Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Výborný Trio

  neděle 19.1 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

  Koncert.

 • Pohádky a Malé Hry

  neděle 19.1 16:30 - Tábor, Střelnice

  Divadlo pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Kauza voleb v Dobevi před soudem. Jak dopadla obžalovaná členka volební komise?

AKTUALIZOVÁNO - 12.9.2019 11:08

PÍSEK/DOBEV – V pátek 30. srpna padl u Okresního soudu v Písku rozsudek v kauze možné manipulace s výsledky komunálních voleb v Dobevi na Písecku. Ty se konaly vloni na podzim a vyvolaly velký poprask, když se ukázalo, že prvním třem kandidátům uskupení ODS a Nezávislí přibylo záhadně celkem 200 hlasů navíc. Krajský soud po stížnosti výsledky přepočítal a upravil, ale také podal trestní oznámení, protože k úpravě podle něj muselo dojít vědomě. Okresní soud v Písku byl ale jiného názoru.

 

Jihočeské týdeníky byly jako jediný zástupce medií přímo v soudní síni a slyšely tak argumenty obžaloby a obhajoby. Obalovaná členka volební komise, která dostala zaznamenávání hlasů zmíněného uskupení na starost, si ho prý vybrala náhodou a neměla na kandidáty žádné vazby. Přiznala, že špatný výsledek je skutečně její práce, ale odmítala, že by ho upravila záměrně. Předseda senátu Okresního soudu v Písku Martin Král tomu uvěřil a rozhodl o zproštění obžaloby, protože se podle něj nepodařilo prokázat úmysl. Obhájce se svou klientkou se hned na místě vzdali možnosti na odvolání, protože byli s verdiktem spokojení. Soud prakticky v plném rozsahu potvrdil jejich verzi.

Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlení a případné podání odvolání k vyšší instanci. Rozsudek je tedy nepravomocný. V závěrečné řeči navrhoval mírný a výchovný podmíněný trest při spodní hranici trestní sazby. Ta je u tohoto typu přečinů šest měsíců až tři roky. Obhájce ženy ale namítal, že i když data ve volební místnosti špatně zaznamenala, odevzdala je přeci někomu dalšímu a ten měl na chybu přijít. Jenže členky volební komise, které u soudu také vypovídaly, se shodovaly, že zapsané počty už se nekontrolovaly.

Kde se stala chyba

Dosud nevysvětlené připočtení hlasů v Dobevi se týkalo prvních tří jmen na seznamu zmíněné kandidátky ODS a Nezávislí. Kandidátka na prvním získala záměrně či omylem 100 a další dva v pořadí tak obdrželi po 50 hlasech navíc oproti skutečným výsledkům. Krajský soud po stížnosti na výsledek voleb hlasy přepočítal a upravil počty mandátů. Soudkyně Věra Balejová ale byla přesvědčena, že k připočítání hlasů muselo dojít úmyslně a tak prý nemohla konat jinak, než podat ve věci trestní oznámení, když měla podezření na protiprávní jednání.

To se i stalo a policejní vyšetřování ukázalo na členku volební komise, která čelila obvinění z maření příprav a průběhu voleb a referenda. Stejného názoru bylo i Okresní státní zastupitelství, které ženu obžalovalo z přečinu. Státní zástupce navrhoval ženě pouze výchovný trest, protože do té doby neměla na kontě ani přestupek, natož trestný čin. Trestní sazba u tohoto typu přečinu je šest měsíců až tři roky vězení. Žalobce navrhoval zhruba roční podmínku.

Státní zástupce uvedl, že souzená žena úmyslně navýšila počet hlasů u volební strany číslo tři o celkem 200 hlasů, což prý učinila v rozporu s údaji na hlasovacích lístcích. „Obžalovaná se k tomu nedoznala. Popírá, že by se této věci dopustila úmyslně. Všechny vyslýchané členky volební komise uvedly, že sčítání hlasů daného politického subjektu prováděla paní obžalovaná a nikdo z nich si nebyl schopen vysvětlit, jak k chybě mohlo dojít. Ze sčítacích archů je na první pohled jasné, že zaznamenaný počet jednotlivých kandidátů neodpovídá celkovému počtu odevzdaných hlasů," shrnul podstatu obžaloby státní zástupce.

Citoval usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích, že k navýšení počtu hlasů došlo záměrně v úmyslu zvýhodnit politické uskupení. „Tento postup postrádal jakoukoliv logiku, ale nelze to vnímat jako neúmyslnou chybu, protože k tomu došlo u tří kandidátů a nenasvědčuje to ani chybě při nějaké číselné přesmyčce. Mám za to, že ve smyslu trestního práva nedošlo k prokázání záměru zvýhodnit určitou politickém stranu, ale s ohledem na znaky skutkové podstaty trestného činu ti ani nebylo nutné prokazovat. Mám za to, že paní obžalovaná byla řádně proškolena a složila slib jako členka volební komise, takže zastávala určitou veřejnou funkci. Měla tak v podstatě povinnost seznámit se právními předpisy a následky, které plynou z porušení povinností," uvedl žalobce v závěrečné řeči.

