Kaple sv. Michaela nabízí unikátní výstavu dřevěných soch













Hned před kaplí je umístěna největší socha nazvaná Ora et labora neboli Modli se a pracuj. Jde o motto benediktinských mnichů. Další dřevěné kolorované sochy se nacházejí ve zmíněné kapli, která byla vystavěna na začátku 16. století a díky výstavě je zpřístupněna. „Výstavy bývají v kapli pravidelně, a to každé září v rámci Blatenského fotofestivalu. Přes léto pořádá Městské muzeum Blatná výstavy v kapli teprve několik let,“ uvedla kurátorka výstav Pavlína Eisenhamerová. „Protože dosud nebyla v kapli vystavena trojrozměrná tvorba, oslovili jsme rodinu Milana Doubravy,“ vysvětlila.
Milan Doubrava (1946 –2017) se narodil v Českých Budějovicích, ale dětství strávil v Hrdějovicích. Vystudoval keramickou školu v Bechyni. Rád maloval, ale od 70. let minulého století začal spíše sochařit. Pracoval nejen se dřevem v mnoha podobách včetně větví a prkýnek, ale také s hlínou, sádrou, betonem, odpadním popílkem, cihlami, papírem a dráty. Své originální sochy doplňoval i dalšími netradičními materiály jako je peří, kosti či kousky umělé hmoty.
„Milan Doubrava byl inspirovaný a spjatý s jihočeskou krajinou. Proto několik jeho velkých soch můžete potkat i pod širým nebem. Například jeho poslední realizaci: sousoší s názvem Šumava Adalberta Stiftera je umístěné na šumavské Biofarmě v obci Slunečná. Nebo na návrší za Modlešovicemi lze ´potkat´ sochu Modlitba. V této vsi u Strakonic poslední léta Milan Doubrava žil a pracoval,“ dodala Pavlína Eisenhamerová.
Diskuse k článku