Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vojenský den 2019 v Libořezích

    sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

    Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

  • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

    sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

    Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Kopie slavné Ďáblovy bible do zítřka k vidění v Písku

PÍSEK – Další krátkodobou expozici s mimořádným předmětem připravilo Prácheňské muzeum v Písku. Na čas městských slavností nachystalo pro návštěvníky místní i cizí výstavu věrné kopie unikátní knihy. Největší rukopis na světě, to je slavný Codex Gigas, známý díky výjimečnému vyobrazení ďábla také pod názvem Ďáblova bible. Věrnou faksimili vytvořil před dvanácti lety žamberský knihař Jiří Fogl a ta od té doby putuje po Čechách a Moravě. Svazek o váze 78 kilogramů a velikosti téměř jeden metr je v Rytířském sále muzea k nahlédnutí pouze několik dní. A je to vůbec poprvé, co unikátní bible zavítala do jižních Čech.

 

Codex Gigas (v překladu Obrovská kniha) vznikl ve třináctém století v benediktinském klášteře v Podlažicích na Chrudimsku. Záměrem autora bylo shrnout veškeré vědění do jediného díla, vytvořit jakousi „knihovnu v jediné knize". Obsahuje tak třeba Starý a Nový zákon, rozpravy o lidském těle, návody pro zpovědníka, zaklínací lékařské formule, Kosmovu kroniku nebo různé abecedy. Cennou knihu odvezli z Prahy na samém konci třicetileté války Švédové a jednání českého státu o jejím vrácení byla vždycky marná. Originál je tak dnes uložený ve Stockholmu a do Čech se vrátil pouze jednou, když byl součástí výstavy v pražském Klementinu mezi léty 2007 a 2008.

Výstava potrvá po celou dobu slavností až do 9. června.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace