Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

  středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

 • Toulky za poznáním Severní Korea

  středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

  Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Klub Pro jižní Čechy podepíše ve středu koaliční smlouvu

Prvním náměstkem navržené hejtmanky Ivany Stráské by se měl stát podle dostupných informací písecký místostarosta Josef Knot (TOP 09) z uskupení Pro jižní Čechy.

Prvním náměstkem navržené hejtmanky Ivany Stráské by se měl stát podle dostupných informací písecký místostarosta Josef Knot (TOP 09) z uskupení Pro jižní Čechy.

JIŽNÍ ČECHY - Týden po podpisu memoranda o spolupráci na vytvoření krajské koalice se její signatáři sešli dnes znovu, aby projednali konečné znění koaliční smlouvy. Ta se bude podepisovat ve středu. V budoucí krajské radě zaručuje ČSSD čtyři místa, klubu PRO JIŽNÍ ČECHY tři místa a po dvou pro KDU-ČSL a hnutí Jihočeši 2012. Klub PRO JIŽNÍ ČECHY má v nové radě získat post uvolněného 1. náměstka, který bude mít v gesci investice a rozvoj, uvolněného radního pro dopravu a neuvolněného radního.

 

„Podpisem této smlouvy stvrdí nová koalice společnou snahu řešit rozvoj kraje v zájmu co možná největšího počtu jeho obyvatel," uvedl předseda zastupitelského klubu Pro jižní Čechy, starosta města Lišov a krajský předseda STAN Jiří Švec. S tím souhlasí i další zastupitelé společného klubu tvořeného TOP 09, STAN a HOPB.

„Jednání s ČSSD od počátku respektovalo vyvážené složení rady kraje s rozdělením pravomocí a odpovědnosti tak, aby menší koaliční strany nebyly válcovány, ale rozhodování bylo konsensuální. Dané složení koalice se proto jeví pro další stabilní správu našeho kraje jako nejvhodnější," přidává se Tomáš Bouzek, krajský předseda TOP 09, českobudějovický a krajský zastupitel.

„V takto ustavené radě nebudeme jen do počtu. Tři křesla nám, koalici PRO JIŽNÍ ČECHY, v maximální možné míře umožní plnit náš volební program. Současně však žádný z koaličních partnerů nebude mít v koalici většinu, a tak vždy budeme muset hledat cestu shody," zdůrazňuje Ivo Moravec, předseda HOPB, českobudějovický a krajský zastupitel.

„Před půlrokem jsme slibovali zodpovědnou správu kraje. Koalice v tomto složení nám dává možnost tento slib důstojně plnit," dodává Pavel Klíma, krajský místopředseda TOP 09, malšický a krajský zastupitel.

Jednání o náplni práce budoucí koalice byla vedená velmi otevřeně a ČSSD byla připravená udělat rozhodující ústupky. „Oceňuji, že klíčoví aktéři kauzy Lipno vyvodili politickou odpovědnost a tím odblokovali jednání o vzniku nové koalice. Jsem také rád, že se nám podařilo otevřít otázku nastavení manažerských odměn v krajských nemocnicích," vypočítává Tomáš Bouzek zásadní otázky, které hned na začátku řešili budoucí koaliční partneři.

Ale i v dalších oblastech správy kraje se posouvala jednání rychle dopředu.„Například v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb nebo třeba dopravy a školství se nám podařilo nalézt společný směr," dodal Jiří Švec.

Do nové koalice chceme ale vnést i nová témata, která mohou posunout jižní Čechy o mílové kroky dopředu. Řeč je např. o „chytrém" kraji, tedy konceptu „Smart region".„Ke spuštění projektu „chytrého" kraje využijeme našich zkušeností s pilotním českým projektem Smart Písek. V rámci Jihočeského kraje lze uplatnit chytrá, efektivní a k prostředí šetrná řešení například v oblasti rozvoje čisté mobility, chytrých parkovišť, integrovaného dopravního systému, energeticky úsporných budov a v neposlední řadě chytré aplikace usnadní veřejnosti komunikaci s úřady i vyřizování jejich žádostí," nastiňuje jedno z témat krajský místopředseda TOP 09, místostarosta Písku a krajský zastupitel Josef Knot.

