Již čtvrtá generace řezbářů tvoří krásné betlémy

























Všechny postavy, prostředí, nářadí, nástroje jsou v betlému propracované do posledního detailu. Reálné postavy a reálná řemesla ze šumavské obce, tak jak si je pamatuje z dětství a mládí, Karel Šedina přenesl do blatských kulis. Každé řemeslo a jeho představitel má v jeho pojetí svůj domek ve stylu selského blatského baroka. Postavy umístil či doslova posadil do domečků s charakteristickými štíty. Ve středu betlému je samozřejmě svatá rodina, ke které putují pastýři a další postavičky. Také tyto figury vytvořil Karel Šedina svýma rukama.
Bechyňský Šedinův betlém je zase práce Libora Šediny, který se zhlédl v řemesle svého otce Karla Šediny, i dědy a pradědy. Libor Šedina svůj Bechyňský Šedinův betlém dokonce rozpohyboval. Pod stolem, na kterém je vyřezávaný betlém umístěný, se nachází důmyslné soustrojí. Také to je dílem zručného řezbáře. Bechyňský betlém se pojatý z hlediska tradice keramické tvorby v Bechyni a okolí. Návštěvníci mohou spatřit tvorbu keramických výrobků od těžby keramické hlíny přes výrobu na hrnčířském kruhu a dekorování džbánků až po prodej na keramickém trhu. Tradiční bechyňský keramický trh se umístěný na autentické bechyňské náměstí s typickými stavbami. Je rozsáhlý a přitom říká jeho tvůrce: „Ještě mám v plánu vytvořit dvě patra tohoto betlému.“
A to nejsou všechny betlémy. Mezi četnými a různorodými betlémy je i jeden z Milevska.
V neděli 13. prosince navštívily sbírku například Marie Černá z Veselí nad Lužnicí se svou kamarádkou z Bošilce. „Jsme nadšené, je to nádherná tradiční práce,“ obdivně za obě návštěvnice vyjádřila Marie Černá.
Pokud se vlivem vládních opatření zase neuzavře možnost zhlédnout alespoň omezeně nějaké výstavy, bude možné obdivovat sbírku betlémů do 10. ledna. Šedinovi mají vánoční výstavu Betlémy u Šedinů otevřenou vždy od 10 do 17 hodin.
Diskuse k článku