Kamenolom v Ševětíně chce těžbu posunout dál od městyse. Ze starého areálu vznikne rekreační místo








Těžební prostor kamenolomu v Ševětíně v současné době zaujímá 24 hektarů a těží se tam už šestá etáž. „Povolené máme ještě další dvě etáže. Zásoby kamene tu jsou na dalších deset až patnáct let. Pod nimi jsou další patra, která zatím nejsou povolená, se zásobami přibližně do roku 2035 až 2040,“ popsal jednatel společnosti Kámen a písek Pavel Fučík.
Firma už několik let plánuje výstavbu nové těžební linky. Na jaře letošního roku plán představila obyvatelům městyse a připravila anketu, ve které mohli vyjádřit, jak se k pokračování těžby staví. Potom odpovědi vyhodnotila a začala pracovat na úpravě projektu. „Obyvatelé si přáli, abychom projekt co nejvíce minimalizovali a ukryli. Nebylo to jednoduché, ale po několika měsících úsilí a práci projektantů a dalších odborných pracovníků se nám podařilo přesunout technologickou linku ještě dále od Ševětína, a to přímo na okraj plánovaného nového kamenolomu. Bude v podstatě skrytá všemi směry, od městysu nebude vůbec vidět. Na místě, kde měla stát původně, zůstane pouze skládka kameniva, která zabere jen asi polovinu toho prostoru. Navíc i kolem něj bude ochranný val osázený stromy,“ dodal ředitel.
Vzdálenost drtičů třídičů se z nynějších tří set metrů od centra Ševětína posune až na jeden kilometr. O jednu třetinu se také sníží zábor půdy nového těžebního prostrou, než se původně plánovalo. Technologická linka bude i nižší, z plánovaných dvaadvaceti metrů by jich mělo stačit jen patnáct. „Městys by pak o naší výrobě víceméně ani neměl vědět. Sice to pro nás znamená trochu vyšší výrobní náklady, ale chceme být dobrým sousedem, proto jsme místním vyšli vstříc,“ poznamenal Pavel Fučík.
Svůj názor na pokračování těžby mohou obyvatelé Ševětína vyjádřit také v místním referendu, které se bude konat v říjnu společně s volbami do Poslanecké sněmovny. To vyvolal přípravný výbor na základě původní varianty návrhu.
„My jsme teď v situaci, kdy by možná bylo vhodné odpůrce kamenolomu rozdělit na dvě skupiny. To znamená, že určití občané mají pocit, že lze mávnutím ruky udělat něco pro to, aby kamenolom okamžitě skončil. Já osobně si myslím, že to možné ani reálné není. A potom tu jsou odpůrci, kteří mají problémy s dopady z těžby a zpracování kamene. A snaží se svými konstruktivními návrhy pomoci k tomu, aby se tu prostředí zlepšilo,“ zmínil ševětínský radní Přemysl Částa.
První kroky k tomu už těžební společnost udělala, když například na své náklady nechala za 24 milionů korun vybudovat obchvat Ševětína, aby nákladní doprava městys nezatěžovala. Po přesunu technologické linky pak bude celý původní areál zrevitalizovaný a využije se jako rekreační zóna.
„Pokud referendum ukáže, že obyvatelé náš projekt podporují, tak bychom v příštím roce zahájili změnu územního plánu a proces EIA. Na něm pracujeme už teď a všechny výsledky jsou pozitivní a snižují zátěž obyvatelstva. Pokud vše půjde hladce, tak v roce 2025 by se mohlo začít pracovat na stavbě nové linky. V roce 2026 až 2027 by pak už mohla probíhat revitalizace prostoru. Jsou to optimistická data, ale já optimista jsem,“ přiblížil termíny jednatel Fučík.
V rámci revitalizace areálu původní technologické linky na místě vznikne rekreační areál se spoustou odpočinkových a herních prvků. Po ukončení těžby v současném dobývacím místě má být lom zatopen a nabídne návštěvníkům koupání a potápění v čisté vodě. Místním obyvatelům chce společnost Kámen a písek svůj projekt představit na zábavném odpoledni ve středu 8. září. Od 14 hodin bude v kamenolomu připraven program pro děti i dospělé, chybět nebude laserová show nebo videomapping přímo na stěnách lomu.
Diskuse k článku