Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Třídní koncert ZUŠ

  pondělí 27.1 17:00 - Vimperk, ZUŠ

  Koncert nástrojů: fagot, flétna, klarinet, saxofon.

 • Ladislav Špaček - Etiketa není věda

  pondělí 27.1 19:00 - Třeboň, Divadlo J. K. Tyla

  Etiketa není věda aneb O etiketě vážně i vesele.

Zobrazit všechny události
 

Katastrofa v městských lesích. Tábor se vzdává profitu z nájemného

AKTUALIZOVÁNO - 11.12.2019 10:35

TÁBOR - Radní města Tábora vyhověli žádosti Správy lesů města Tábora (SLMT) a snižují této společnosti nájemné, které dosud platila městu za hospodaření v jeho lesích a rybnících. Nájemné se snižuje za roky 2019 a 2020 na čtvrtinu. Čtvrtina, kterou Správa lesů městu za rok zaplatí, představuje 605 471 korun plus DPH. Tří čtvrtin se město vzdává. Kvůli kůrovcové kalamitě se totiž společnost SLMT ocitla ve velkých problémech.

 

Prodejní ceny dřeva klesly v roce 2018 oproti předchozímu roku o 22,29 procent. Letos je to proti roku 2017 již o téměř 45 procent. Loni z běžných tržeb společnosti chybělo 2,2 milionu korun, letos už bezmála 7 milionů. Ještě předloni si dopravu nakoupeného dřeva hradili odběratelé. Letos už za ni platí dodavatelé a SLMT stála za prvních devět měsíců roku doprava přes 402 tisíc korun.

Nový jednatel Správy lesů Stanislav Vyhnal nastoupil do dramatické ekonomické situace. U dřeva dochází k trvalému propadu ceny, kvůli kůrovcové kalamitě se všude těží a dřeva je na trhu nadbytek. Naopak služby firem, které se těžbou zabývají nebo dřevo zpracovávají, prudce podražily, protože jich je nedostatek. Jsou žádané a vytížené. Ve vykácených lesích bude muset nastat zvýšená pěstební činnost a i tam je potřeba počítat s vyššími náklady včetně mzdových.

Přestože zástupci hnutí Jinak!, současná místostarostka Michaela Petrová a zastupitel Miloš Tuháček (nyní za Piráty) v minulosti bojovali za to, aby Správa lesů platila městu nájemné vyšší, nyní se město tří čtvrtin nájemného vzdává. "Kvůli kůrovcové kalamitě jsme úplně v jiné situaci a nic jiného nám nezbývá," připustila místostarostka Petrová.

 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Je to katastrofa 

  Reagovat

   

  nejen v městských lesích........

  Vloženo 11.12.2019 14:24:44

  • ...hlavně v městských kancelářích... 

   Reagovat

    

   ...

   Vloženo 12.12.2019 09:57:17

 • Táborák 

  Reagovat

   

  Tak by mě zajímalo, jestli by mi město odpustilo 3/4 nájemného z bytu, kdybych onemocněla, nebo přišla o práci a neměla na drahý nájem městského bytu. Ale státní lesy platit nemusí, měli by menší zisky, tak se jim odpustí 3/4 nájmu? To znamená míň peněz do městské kasy. Čím naší radní tu díru zaplácnou? Copak nám zdraží, aby to dorovnali?

  Vloženo 11.12.2019 14:09:07

  • táboračka 

   Reagovat

    

   V pondělí 16.12. zasedají a zdraží odvoz odpadků i přesto, že lidé třídí a třídí. Hlavně že dají soukromým subjektům na výkonnostní hokej a fotbal přes 7 miliónů. Na to peníze jsou.

   Vloženo 11.12.2019 17:33:04

   • cestovatel 

    Reagovat

     

    Radní okradou občany a zdraží odpad,nájemné, vodné a stočné. Vtom by byl čert aby se nedařilo.

    Vloženo 11.12.2019 18:38:26

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Uf, letmým pohledem na nadpis jsem si mylně vsugeroval, že se Tábor vzdává odměn. Pak přišla realita a ...... lesy mizí, zisky mizí, dřevo mizí v zahraničí možná i rychleji, než se množí kůrovec.

  Vloženo 11.12.2019 13:02:02

 • Mirek 

  Reagovat

   

  Když tak chodím Pintovkou, říkám si - je vážně vhodné těžit dále jako o život ZDRAVÉ STROMY i v době, kdy dřevo hodně zlevnilo? Nebyl by to vhodný čas pro údržbu, která se normálně nestíhá? Třeba by byl čas i na to, vrátit zpět na vhodný strom cedulky turistického rozcestníku (u obory). Před pár měsíci pokáceli strom na kterém byl a od té doby se válí na zemi opřený o pařez. Snad nezrezne dřív, než to dobrá duše napraví. Za devět let procházek Pintovkou vidím stále nové a nové rozsáhlé paseky podél hlavních cest a na stromy ve svazích kde se chodit nedá se pilou šáhne málokdy. Za pár let to nebude les pro rekreační procházky, ale jen jedna paseka podél hlavní cesty za druhou. Ale třeba to tak město Tábor chce mít. Nadsázka? Jen trochu...

  Vloženo 11.12.2019 11:24:50

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace