Knihovna v Písku nabízí i bezkontaktní půjčování knih

Jaký byl pro Městskou knihovnu v Písku rok 2020?
Asi jako pro většinu velmi problematický a rozporuplný. Osobně mě velmi mrzí, že epidemie nám nedovolila plnohodnotně pokračovat v nabídce a dalším rozvoji služeb knihovny a došlo k přerušení kontinuity s úspěšným rokem 2019.
Jak ovlivnil jednotlivé aktivity knihovny lockdown?
Nejen lockdown, ale obecně epidemiologická opatření asi nejvíce postihla realizaci kulturního a vzdělávacího programu knihovny. Z toho, co bylo naplánováno, se uskutečnila jen menší část, a to především v lednu a únoru, v menší míře o prázdninách a v září. Půjčování knih bylo omezeno méně, navíc nám byl alespoň na přechodnou dobu umožněn režim výdejního okénka.
Zvládá knihovna reagovat na vládní opatření? A jaké služby může v současné době poskytovat?
Myslím, že v zásadě jsme na všechna nařízení vlády dokázali zareagovat prakticky obratem. S postupujícím časem už máme také řadu situací vyzkoušenou, takže zareagovat není příliš obtížné. V současné době knihovna nabízí poměrně širokou nabídku vzdělávacích kurzů, ale i přednášek a besed. Čtenáři knihovny si mohou také skrze výpůjční katalog knihovny stáhnout elektronické knihy společnosti Palmknihy, která má více než 8 800 titulů, volně stažitelná díla digitalizovaná Městkou knihovnou v Praze a nově rovněž takzvaná díla nedostupná na trhu vydaná do roku 1989. Z hlediska fyzického půjčování a vracení knih ale máme úplně zavřeno, protože pátý stupeň epidemiologických opatření nám nedovoluje nic jiného než bezkontaktní půjčování a vracení knih.
Je nějaká nová zkušenost, kterou současná situace knihovně dala a ze které může i do budoucna čerpat?
Jednoznačně přechod do online prostředí. Aktivně komunikujeme také na sociálních sítích, knihovna má od minulého roku také svůj YouTube kanál. Vyzkoušeli jsme si také možnost práce v režimu home office, přičemž pro část zaměstnanců knihovny zajišťující lektorské a programové aktivity se tento způsob práce ukazuje jako velmi dobrá a současně přínosná alternativa.
Může být přínosem této složité doby obecně alespoň očividný posun k digitalizaci některých aktivit a sbírání dalších zkušeností s komunikací na dálku?
Určitě ano, nicméně digitalizaci programové nabídky a půjčování knih online v tomto ohledu chápu spíše jako doplněk našich služeb.
Co můžete říci k plánům na letošní rok? Jak moc se dá připravovat činnost dopředu a jak moc je závislá na změnách epidemické situace?
Samozřejmě asi jako ostatní bychom se rádi dostali do normální situace, kdy můžeme nabízet plnohodnotné služby. Bez ohledu nato však musíme plnit závazky, které máme. Zajišťujeme pětiletou udržitelnost projektu Městská knihovna Písek a centrum vzdělávání, tj. naplňujeme stanovenou provozní dobu učeben vybudovaných z dotačního programu IROP. Současně také pracujeme a musíme dokončit poslední vzdělávací programy zaměřené na propojování neformálního a formálního vzdělávání. Programy vznikají ve spolupráci knihovny a Základní školy T. Šobra a Základní školy Cesta. Ve vztahu k probíhajícímu programu plánujeme maximálně dva měsíce dopředu, avšak pouze online aktivity. Ostatní program máme samozřejmě také naplánovaný, nicméně počítáme i s variantou nerealizace.
Jaké novinky Městská knihovna chystá na letošní rok?
Asi zásadní novinkou, kterou bychom chtěli již od začátku února našim čtenářům poskytnout, je možnost bezkontaktního půjčování knih. V návaznosti na tento krok řešíme současně nákup návratového knižního boxu, který umožní bezkontaktní vracení knih. Za novinky v programu, kterých máme připravenu celou řadu, bych rád zmínil především astronomický klub spojený s pozorováním noční oblohy.
Jaký ohlas mají kulturní programy v podobě živých přenosů na internetu?
Zásah je spíše nižší, než kdybychom realizovali program takzvaně naživo, nicméně existují i výjimky jako byla například Noc literatury realizovaná v prosinci. Na druhou stranu reakce od těch, kteří online služby využívají, je velmi pozitivní.
Diskuse k článku