Jordánská hráz je nebezpečná, oprava bude stát asi 15 milionu korun




Nejstarší česká vodní nádrž Jordán vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka. Původně sloužila k zásobování města pitnou vodou, později i k chovu ryb. Nikdo neví, jak je hráz stará.
Více jak rok se Jordán odbahňuje. Při jejím odbahňování voda klesla na minimum, ale vzhledem k tání sněhu a přívalovým dešťům se hladina vždy na čas mírně zvedla. Tyhle náhlé změny neustále zatěžovaly hráz. Při letošních povodních byly zjištěny její větší pohyby než v předešlých pozorováních. Navíc původní hráz měla pět metrů, dnes má kolem dvaceti. Mnohokrát byla dostavována, a to různým materiálem, poplatným své době. Značně zatížená silnice na hrázi by měla mít volnější spád. To vše je hlavní příčinou současného stavu.
Město bude muset co nejdříve hráz opravit. Cena je odhadována na patnáct milionu korun, které se budou muset najít v městské pokladně, protože jinak hlavní tepna, která vede přes Jordánskou hráz, v Táboře bude zcela ochromena. U hráze se musí zvolnit současný spád, aby voda tolik nenarážela na násep. To opět ochromí dopravu, protože se bude muset navést několik tisíc tun kamení a ostatního materiálu. Odbahnění Jordánu se nesmí zastavit. Práce stojí přes 400 milionu korun a musí být hotové už za rok. Město na odbahnění získalo dotaci, samo se podílí asi 60 miliony korun.
Diskuse k článku