Jistebnice vypekla mladé lidi, kteří koupili parcely nad Smolíkem

Poprvé se postižení stavebníci objevili na zasedání zastupitelstva před rokem. Upozorňovali, že mohou mít problémy s hypotékou a zneklidňovalo je, že čím víc se stavba oddaluje, tím dražší bude stavební materiál. Naléhavě se ptali, kdy budou jejich pozemky součástí zastavitelného území obce a budou moci zažádat o stavební povolení. Tehdy si vyslechli, že to bude brzy. Jen co se zkolauduje nová komunikace, která odděluje osm a osm nových parcel. Parcely přiléhající k zastavěnému území obce problém nemají. Ty za komunikací jsou ale již mimo zastavitelné území, a protože město nemá územní plán, na této ploše nelze stavět. Dokud nedají souhlasná stanoviska všechny orgány územního rozvoje, životního prostředí a kraje. Teprve s nimi pak může o rozšíření zastavitelného území rozhodnout město.
Průtahy a koronavir
Na konci května zasedali jistebničtí zastupitelé poprvé po koronavirové krizi. Znovu do sálu kulturního domu dorazili potenciální stavebníci a kladli vedení města velmi nepříjemné otázky. Od loňska se totiž nikam neposunuli. „Před rokem jste nám řekli, že musí být zkolaudovaná komunikace. Pak zase, že musí být zkolaudován ještě dům pana Poleje. Slíbili jste, že jakmile pan Polej zkolauduje, obec požádá o rozšíření zastavitelného území. Pan Polej zkolaudoval v lednu a nic se nestalo,“ vystoupil kriticky jeden z postižených majitelů pozemků. Bývalý starosta Vladimír Mašek, který je nyní místostarostou, k věci mlčel. Jeho nástupce Jiří Popelka připustil, že se vše kvůli koronavirové krizi zdrželo a rada města se se žádostí obrátila na příslušné orgány až v květnu. Podle starosty se v nouzovém stavu stejně žádná místní šetření nenařizovala. Starosta uvedl, že součet lhůt všech orgánů, které se musí k rozšíření zastavitelného území vyjádřit, představuje 90 dnů. Pokud to půjde dobře, mohla by být stanoviska pohromadě v srpnu. O rozšíření zastavitelného území v této lokalitě by pak definitivně rozhodlo zářijové zastupitelstvo. Jiří Popelka přislíbil, že by se dalo svolat mimořádné jednání už na konec srpna, aby se věc urychlila. Teprve pak mohou lidé začít žádat o stavební povolení. Všem už je jasné, že i letošní stavební sezona je pro ně ztracená. Jeden ze stavebníků už pozemek vrátil a bude raději stavět jinde.
S trpělivostí u konce
„Loni jsem se tady ptala, jestli mi město pomůže s uskladněním materiálu, který už mám nakoupený. Za nynější situace na pozemku nesmíme stavební materiál ani skladovat. Nepomohli jste mi s ničím,“ ozvala se mladá žena. Další majitel pozemku upozornil, že město čerpalo na vybudování lokality 800 tisíc korun dotací. A protože se nestaví, mohlo by město dotace také vracet. Starosta informoval, že lhůta pro výstavbu byla městu prodloužena do června roku 2022. V tu dobu mají být všechny domy zkolaudované. Za ty, kde se kolaudace nestihne, by město vracelo z dotace jen poměrnou část. „Je to pro nás poučení, aby se napříště prodávaly pozemky až tehdy, kdy bude možné začít stavět,“ přihlásil se starosta k chybě předchozího vedení obce.
Zastupitel Vladimír Švestka upozornil: „To není žádná legrace. Ti občané jsou poškození a mohli by také začít uplatňovat škody. A je smutné, když teď od mladých lidí slyším, že kdyby to věděli, Jistebnici by si pro postavení domu nevybrali.“ To potvrdil mladý muž, který řekl, že svou přítelkyni z velkého města přesvědčil, aby stavěli v Jistebnici. Teď už neví, jak jí má neustálé průtahy vysvětlovat.
Nové území pro deset parcel město nyní vytipovalo v lokalitě Magdalena. Starosta připouští, že i tyto pozemky jsou zatím mimo zastavitelné území. „Tam by se ale podobný problém neměl opakovat, protože než se pozemky budou prodávat, měli bychom už mít území plán,“ řekl Jiří Popelka.
Diskuse k článku