Jaký by byl motiv?

Obhájce obžalované ženy tvrdí, že nebylo prokázáno vědomé upravení a zkreslení výsledků. „V rámci dokazování jsme se dověděli, že neexistuje žádný motiv takového jednání. Moje klientka nepreferovala jakoukoliv stranu, hnutí nebo kandidáta. Rozdělení členek volební komise pro sčítání jednotlivých stran proběhlo patrně náhodně, případně si některé členky vybraly. Určitě se stojí pozastavit nad tím, co pan státní zástupce vůbec nezhodnotil. V rámci sčítání zde existovalo nějaké předání dat, které se z jedné listinné podoby předávalo do jiného sčítacího archu. Údaje od členů komisem převzala třetí osoba a zapsala je do dokumentu, se kterým se dál pracovalo v rámci vyhodnocování výsledků. A to už nebyla moje klientka. Nejenom že v dané věci neproběhla žádná kontrola, ale dokonce nějaká třetí osoba pracovala s daty, které převzala. Pokud bychom tu situaci měli hodnotit tak, jako žalobce, tak i tato osoba by musela být trestně postižitelná. Z dokazování jsme se nedověděli, kdo to mohl být. Osoba, která byla v rámci sčítacího procesu na vyšší pozici, než moje klientka, měla chybu odhalit, pokud to bylo tak jednoznačné a pokud přebýval takový počet hlasů, který byl vyšší než celkový počet odevzdaných hlasů," uvedl obhájce volební komisařky.

Znovu tlumočil názor obžalované ženy, která tvrdí, že nejednala s žádným úmyslem a vědomě nechtěla zkreslit volby. „Nechtěla přidat hlasy kandidátům, u kterých se neprokázalo, že by na ně měla jakoukoliv vazbu," řekl obhájce v závěrečné řeči.

Redakce bude zjišťovat, jak se k rozhodnutí Okresního soudu v Písku postaví okresní státní zastupitelství, které má ještě možnost se odvolat a poslat věc ke krajskému soudu.

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  V Rusku naprosto bezna vec, vladimirovic si do toho kecat nenecha...

  Vloženo 19.9.2019 09:41:42

 • LB 

  Reagovat

   

  Z rozhodnutí soudu jsem hodně rozpačitá. Soud zřejmě netuší, že odpovědnost za průběh voleb a správnost celého procesu má předseda volební komise, který spolu se zapisovatelkou musí absolvovat školení a dostane také manuál, v němž je vše podrobně popsané. Také má vyšší finanční odměnu, než řadoví členové volební komise.
  Je tedy na předsedovi komise, jak průběh sčítání hlasů zorganizuje, jak členům vysvětlí, co přesně mají dělat a jestli je také kontroluje. V Dobevi zřejmě nepochopili sčítání preferenčních hlasů a asi je započítali dvakrát. Preferenční hlasy by se měly počítat ve dvojici, kde jeden člen komise kontroluje druhého. Systém v počítači je nastavený tak, že na chybu by se mělo okamžitě přijít; do tiskopisů se uvádí počet vydaných obálek, počet odevzdaných obálek atp. a vše musí přesně sedět. Ale znovu - plnou odpovědnost za celý průběh a správnost výsledků má předseda volební komise.

  Vloženo 14.9.2019 08:41:37

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Ať počítáte jak počítáte, komunisti a levičáci tady mají sedmdesát let stále navrch. Kdo v listopadu 1989 věřil, že komunisti mají utrum, šeredně se přepočítal. To by se musela vyměnit půlka národa.

  Vloženo 13.9.2019 19:22:07

 • ab 

  Reagovat

   

  V obci, jako je Dobev, se splést o 200 hlasů, to už snad nemůže spolknout ani soudce.

  Vloženo 12.9.2019 11:43:47

  • písečák 

   Reagovat

    

   V případě naší justice se už nedivím ničemu.

   Vloženo 12.9.2019 13:11:32

   • Michal 

    Reagovat

     

    doporučuji pro příští volby kompletně vyměnit volební komisi... mi přijde, že to na ní chtěli hodit... jinak souhlasím s obhajobou, sedávám ve volební komisi a není školení, na kterém by to do nás nehustili... kontrolovat, kontrolovat, přepočítavát, kontrolovat...

    Vloženo 12.9.2019 13:24:43

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace