Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Krajské zastupitelstvo odmítlo prominout zbytek vratky Svazku obcí regionu Písecko

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Starosta Bernartic na Písecku Pavel Souhrada dnes požádal krajské zastupitelstvo, aby do programu navíc zařadilo jeho žádost o prominutí částky 490 068 korun, zbývající z vratky, kterou kraj svazku uložil za neoprávněně čerpané dotace na projekt revitalizace orlické nádrže - Orlicko čistější. Zastupitelé schválili zařazení tohoto bodu, neschválili ale prominutí zbytku částky, kterou má svazek ještě uhradit.

 

Pavel Souhrada připomněl vývoj kauzy, kdy Svazek obcí regionu Písecko dostal dotaci na zpracování projektových dokumentací pro čistírny odpadních vod v obcích kolem přehrady. Ty se skutečně v šesti obcích u přehrady realizovaly.

Pak svazek opakovaně žádal o prodloužení lhůty k vyúčtování dotace - táhlo se to od roku 2009 až do roku 2014, kdy vyúčtování víc než 4 milionové dotace kraji doložil a ten zjistil chybné využívání dotace velkou měrou na poradenství, které si nechávali proplácet manažerka Ivana Očásková a předseda svazku Miroslav Sládek. Svazek neúspěšně namítal, že poradenství skutečně probíhalo, kraj vyčíslil, že svazek musí 982 tisíc korun vrátit. Souhlasil pak se čtvrtletními splátkami. Nyní tedy místopředseda svazku Pavel Souhrada přišel se žádostí, že svazek už 492 tisíc uhradil a žádá o prominutí zbylé částky. 

"Mými ústy mluví všichni starostové z píseckého okresu a žádají, abyste jim vyhověli," uvedl Pavel Souhrada. Sdělil také, že svazek si stanovil škodní komisi, která měla posoudit zavinění této vratky. Komise si objednala právní rozbor a právník doporučil neuplatňovat na nikom žádnou škodu. 

Jenže jak se ukázalo v další diskusi, Pavel Souhrada neřekl všechno. Náměstek hejtmanky Jaromír Novák namítl, že za situace, kdy probíhá policejní vyšetřování této věci, by byl s promíjením velmi opatrný, protože policie pak může dospět i k závěru, že škoda skutečně vznikla. 

Pavel Souhrada na to reagoval, že ví o policejním vyšetřování, ale neví, kdo k němu dal podnět. "U asistentky našeho bývalého předsedy strany se taky našlo zlato, diamanty a doteď se neví, čí to bylo, takže při kvapíku, jakým vyšetřuje naše policie, by se taky mohlo stát, že to doplatíme celé než bude nějaký závěr," snažil se zastupitele přesvědčit, že věc nesnese odkladu. 

Zastupitel Petr Kalina oznámil, že on pro prominutí hlasovat určitě nebude. A o jednotě starostů na Písecku zapochyboval, připomněl, že například Kovářov ze svazku kvůli této kauze vystoupil. "Myslím, že by to svazek měl doplatit," řekl zastupitel hnutí ANO, ale ve svém klubu byl s takovým názorem jediný. Jeho kolegové Radek Hloušek, Vladimír Pešek, Jan Kubík a Lucie Kozlová byli pro prominutí společně se všemi zastupiteli ODS, další se hlasování zdrželi tak jako celkem 32 krajských zastupitelů. Proti prominutí byl s Petrem Kalinou ještě Zdeněk Mráz z ČSSD. I ostatní ze socdem klubu se zdrželi hlasování stejně jako všichni z Jihočechů, lidovců a uskupení Pro jižní Čechy. 

Pro prominutí částky tedy zvedlo ruku jen 10 zastupitelů ODS a ANO, čímž návrh Pavla Souhrady neprošel. "My se nesesypeme, nějak to zvládneme," řekl. Hejtmanka Ivana Stráská podotkla, že všeobecně není takový problém s prominutím, ale jako zábranu zastupitelé vidí neukončené policejní vyšetřování. Pavel Souhrada se ještě pokusil navrhnout, aby se splácení tedy alespoň do ukončení policejního vyšetřování pozastavilo, ale to hejtmanka odmítla s tím, že to není předmětem tohoto bodu a musí tedy podat novou žádost v tomto smyslu. 

Diskuse k článku - 8 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • JČ 1234 

  Reagovat

   

  Je to prosté, Jihočeši odsouhlasí odměny a ri co je pobíraji vrací podíl zpět na předvolební kampaň.

  Vloženo 23.6.2017 15:23:01

 • Miloš 

  Reagovat

   

  No to je neuvěřitelný. Páni manažeři se napakovali a teď mají ještě tu drzost požadovat prominutí dluhu. Vítejte v Česku!

  Vloženo 23.6.2017 11:44:34

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je zajímavé, že pan starosta Souhrada nevyzývá k navrácení odkloněných peněz do kapsy Sládka a Očáskové. Ruka ruku myje, a co ti ostatní ve spolku, proč mlčí k obohacení na úkor občanů.

  Vloženo 23.6.2017 11:44:05

 • zloějna 

  Reagovat

   

  Doufám,že se na splácení nepodílí Milevsko.To by bylo na trestní stíhání.

  Vloženo 23.6.2017 10:45:01

  • zlodejna 

   Reagovat

    

   Samozrejme, ze se na tom splaceni podili Milevsko. Radosta splaci dluh, pekne potichu. Z ceho si asi myslite, ze Jihocesi platili vsechny ty billboardy pred volbami?

   Vloženo 23.6.2017 10:51:55

   • není to mimo? 

    Reagovat

     

    Připomíná mi to revoluční úvahy Doubka kolem ceny vody.Nerozumím tomu,jak platili billboardy placením rozkradených těchto peněz.
    Ten,kdo schválil úhradu rozkradených peněz se dopustil trestného činu.

    Vloženo 23.6.2017 11:31:05

 • Souhrada je asi nesvéprávný 

  Reagovat

   

  Že si vybraní jedinci ze svazku (Sládek 0,5 milionu a Očásková přes 2,0 miliony) podvodně nakradli stovky tisíc asi Souhradovi nevadí. Take mu asi nevadí, že zpracované dokumentace na kanalizace a čističky byly minimálně 3x předražené a ani nejsou dodělané a už by se mělo konečně nahlas říci, kdo zmanipuloval výběrová řízení na zpracovatele dokumentace a kdo si takto nakradl-odklonil další stovky tisíc. Z postupu pana Souhrady je patrné, že se asi na těchto podvodech se Sládkem podílel a měl z toho osobní prospěch. Vrcholem všeho je, že svazek skartoval všechny podklady (údajně se ztratily), jinak by už Sládek seděl ve vazbě a čekal na minimálně 5ti letý trest vězení. Pan Souhrada by raději měl začít konat u sebe na svazku a udělat si tam pořádek a okamžitě odvolat zločince Sládka. Bernartice asi už nejsou schopny svazku sanovat vratku (zbývá už jen 492 tisíc) ze svého obecního rozpočtu, kterým podporují Sládkovo svazek, že žádal krajské zastupitelstvo o prominutí zbytku vratky. Policie by se také měla začít zabývat tím, z čeho svazek onu vratku financuje a které obce platí svazku za fiktivní služby a poradenství, aby se z toho ta vratka hradila.

  Vloženo 23.6.2017 09:46:16

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace