Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Zájem mladých žen o práci v sexbyznysu stále roste

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Na jihu Čech je stále více kněžek lásky, často jde o velmi mladé dívky. V kraji se odhaduje, že se prostitucí živí asi tisícovka žen. Jen v posledním roce v Českých Budějovicích je přes 150 nových sexuálních pracovnic. Problémy s prostitucí jsou nejvíce v jižní části kraje, například v Kaplici, Českých Velenicích, Strážném nebo Dolním Dvořišti. Poptávka z Německa a Rakouska je stále velká, a tak boj s prostitucí je boj s větrnými mlýny. Vyhlášky v obcích podél hranic nic neřeší, protože vymahatelnost sankcí je nulová. Sexuální pracovnice jsou pravidelně navštěvovány sanitkou Rozkoše bez Rizika s nabídkou sociálních a zdravotnických služeb.

"V letošním roce jsme zaznamenali více sexuálních pracovnic s věkovou hranicí kolem dvaceti let. To svědčí o narůstajícím zájmu mladých dívek vstupovat do sexbyznysu. Bohužel se zároveň setkáváme se špatnou informovaností těchto mladých žen o pohlavních infekcích a možných způsobech nákazy. Během výjezdů proto kromě testů na pohlavně přenosné infekce poskytujeme i poradenství k bezpečnějšímu sexu a rozdáváme kondomy," uvádí koordinátorka zdravotní práce jihočeskému týmu Rozkoše bez Rizika (dále R-R) Zuzana Kafková.

Se sanitkou zpravidla vyjíždí tříčlenný terénní tým složený se zdravotních sester a sociálních pracovnic. V sanitce mohou sexuální pracovnice požádat o žilní odběr na HIV, syfilis i o odběry na chlamydie nebo kapavku, které se dělají pomocí stěrů. Vzorky se odvážejí ještě v noci do laboratoře ke zpracování. Vyšetřené ženy si pak mohou vyzvednout výsledky v poradenském a zdravotnickém centru v Českých Budějovicích. "O zdravotnické i poradenské služby nabízené v sanitce R-R je ze strany sexuálních pracovnic většinou velký zájem. Velkou výhodou naší sanitky je zaručení anonymního prostředí, se ženami tak můžeme otevřeně hovořit o jejich problémech jako jsou dluhy, zkušenost s násilím apod.," doplňuje Zuzana Kafková.
Terénní výjezdy probíhají převážně v nočních hodinách a návštěvy klubů musí být vždy předem dohodnuty s jejich manažery. Není mimořádné, že tým R-R najede během výjezdu se sanitkou i více než čtyři sta kilometrů a pracovnice R-R provedou přes dvacet vyšetření na pohlavně přenosné infekce.
Ve středu 6. listopadu tým R-R vyjel do Tábora a Sezimova Ústí, kde jsou nyní aktivní tři noční kluby. Zkontrolovali asi šedesát sexuálních pracovnic, z nichž jedna čtvrtina až třetina jsou cizinky, takže letáčky i další preventivní publikace má sanitka R-R v několika jazycích a mnohdy využívají i služeb tlumočníka.
„Sdružení Rozkoš bez Rizika existuje už přes dvacet let. Za cíl má prevenci, diagnostiku a léčbu sexuálně přenosných infekcí a snížení negativních sociálních důsledků spojených s provozováním prostituce. Cílovou skupinou jsou osoby s rizikovějším sexuálním chováním a životním stylem. Jedná se převážně o ženy poskytující placené sexuální služby. Stále častěji se však činnost R-R zaměřuje v rámci prevence a osvěty i na veřejnost. V současné době má R-R tři pobočky, devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci s gynekologickou ordinací. Sdružení pravidelně pořádá akce typu AIDS day, kdy nabízí poradenství a testování na HIV zdarma, připravuje besedy, přednášky, ale i divadelní představení," říká vedoucí jihočeského týmu R-R Olga Hynoušová.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace