Kde bude spalovna odpadů? - Jižní Čechy Teď!
14. 3. 2019 1:32

Kde bude spalovna odpadů?

JIŽNÍ ČECHY - Nad Českou republikou se vznáší obavy z požadavku Evropské unie zavést od roku 2024 přísnější podmínky pro skladování komunálního odpadu. Klasické skládkování bude tak drahé, že na něj obce a města nejspíš nedosáhnou. Jednou z cest, jak se odpadů zbavit, jsou spalovny. Kromě likvidace odpadu je bonusem i to, že mohou zároveň dodávat do měst levnější teplo.

Kde bude spalovna odpadů? - Jižní Čechy Teď!

 

Ještě před pár lety z diskuse krajských zastupitelů vyplývalo, že stavba spalovny je extrémně drahá a na území Jihočeského kraje zřejmě nevznikne. Tehdejší hejtman Jiří Zimola říkal, že ale nebude problém vozit odpad do spalovny v Plzni nebo možná i do Rakouska. Teď se ale ukázalo, že investoři ucítili dobrý byznys a zájemci o vybudování jihočeské spalovny jsou hned dva. A přetahují se o potenciální odpad z táborského regionu.

Táborská radnice se „oťukává“ se společností C-Energy, která provozuje v Plané nad Lužnicí teplárnu. Po vysoutěžení dodávek tepla na sídliště Nad Lužnicí má v plánu také vybudování spalovny. Tábor by měl po starostech, kam s odpady a mohlo by se zlevnit teplo dodávané do města.

Proto bylo překvapením nedávné vyjádření českobudějovického primátora Jiřího Svobody (ANO), když představil vizi magistrátu a krajského úřadu vybudovat společně obří spalovnu, která by likvidovala odpad z celého kraje. „Mezi hlavními strategickými partnery pro zásobování budějovické spalovny odpady je Tábor, druhé nejlidnatější město na jihu Čech,“ vyjádřil se primátor Budějovic. Zároveň podotkl, že by se jednalo o další ze zdrojů tepla pro Budějovice a okolí. Spalovna by měla být vybudována nákladem dvou miliard korun a umístěna někde v okolí Českých Budějovic. Nyní si chtějí město i kraj nechat zpracovat studii proveditelnosti.

Plánem Českých Budějovic a Jihočeského kraje na výstavbu megaspalovny komunálního odpadu byl překvapen i generální ředitel plánské společnosti C-Energy Libor Doležal. Zdejší teplárna se chce v budoucnu rozšířit o spalovnu odpadu a pokrýt region včetně Tábora, Plané nad Lužnicí, Soběslavi a dalších měst a obcí Táborska. „Považuji vizi kraje za nesmysl a megalomanství. Bilančně to nemůže vycházet, protože již je v běhu zásobování Budějovic odpadním teplem z Temelína. Takže otázka zní, co by krajská spalovna dělala s přebytečným teplem,“ hodnotí záměr kraje Doležal. Trvá na tom, že převážet odpad na takové vzdálenosti je neefektivní. Naproti tomu projekt C-Energy na spalovnu v areálu plánské teplárny je podle něj reálný. Vznikl totiž na základě propočtů skutečného množství odpadu vyprodukovanéhob v aglomeraci. Ten se podle Doležala má spalovat na místě, kde vznikl a ne ho převážet.

„V současné době jsme ve fázi, kdy máme na spalovnu zpracovanou studii od Vysokého učení technického Brno, která vychází ze seriozních dat. V dubnu ho představíme radě města Tábora a začneme hledat konsenzus i s ostatními městy a obcemi. Samozřejmě ho představíme také obyvatelům Táborska a chceme je přesvědčit jak o výhodnosti projektu, tak o jeho nezávadnosti pro životní prostředí,“ nastínil další kroky ředitel Doležal. Pokud se týká termínu výstavby spalovny v Plané, byl ale velmi zdrženlivý. Na její realizaci má podle něj vliv mnoho zákonných termínů i požadavků legislativy. Troufl si však odhadnout, že půjde-li vše dobře, mohla by spalovna stát někdy v letech 2024 – 2025. A to je právě termín, kdy začnou platit nová pravidla likvidace odpadů.

Minulé vedení táborské radnice bylo spolupráci s plánskou společností C-Energy velmi nakloněno a netajilo se názorem, že pro město bude výhodné likvidovat odpady v její spalovně. Přetrvává tento názor i nyní? Odbor rozvoje, životního prostředí, Technické služby i agenda Zdravého města, což jsou orgány při rozhodování o likvidaci odpadů a budoucí spalovně zásadní, jsou v gesci prvního místostarosty Václava Klecandy (Piráti). Ten je názoru, že koncepci budoucí likvidace odpadů včetně spaloven musí dát vyšší územní orgán, v tomto případě kraj. „Nemyslím, že by tuto problematiku mělo řešit každé město samostatně. Tady vidím důležitou roli kraje především v koordinaci. Oblast likvidace odpadů není záležitost politického rozhodnutí. To může následovat až po zásadní odborné debatě, ze které vzejde odpovídající řešení,“ myslí si místostarosta Klecanda. Připouští také, že krajská spalovna je běh na dlouhou trať. Rozhodně nebude její vybudování rychlejší, než v horizontu deseti let. A to je vzhledem k nové legislativě zřejmě pozdě. „Čekáme, s čím přijde v dubnu plánská společnost C-Energy a podle posouzení jejích návrhů na spalovnu se budeme v Táboře rozhodovat,“ dodal Václav Klecanda.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.