Kontaktní místo pro ukrajinské uprchlíky v centru Budějovic omezuje provoz, služby pro cizince Charita rozšíří

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Od začátku července významně omezilo provoz kontaktní místo pro ukrajinské uprchlíky, které provozuje Centrum pro cizince Diecézní charity České Budějovice.
Víc než dva roky pět dní v týdnu zajišťovali jeho pracovníci ukrajinským válečným uprchlíkům základní poradenství, tlumočení a doprovody na úřady, k lékařům nebo výdej potravinové a materiální pomoci. To se teď s končící podporou z Operačního programu Zaměstnanost plus výrazně omezí.
„Jen za rok 2024 jsme pomohli dvěma tisícům uprchlíků z Ukrajiny, někteří se na nás obraceli opakovaně. A stále registrujeme, že přicházejí noví lidé, kteří prchají před nekončícím válečným konfliktem. Naše kontaktní místo v přízemí bude otevřeno jen v pondělí a jeho služby se omezí pouze na výdej potravinové a materiální pomoci. Vše ostatní budeme řešit v rámci našeho Centra pro cizince,“ uvádí Klára Cvachová, vedoucí Centra pro cizince Diecézní charity České Budějovice.
„Končí také oblíbené sociokurzy, kde se účastníci dozvídali podrobnosti o daňovém systému, hledání práce, českém školství, historii nebo kultuře. Další aktivity, které byly hrazené z tohoto evropského programu, bychom rádi zachovali a rozšířili na většinu našich klientů – cizinců,“ doplňuje Cvachová.
Klub pro mládež bude v provozu i o prázdninách. „Doteď klub navštěvovaly pouze děti z Ukrajiny, chceme ho ale nově otevřít všem cizincům. Povede ho naše nová zahraniční dobrovolnice Veronika, která se skvěle dorozumí v několika řečech,” říká Klára Cvachová. Od září se také obnoví a rozšíří jazykové kurzy pro anglicky nebo rusko-ukrajinsky mluvící. Stejně tak bude Centrum pro cizince svým klientům nabízet právní poradenství a v omezené míře také psychologickou podporu.
„Žít v cizí zemi není jednoduché. Každý rok víc a víc vidíme, jak moc záleží na tom, aby lidé dostali pomoc včas – ať už jednorázovou nebo dlouhodobou. Jsme rádi, že díky novým dotačním titulům, které se nám podařilo získat, můžeme tuto pomoc rozšířit i na další cizince, nejen válečné uprchlíky,“ dodává Klára Cvachová.
Interkulturní tým Charity pomáhá například také na odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, kde vysvětluje úřední postupy a pomáhá s formuláři nebo tlumočí. V roce 2024 tak podpořili přes šest a půl tisíce lidí. Dalších bezmála deset tisíc uprchlíků z Ukrajiny využilo služeb Centra pro cizince v Krajském asistenčním centru pro uprchlíky. (pozn. Tyto statistiky nerozlišují opakované návštěvy klientů).
Dál funguje podpora ukrajinských uprchlíků v přechodu z humanitárního bydlení do soukromého ubytování v projektu Azylového, migračního a integračního fondu Ministerstva vnitra. Charita pomáhá s překlady, tlumočením, v administrativě, hledá volné byty a podobně.
Veronika Rybáčková
Diskuse k článku