Jsou jihočeské obce připraveny na povinné třídění bioodpadu a kovů?

Bioodpad v podobě slupek od ovoce a zeleniny, trávy, větví anebo rostlinného odpadu z kuchyní třídí řada obcí již po léta. Odteď je to ale povinné, v případě nedodržení vyhlášky musí daná obec zaplatit pokutu milion korun. To ale nehrozí například Vodňanům na Strakonicku. „My máme sběrný dvůr, takže u nás k velké změně nedochází. Na sběrném dvoře máme i kompostárnu a bioodpad se sbírá v systému vleků, každý týden jsou v určité části přistavovány traktorové vleky, provozujeme to roky,“ řekla nám Věra Šimková z odboru životního prostředí ve Vodňanech.
Takzvané biopopelnice charakteristické hnědou barvou využívá například již několik let město Tábor. Pro něj není třídění bioodpadu žádnou novinkou. „Bioodpad třídíme již několik let, rozhodně s tím nezačínáme letos. Využíváme biopopelnice a v loňském roce jsme dostali dotaci a rozdali jsme občanům téměř 1100 kompostérů na domácí kompostování. Dále sbíráme bioodpad na čtyřech sběrných dvorech, v těch sbíráme také kovy. Do budoucna budeme ještě uvažovat o dalším zefektivnění sběru bioodpadu. Zatím ale nemáme konkrétní plán, čekáme, jaké budou dotační možnosti,“ informuje Jan Fišer,vedoucí odboru životního prostředí v Táboře.
Námi oslovené obce bez výjimky potvrdily, že bioodpad a kovy třídí, takže je nová vyhláška nemůže překvapit. V Milevsku doposud řešili třídění v rámci sběrného dvoru, do budoucna ale plánují výstavbu kompostáren. „Minulý rok město požádalo o dotaci na výstavbu kompostárny a oddělený sběr biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Teď na jaře by mělo dojít k zahájení výstavby a rozjetí systému,“ mluví o plánech Marie Vratislavská z odboru životního prostředí v Milevsku. „Do této doby v Milevsku bylo třídění organizováno tak, že větve a hrubší biologický materiál se ukládá do severní části sběrného dvora v Jenišovicích, drtí se a firma si to dále odváží. Co se týká bioodpadu typu listí, trávy – na to probíhají dvakrát ročně mobilní svozy,“ dodává Vratislavská. Na jaře by měla každá domácnost v Milevsku postupně dostat nádobu na bioodpad.
V krajské metropoli novou vyhláškou také nebyli zaskočeni. „Počet kontejnerů pro bioodpad na území našeho města by měl vzrůst na dvojnásobek. Nově budou nádoby na bioodpad umístěny i v Nemanicích, Kněžských Dvorech, Hodějovicích i v Husově kolonii,“ dodal českobudějovický náměstek Ivo Moravec.
Diskuse k článku