Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Mosty

    sobota 17.8 18:00 - Planá nad Lužnicí, Ostrov

    Art festival.

  • Tata boys

    sobota 17.8 20:00 - Veselí nad Lužnicí, Hlavní parkoviště veselských pískoven

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Koalice pro jižní Čechy vystavila vedení kraje vysvědčení

Jiří Švec ukazuje hejtmanovo vysvědčení.

Jiří Švec ukazuje hejtmanovo vysvědčení.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Podle Koalice Starostů, Hnutí Občané pro Budějovice a TOP 09 hejtman Jiří Zimola v tomto volební období neprospěl. A spolu s ním celá koalice ČSSD a KSČM, která Jihočeský kraj řídí. Na včerejší tiskové konferenci představila koalice pod heslem Spojujeme kraj PRO JIŽNÍ ČECHY svou kandidátku do krajských voleb, jejímž lídrem je starosta Lišova Jiří Švec, dvojkou místostarosta Písku Josef Knot a trojkou bývalý náměstek budějovického primátora Ivo Moravec.

 

Jiří Švec řekl, že nyní vládnoucí koalice ČSSD a KSČM dostává na vysvědčení tři jedničky a tři dvojky - výborná je v pořádání své kampaně za veřejné peníze - velikášským projektem Jižní Čechy olympijské, který podle Švece využívá hejtman ke své sebeprezentaci. "Pokud vedení kraje tolik touží po olympiádě, daňové poplatníky by vyšlo levněji, kdyby si do Ria raději rovnou zaletěli," naráží Jiří Švec na to, že jen na propagaci projektu dal kraj jedné za reklamních agentur 30 milionů. 

Jedničku má vedení kraje i za neprůhledné rozdělování dotací a odevzdání školství do rukou komunistů. Chvalitebně pak má z látání krajských silnic namísto koncepčních řešení, z budování vzdušných zámků, mezi něž řadí jihočeské letiště, a skrývání informací před občany. 

Celkový výsledek zní - neprospěl. To všechno by chtěla nová koalice pro obyvatele jižních Čech dělat jinak. 

„Tak jako jsme se PRO JIŽNÍ ČECHY dokázali spojit my, chceme spojovat i náš kraj. Bez společného a jednotného vystupování krajské samosprávy vůči státu naše generace jen těžko spatří na vlastní oči dokončenou dálnici D3 z Prahy až na rakouské hranice,“ vysvětluje jeden z důvodů společné kandidátky koalice PRO JIŽNÍ ČECHY její lídr, a kandidát na hejtmana Jiří Švec.

Na společné kandidátce Koalice Starostů, HOPB a TOP 09 jsou také předseda krajské TOP 09 advokát Tomáš Bouzek, ředitel školy v Malšicích na Táborsku Pavel Klíma, vysokoškolský učitel Jan Samohýl, pedagog z krumlovské umělecké školy svaté Anežky Jan Kubeš, budějovická zastupitelka Jaroslava Šporclová, dětský lékař ze Strakonic Martin Gregora, vimperská starostka Jaroslava Martanová a další dlouhá řada veřejně známých lidí.

K programu na středeční tiskové konferenci první tři kandidáti řekli:  

„V jižních Čechách máme několik dlouhodobě diskutovaných velkolepých záměrů, které se řeší tak dlouho, že si už málokdo pamatuje, kdo s nimi vlastně přišel. Jedním z nich je i plán na modernizaci bývalého vojenského letiště v Plané u Českých Budějovic. První zmínky o tomto ambiciózním plánu Jihočeského kraje začali občanům prezentovat již zástupci krajské vlády ODS. Poté je převzala, a v jejich propagaci pokračuje dodnes, krajská vláda vedená ČSSD. Logicky bychom se tedy měli ptát, proč dosud nebyly vyřešeny klíčové podmínky pro možné uvedení letiště do provozu, které zastánci projektu slibovali již před mnoha lety. Ještě před již provedenými masivními investicemi, které by měly i s těmi budoucími dosáhnout téměř miliardy korun, měl být nalezen strategický partner, který by letiště provozoval. My proto jasně říkáme: Nebudeme pokračovat v budování vzdušných zámků za stamiliony, pokud se ukáže jejich nesmyslnost a nereálnost,“ komentuje Jiří Švecproblém rozvoje jihočeského letiště.

Nejde ale jen o to, jak pohlížet na současné problémy, je třeba se i dívat vpřed. Takovou vizi nabízí koncepce Smart Region. „V Písku se nám podařilo prosadit koncepci tzv. chytrého města a stali jsme se pilotním českým  Smart City. Tuto koncepci bychom rádi aplikovali na celý region. Stanovili jsme si tři základní pilíře, kterými se zabýváme. V rámci využití informačních technologií – tzv. ICT, je třeba je třeba sesbírat potřebná data, vyhodnotit je a především je otevřít veřejnosti. V oblasti energetika bychom rádi stanovili novou energetickou koncepci kraje se zaměřením na energeticky efektivní budovy a obnovitelné zdroje. Co se týče dopravy, zpracujeme koncept dopravy, zavedeme nové inovativní trendy do městské dopravy, prosadíme opravdu funkční integrovaný dopravní systém, podpoříme rozvoj elektromobility a cykloturistiky na celém území našeho kraje,“ představuje jednu z výzev pro další rozvoj kraje místostarosta města Písek Josef Knot.

Naše další priority shrnuje zastupitel města České Budějovice Ivo Moravec: „Ať už jako zastupitel nebo náměstek primátora jsem se zabýval především oblastmi životního prostředí, férového zadávání veřejných zakázek, energetického managementu nebo hledáním chytrých řešení pro správu a řízení města. Tomu bych se rád věnoval i v krajském zastupitelstvu.“

 

Další zprávy z regionu

 
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace