Kraj dotační programy pro rok 2023 seškrtal - Jižní Čechy Teď!
Kraj dotační programy pro rok 2023 seškrtal - Jižní Čechy Teď!
Kraj dotační programy pro rok 2023 seškrtal - Jižní Čechy Teď!
27. 12. 2022 9:59

Kraj dotační programy pro rok 2023 seškrtal

JIŽNÍ ČECHY – Celkem 291,5 milionu korun poputuje v roce 2023 na 23 dotačních programů z rozpočtu Jihočeského kraje. Rozhodli o tom ve čtvrtek 15. prosince krajští zastupitelé. Největší balík míří na podporu sportovní činnosti dětí a mládeže, výkonnostního sportu a parasportu. Konkrétně 54 milionů. Celkově se ale objem dotačních programů oproti letošnímu roku snižuje, některé programy se úplně škrtly. To vyvolalo na krajském zastupitelstvu nesouhlasné reakce. Návrhy na změny ve vypsaných programech ale při hlasování neprošly. Nelibost zaznívá i z obcí.

Kraj dotační programy pro rok 2023 seškrtal - Jižní Čechy Teď!

Vypadla Bílá stopa nebo ekologická výchova

Jak informoval náměstek hejtmana Pavel Hroch (Jihočeši 2012), dotační programy pro příští rok budou vyhlašovány ve třech vlnách. „V první se jedná o 18 programů s termínem zahájení podávání žádostí 17. ledna a s termínem ukončení podávání žádostí 31. ledna do 12 hodin. Druhá vlna, do které spadají čtyři programy, bude vyhlášena během ledna až února. Do třetí vlny pak spadá dotační program na podporu žáků a studentů, který se vyhlásí v průběhu roku 2023,“ nastínil Hroch. Výzvy pro první vlnu už jsou na webové stránce kraje vypsány.

V první vlně se mohou žadatelé na jihu Čech ucházet o čtyři miliony na podporu venkovských prodejen, o 20 milionů na podporu oprav a rekonstrukcí místních komunikací, o 30 milionů na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury, o pět milionů na podporu služeb nedefinovaných v zákoně o sociálních službách, o 6,5 milionu na podporu a rozvoj protidrogové politiky, o 700 tisíc na podporu rodinné politiky, o 700 tisíc na podporu bezpříspěvkového dárcovství krve, o šest milionů na podporu paliativní péče, o sedm milionů na podporu práce s dětmi a mládeží mimo oblast sportu, o 30 milionů na podporu sportovní infrastruktury, o pět milionů na dotace na reprezentaci Jihočeského kraje v oblasti vědy, mládeže a sportu, o čtyři miliony na rozvoj venkova a krajiny, o 10 milionů na podporu cestovního ruchu, o sedm milionů na podporu kultury, o milion na podporu muzeí a galerií, o milion na dotace na reprezentaci Jihočeského kraje v oblasti kultury, o sedm milionů na kulturní dědictví a o 45 milionů korun na Program obnovy venkova Jihočeského kraje.

Ve druhé vlně se bude jednat o čtyři miliony na podporu přípravy projektové dokumentace výstavby obecních bytů, o 54 milionů na podporu sportovní činnosti dětí a mládeže, výkonnostního sportu a parasportu, o tři miliony na podporu činnosti České unie sportu a o 37,6 milionu korun na investiční dotace pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí

„Třetí vlna pak zahrnuje tři miliony korun na podporu žáků a studentů,“ dodal Hroch. Oproti letošku nejsou na příští rok vypsány například programy na podporu regionální dopravy, na podporu retence vody v krajině, na ekologickou výchovu a vzdělávání, na úpravu běžkařských stop nebo na neinvestiční dotace pro sbory hasičů.
Od roku 2023 budou všechny žádosti o dotaci v rámci těchto dotačních programů podávány pouze elektronicky včetně příloh a závěrečného vyúčtování. A to prostřednictvím systému Portál občana Jihočeského kraje.

Rušno kolem Programu obnovy venkova

O škrtech se na krajském zastupitelstvu rozpoutala debata. Zastupitelům neušlo, že například Program obnovy venkova se snížil z letošních 90 milionů pro příští rok na 45 milionů. Zastupitel Jiří Fencl podotkl, že mu tato podpora připadá nízká, protože kraj má přes 600 obcí a z nich je třetina s počtem do 200 obyvatel. „Když už se snížily prostředky, omezme Program obnovy venkova tak, aby se do něj mohly hlásit jen skutečně malé obce,“ navrhoval Fencl. Hejtman Martin Kuba (ODS) řekl, že osobně by vítal, kdyby byla podpora kraje do obcí zaměřena na projekty přinášející energetické úspory. „Starostové ale mají filozofii – peníze nám dejte a nestarejte se, na co je potřebujeme,“ učinil poznámku Kuba. A upřesnil, že nově budou moci z Programu obnovy venkova čerpat pouze obce s počtem obyvatel do tisíce. Během diskuse také zaznělo, že obce stejně jako kraj získaly letos mnohem vyšší příjmy z daní, tudíž na tom finančně nejsou špatně.

Pirátům se nelíbilo vypuštění podpory ekologické výchovy. „To je šetření na nesprávném místě,“ řekla zastupitelka Lucie Korytářová z Českých Budějovic. Hejtman ale oponoval. Podle něj dotace v této oblasti vypisuje Státní fond životního prostředí a dotační programy státu a kraje se dublují. „Někteří žadatelé si berou peníze od státu, kraje i obcí,“ poznamenal. Dan Leština z pirátské strany se podivoval vyškrtnutí programu na zadržování vody v krajině. Oznámil, že se kvůli tomu zdrží hlasování.

