Jiří Hanzal hrál hokej za kanálem La Manche. Anglie mistrem světa? To je už dlouhá historie! - Jižní Čechy Teď!
30. 5. 2021 14:07

Jiří Hanzal hrál hokej za kanálem La Manche. Anglie mistrem světa? To je už dlouhá historie!

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Přesvědčivé vítězství české reprezentace nad Velkou Británií (6:1) na MS kvitoval i rodák z Písku a útočník HC Samson České Budějovice Jiří Hanzal. Sám se kdysi vydal na zkušenou za kanál La Manche, kde strávil dvě sezony a vystřídal dva anglické a jeden skotský klub. Ocitl se tak trochu v exilu, protože Jihlava si o něj řekla o příliš tučné odstupné, a tak mu nezbývalo, než zamířit do ciziny. „Než jsem šel do Francie, měl zájem Písek, ale když si Béďa Ščerban řekl o tabulkovou hodnotu, asi osm set tisíc korun, což byla pro Písek tak třetina rozpočtu, zaťukali si na čelo, jestli se nezbláznili - a můj přestup ztroskotal," líčí Jiří Hanzal. „Pokud jsem chtěl zůstat u hokeje, musel jsem odejít do zahraničí."

 

Pobyt na Ostrovech dodnes považuje za výbornou životní zkušenost: „Vzpomínám na angažmá v dobrém, obrovsky mi otevřelo oči. Čekala mě naprosto jiná kultura. Představoval jsem si, jaké to bude, a mé představy se splnily. Dalo mi to do života hrozně moc,“ vzpomíná 36letý otec dvou dcer.

Když ho přešla chuť na anglický humor, vrátil se domů na jih Čech a v dresu David servisu naskočil do krajské ligy. Mezitím ale za kanálem okusil tři soutěže. Oklepal se mezi Tygry v Telfordu, odkud si to namířil do Skotska, kde v elitní celobritské lize nosil dres Edinburgh Capitals. Poznal stadion v Sheffieldu, Coventry, Nottinghamu… „Skončili jsme předposlední, devátí z deseti. Kvalitou jsme byli tak na úrovni naší druhé ligy. Ale týmy z čela byly opravdu nadupané, měly třeba osm Kanaďanů a dva Američany. Někteří měli za sebou starty v NHL. Byl jsem z toho až v šoku, nebyla sranda tam hrát!“ vypráví Jiří Hanzal.

Ze Skotska se přesunul do Anglie a sezonou ve Wightlink Raiders v roce 2013 zakončil zahraniční část kariéry. Dnes se věnuje treněřině, aktuálně je asistentem u juniorky Motoru. Sobotní televizní přenos z MS ho potěšil nejen výsledkem. „Ačkoli se mi výkony našeho nároďáku zatím nelíbí, rozdíl v kvalitě byl ohromný. Naši je válcovali. Pro Brity je úspěch už jen to, že se do elitní skupiny vůbec dostali. A že porazili Bělorusy, mají čtyři body a nejsou poslední, je pro ně zázrak!“ oceňuje s úsměvem Jiří Hanzal. Připouští, že poražený tým mu byl svou mentalitou sympatický. „Přestože se letos nesestupuje, a teoreticky by si tak mohl šampionát jen užít, je vidět, že stejně nechce prohrávat, což se mi líbí. I když prohrával 1:5, viděl jsem velké odhodlání, hráči klekali do střel. Hodně mi tím připomínali kanadskou zarputilost,“ postřehl ve hře zámořský vliv.

Výlet do historie

Ostrovní celek v historii měřil s Čechy síly na velkých turnajích, včetně zimních olympiád. Na té první poválečné, ve Svatém Mořici 1948, Češi deklasovali soka 11:4. Díky výstřižkům Ludvíka Mühlsteina, legendárního rozhlasového reportéra, jenž dvacet let komentoval hokej a napsal knihu Hvězdy z rybníků, nahlédněme do tehdejšího tisku. Informoval: „Ani čtvrtý náš soupeř, Anglie, nás nemohl ve Svatém Mořici ohrozit, třebaže byly doby, kdy jsme s Anglií prohrávali, kdy dokonce Anglie i vyhrála mistrovství světa (1936 v Ga-Pa, pozn.),“ poznamenaly noviny. Neopomněly zmínit fakt, že proti Čechům nastoupili Angličané – proti minulosti – bez pomoci hráčů kanadského původu. „Utkání s Angliíí, které se v pondělí odpoledne těšilo zájmu dvou tisíc diváků, však nebylo procházkou, Angličané totiž hrají nepochopitelně tvrdě a často bohužel až brutálně,“ líčil tisk po výhře.

Tehdy se sportovní svět stále ještě nadechoval po tragické válce. Letos ožívá po pandemii koronaviru. Parta kolem šéfa týmu Zábrodského s Konopáskem, Roziňákem a Modrým v bráně brala stříbro: Obohatí medailovou sbírku i jejich nástupci v Rize?

 

Michael Kalinics
Michael Kalinics
Michael Kalinics
Michael Kalinics

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.