Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Maškarní bál

    sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

  • Hasičský ples

    sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

    K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

Krajský soud poslal Libora Hrubého na pět let do vězení. Rozsudek je nepravomocný

ČB/TÁBOR – Dnes vynesl rozsudek krajský soud v Českých Budějovicích nad Liborem Hrubým, někdejším ředitelem Zoologické zahrady v Táboře – Větrovech. Soudce Ondřej Vítů jej uznal vinným za podvody. Podle rozsudku převzal finanční prostředky od věřitelů, přestože si byl vědom toho, že je nebude schopen splatit vzhledem k tíživé ekonomické situaci v zoo. Libor Hrubý byl odsouzen k odnětí svobody na pět let a soud mu také uložil zákaz činnosti v obchodních korporacích a družstvech po dobu šesti let. Verdikt je zatím nepravomocný, do osmi dnů se Hrubý může odvolat u Vrchního soudu v Praze. Na vyhlášení rozsudku se dnes nedostavil.

 

Obžaloba vinila Hrubého z toho, že v době od října 2011 do listopadu 2012 si půjčoval na provoz zoologické zahrady od pěti poškozených v sedmi případech a celkem tak získal částku přesahující 10 milionů korun, kterou nebyl schopen splácet. Vzhledem k tomu, že věděl o neschopnosti dluh uhradit, jednalo se podle obžaloby o trestný čin podvodu.

V závěrečné řeči se státní zástupce Petr Žižka odkazoval na ekonomického znalce, který dříve vystoupil před soudem a potvrdil, že společnost nebyla schopna v inkriminované době splácet půjčky a docházelo tedy k „vytloukání klínu klínem“. „Nic nenasvědčovalo tomu, že by Libor Hrubý dokázal dluhy splácet, společnost neměla rezervy,“ uvedl Žižka.

Právní zástupkyně obžalovaného Jaroslava Krybusová včera při závěrečné řeči připomněla, že ani jeden z poškozených neměl pocit, že by se Libor Hrubý choval jako podvodník, což ukázaly svědecké výpovědi. Policie si poškozené našla sama. Jedním z důvodů pádu společnosti byly prý vážné rozpory s táborskou radnicí. „Stavební úřad začal obžalovaného šikanovat, pak se rozjela mediální kampaň a zoo ztrácela své příznivce,“ řekla Krybusová a připomněla incident, při němž stavební úřad označil některé stavby v zoo za nelegální. Svého klienta dále bránila také argumentem, že nikdy nezatajil skutečnost, že společnost byla ve finančních problémech.

Včera se k soudnímu jednání nakonec vyjádřil i sám Libor Hrubý, který tvrdil, že výhledově s příjmy počítal a soudu se nepodařilo prokázat jeho úmysl někoho poškodit. „Od prvního dne si v soudní síni připadám jako Antonín Maděra ze Zdivočelé země. Jsem souzen za skutky, které jsem nikdy neudělal a dostal jsem hned tušení, že soud je rozhodnutý předem,“ zmínil Hrubý.

Dnes si rozsudek nepřišel poslechnout. Soudce Ondřej Vítů se ztotožnil s obžalobou a zhodnotil vystupování Libora Hrubého za nevěrohodné. Nicméně uznal, že se v jeho případě jednalo o nepřímý úmysl. „Obžalovaný uchovával plané naděje, které se v reálném světě nevyplní. Jeho víra v uhrazení závazků byla chiméra,“ sdělil na začátku rozsudku Vítů. „Vystoupení pana Hrubého nepřesvědčilo soud, dotyčný často odbíhával od tématu a věnoval se nepodstatným podrobnostem. Problémy s táborským úřadem si navíc zavinil sám.“ Za podvody hrozilo Hrubému až desetileté vězení, soudce však rozhodl o odnětí svobody na pět let. Polehčující okolností byla pro bývalého ředitele zoo skutečnost, že až do této doby zůstal bezúhonný a navíc předložil kompletní účetnictví společnosti.

Podle soudu podlehl Hrubý svým velikáškým představám a spoléhal na nejisté budoucí události (například hojně zmiňované finanční zdroje z projektu v Dubaji). Peněžitý trest soud neuložil, nejprve se musí domoci svých finančních prostředků poškození věřitelé. Proti rozsudku se Libor Hrubý může odvolat do osmi dnů od jeho písemného doručení.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace