Kolik získají Strakonice navýšením daně z nemovitosti? - Jižní Čechy Teď!
Kolik získají Strakonice navýšením daně z nemovitosti? - Jižní Čechy Teď!
Kolik získají Strakonice navýšením daně z nemovitosti? - Jižní Čechy Teď!
11. 12. 2020 23:05

Kolik získají Strakonice navýšením daně z nemovitosti?

STRAKONICE – Jihočeské týdeníky zachytily diskuzi při jednání zastupitelstva Strakonic. Znovu se totiž debatovalo o tom, jestli město má navýšit daň z nemovitosti. Zastupitelstvo už to sice schválilo, ale Miroslava Zralá (Jihočeši 2012) se snaží z opoziční lavice tento fakt zvrátit. Zatím ale bez úspěchu – pro přehodnocení rozhodnutí hlasovala jako jediná.

„Předpokládáme, že zvýšení daně z nemovitosti přinese do městského rozpočtu oproti minulosti 17 milionů korun navíc. Toto navýšení se týká všech vlastníků nemovitostí na území města, tedy jak fyzických tak právnických osob. K navýšení jsme se rozhodli v průběhu roku, kdy došlo k výpadku výběru daní v souvislosti se státními zásahy do ekonomiky,“ vysvětluje místostarosta Rudolf Oberfalcer starší (Strakonická Veřejnost).

„V příštím roce pravděpodobně dojde k dalšímu propadu výběru sdílených daní, a to vzhledem k úpravám daně z příjmů fyzických osob a ze závislé činnosti v souvislosti se zrušením takzvané superhrubé mzdy. My snižování těchto daní z práce nijak nekritizujeme, ba naopak si myslíme, že je to dobrý krok směrem k zaměstnancům i jejich zaměstnavatelům. Daň z nemovitosti je naopak jediná daň, která náleží obci v plné výši a chceme-li udržet trend oprav a údržby společného městského majetku, jaký se v posledních letech nastavil, museli jsme hledat cestu jak alespoň část vypadlých příjmů do rozpočtu nahradit,“ obhajuje místostarosta navýšení daně z nemovitosti.

Připomíná, že pro různé stavby jsou dány různé koeficienty. „Takže jinak jsou daněny stavby pro bydlení, jinak pro podnikání a samozřejmě jsou stanovené i výjimky, kde se stavby či pozemky nedaní vůbec. Jediné co nás mrzí je, že jsme nenalezli zatím způsob, jak více daní z nemovitosti zatížit obchodní parky, které vysávají kupní sílu z regionu a zisky realizují mnohdy za hranicemi. Navíc jsou většinou postaveny na zelené louce a zabírají více a více orné půdy, upřednostňují dovoz zboží před domácími producenty a nakonec i z urbanistického hlediska jde mnohdy o problematické objekty,“ mrzí Oberfalcera.

Je ale smířený s tím, že je to realita této doby. „Prakticky nic se proti tomu nedá dělat. Ani efektivně zdanit, aby alespoň obyvatelé města z toho měly nějaký dodatečný užitek, například v podobě opravených ulic,“ doplňuje.

 

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.