Stovka sociálních služeb nevyužívá státní dotace

„Mě zajímá, jestli žadatelé o ty peníze přijdou nebo si je prostě vezmou tam, kde si je mají brát,“ dodal hejtman Kuba. Podle něj tedy prioritně od státu. To byl případ i snížení prostředků na sociální programy. Zastupitel Martin Mareda (Piráti), který je místostarostou v Táboře, podal protinávrh, aby se vrátilo víc peněz na programy protidrogové politiky, rodinné politiky a sociální služby nedefinované zákonem o sociálních službách. Náměstkyně hejtmana pro sociální služby Lucie Kozlová (ODS) řekla, že dotační program na příští rok reaguje na zjištění, že ze 350 sociálních organizací v kraji si loni stovka vůbec nepožádala o peníze ze státních programů, ale chodily se žádostmi na kraj a do obcí. „Kraj a obce mají jen dofinancovávat státní programy,“ zastává názor náměstkyně.
Návrh Martina Maredy, aby kraj vypsal příští rok ještě druhou výzvu pro tři zmíněné sociální dotační programy, ale podpořilo jen deset zastupitelů, dvacet bylo proti a dvaadvacet se hlasování zdrželo.

Omezení dotačních programů už rezonuje v obcích. Starosty zaskočilo hlavně škrtnutí neinvestičních dotací pro hasičské sbory nebo programu na retenci vody v krajině, z nějž obce upravovaly své rybníky. Žádosti o státní dotační programy jsou pro obce mnohdy náročné na zpracování, musí si na to najímat externí zpracovatele. V tomto smyslu zazněla poznámka zastupitele Jiřího Fencla z Českých Budějovic. Řekl, že podle jeho názoru by se menší obce měly začít slučovat. Větší celky by pak uživily odborné pracovníky pro tyto náročnější agendy.

Desetibodový benefit v hodnocení nebude

Kolem schvalování dotací na příští rok se odehrála ještě jedna bitva v zákulisí. Původně totiž kraj do podmínek zakomponoval, že při hodnocení žádostí o dotace bude deseti body zvýhodněn ten, kdo využil program My v tom Jihočechy nenecháme. Do toho se odmítly zapojit některé obce, školy nebo sportovní kluby s tím, že zpracování agendy je pro ně příliš náročné a nemají ani prostředky, aby peníze vyplácené rodičům pro děti a seniorům předfinancovaly a u některých vypsaných příspěvků z poloviny uhradily. Někteří starostové reagovali čistě politicky a do programu se nezapojili, protože prý sloužil jen ke zviditelnění hejtmana Kuby. Tím ale znemožnili svým občanům peníze získat. Ekonomický náměstek hejtmana Tomáš Hajdušek (ODS) to odsoudil tvrdými slovy.

Návrh na bodové zvýhodnění žadatelů neuniklo zejména Pirátům a vpředvečer zasedání zastupitelstva vydali tiskovou zprávu, kde upozornili, že jde o diskriminaci některých žadatelů a že některé organizace se ani do programu My v tom Jihočechy nenecháme, zapojit nemohly.

Na čtvrteční ráno před zastupitelstvem byla svolána rada kraje a ta rozhodla, že se desetibodové zvýhodnění z metodiky hodnocení dotačních programů 2023 vypustí. Hejtman o tom těsně před začátkem krajského zastupitelstva informoval zástupce všech politických klubů. Zažehnal tak ostrou přestřelku přímo na veřejném zasedání.
„Bylo nám řečeno, že došlo k omylu, protože deset bodů navíc mělo náležet jen k těm programům, které mají stejnou cílovou skupinu jako program My v tom Jihočechy nenecháme. Žadatelé tedy měli být zvýhodněni za to, že se snažili pro své občany získat i peníze z dalšího zdroje. Úředníci prý ale nedopatřením tuto podmínku napsali ke všem dotačním titulům, a proto ji rada kraje narychlo nakonec úplně zrušila,“ vysvětluje místopředseda zastupitelského klubu Pirátů Josef Soumar z Písku.

„Desetibodové zvýhodnění těch žadatelů, kteří byli aktivní i v programu My v tom Jihočechy nenecháme a snažili se získat pro své občany pomoc, mělo podle mne určitou logiku. Některé dotační programy se ale týkají i organizací, které ve zmíněném programu vůbec žádat nemohly. Mě na to upozornil ředitel táborské organizace Cheiron-T. Takové organizace by byly při hodnocení skutečně poškozeny a je tedy dobře, že se desetibodový benefit vypustil,“ uvedl krajský radní Jiří Fišer (Tábor 2020). I on potvrzoval, že na radě kraje se o deseti bodech mluvilo skutečně jen u dotací tématicky blízkých programu My v tom Jihočechy nenecháme. „Někdo z úřadu to omylem přenesl úplně do všech programů na příští rok,“ řekl Fišer.

Čerpání programu My v tom Jihočechy nenecháme zůstává za očekáváním. Kraj vyčlenil pro rok 2022 celkem 220 milionů korun. Sportovní kluby a školy doposud vyčerpaly pro školáky na kroužky a obědy 361 tisíc. Obce pro seniory a rodiny s dětmi do tří let nebo handicapovanými dětmi 46 milionů korun. Částka ale není konečná, vyúčtování ještě probíhá.

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.