Určitým problémem nové krajské koalice může být těsná většina hlasů, které dohromady dají zastupitelské kluby nové krajské koalice. „Slabou stránkou zvoleného řešení se jeví těsná většina 28 hlasů v krajském zastupitelstvu. Budeme-li se však i nadále v naší koalici vzájemně respektovat, jednat na rovinu a nebudeme-li se bát diskuze, stane se slabina silnou stránkou," je přesvědčen Ivo Moravec.

 

Diskuse k článku - 14 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • stop ODS a ANO 

  Reagovat

   

  Nejlepší informace pro všechny jihočechy je to, že se odstavila mafie ODS společně s odpadem ANO. Už měli připraveno jak začnou tunelovat desítky miliónů z nemocnic a ze správy a údržbu silnic a jak se svými kamarády obsadí krajský úřad. Kmotr Kuba byl odstaven a snad to bude znamenat jeho konec, stejně jako konec hloupé a nedůvěryhodné Maxové a jejího asistenta Nováka.

  Vloženo 25.4.2017 12:16:01

  • stop tobě hlupáku 

   Reagovat

    

   Neznamená, že když seš levičák, že jiní komunističtí a levicoví zloději, z leva nekradou a nepřihrávají si do vlastních hnizd. Viz. odstoupivší socanský hejtmánek. V roce osmačtyřicet vypukla v zemi velkokrádež a od té doby to pokračuje. Kdo nekrade okrádá rodinu, že.

   Vloženo 25.4.2017 15:23:04

  • melete 

   Reagovat

    

   Nejhorší informace pro Jihočechy je,že byla odstavena mafie ODS,která se prý chystala tunelovat nemocnice a zůstala mafie socanů,která je řadu let reálně tunelovala a bude pokračovat,tentokrát za pomoci lidovců.To je teda výhra.

   Vloženo 26.4.2017 05:31:36

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Byl spuštěn projekt "chytrý kraj". Tak to je příznačný název.

  Vloženo 25.4.2017 06:20:50

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Před tímto projektem byli mnozí varováni, protože to má být opět pračka na peníze pro spřátelené firmy a kamarády politiků. Vzpomínáte na Sládka, jak si přihrál do své kapsy peníze? Taky dostal dotace, ale byly určeny na něco jiného, než do Sladkovo kapes.
   Jen se divím lidem, že pořád volí ty, kteří myslí na blaho...své kapsy. Zimola toho je příkladem.

   Vloženo 25.4.2017 15:00:23

  • Entroslav 

   Reagovat

    

   Už začínám být na "chytré nevímco" značně alergický. Zřejmě proběhla před časem nějaké plošná marketingová vymývárna podle hesla: Nejde-li hlupák za chytrostí, musí jít chytrost za hlupákem, jinak si to neumím vysvětlit. To jsou v poslední době pro lidi samé chytré cesty, chytrá řešení, chytré mobily, chytré domy, chytré hodinky, chytré nevímco a teď navrch k tomu chytrý kraj. A přitom přes všechny naservírované chytrosti někteří lidé zůstávají stále stejnými hlupci. :-(

   Vloženo 25.4.2017 20:10:26

 • pláteník 

  Reagovat

   

  Tak to v Česku chodí. Hoši se domluvili a jede se dál, ve starých kolejích, s "novým" mašinfírou a trochu pozměněnými pasažéry. Touhou všech politiků být u moci smazává rozdíly mezi jejich politickým přesvědčením a zásadami.

  Vloženo 24.4.2017 22:43:44

  • kozel 

   Reagovat

    

   náměstek Knot doma socany zařízl, a na kraji se s nima už zase paktuje

   Vloženo 25.4.2017 11:10:21

 • Jindřich 

  Reagovat

   

  Narozdíl od vás si myslím, že v dané funkci může pan Knot udělat kus dobré práce a jméno TOP 09 naopak pro příští volby posílit.

  Vloženo 24.4.2017 21:51:38

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  TOPka jde ke všem čertum, tak se honí koryta na poslední chvíli, příště nevolitelní. To je konec projektu TOP09, ale ještě se něco stihne nakapsovat.

  Vloženo 24.4.2017 21:27:00

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace