Jiří Návara představil v zemědělské škole v Táboře svou zajímavou prvotinu Štěpán







„Kniha je věnována všem těm, kteří měli rádi svou práci, udržovali dědictví předků na rodných statcích, v živnostech, továrnách, pečovali o krajinu, kulturu a rozvoj vesnice. Je věnována také všem těm členům společnosti, kteří sice nebyli popraveni či neskončili v komunistických lágrech, ale stali se občany druhého řádu,“ píše v doslovu ke knize Štěpán její autor Jiří Návara. V ději se doplňují skutečné i odposlouchané události s uměleckou fikcí. Kniha zachycuje období od téměř konce druhé světové války roku 1945 do začátku padesátých let.
Na setkání si hosté i řada studentů knihu zakoupila. V současnosti je možné si knihu koupit v táborském antikvariátu. Na distribuci se podílejí majitelé pivovaru Obora Novákovi a také sám autor. „Dnes chodím jako potulný distributor knih, jsem jako kdysi F. L. Věk,“ okomentoval složitou situaci Jiří Návara. Knihu Štěpán už ale mají na pultě v knihkupectví Academia v Praze.
Na zadní stranu obálky zvolil autor knihy citát o demokracii od filosofa Sokrata, který žil v pátém století před naším letopočtem: „Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie nebo oligarchie.“
Za nejdůležitější vlastnosti v životě lidí i národů a států považuje Jiří Návara toleranci, odpuštění a kritické myšlení. Kniha je šťastným hybridem mezi románem a literaturou faktu,“ napsal v posudku ke knize Štěpán od Jiřího Návary geolog a filosof Václav Cílek.
Diskuse k článku