Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Krajský úřad tajemníka strakonické radnice odvolá. Nemůže jinak

STRAKONICE – Ředitel Krajského úřadu v Českých Budějovicích Milan Kučera tajemníka Městského úřadu ve Strakonicích Vladimíra Stronera z funkce odvolá. Pro Jihočeské týdeníky potvrdil, že ačkoliv vedením města vyžádaná kontrola neshledala u tajemníka žádná pracovní pochybení, nynější situace s pozitivním lustračním osvědčením neumožňuje jiný postup. Tajemník v daný okamžik nesplňuje podmínky pro výkon funkce, kde je předepsané negativní lustrační osvědčení a odvolán může být i během pracovní neschopnosti. Nadále však zůstane zaměstnancem města, které mu po uzdravení musí nabídnout jinou práci, pro níž není lustrační osvědčení předepsané.

 

„Starosta Břetislav Hrdlička už požádal o vyslovení souhlasu s odvoláním tajemníka Stronera z důvodu vystavení pozitivního lustračního osvědčení. V záležitosti bylo zahájeno správní řízení," uvedl ředitel krajského úřadu Kučera. Konstatoval, že není možné řízení přerušit a čekat na vyřešení přeběžné otázky, tedy na to, jak dopadne soud, k němuž podal Vladimír Stroner žalobu. Jiný krok než odvolání tajemníka za dané situace učinit nelze.

Krajský úřad si sám zjišťoval, jak mohlo ministerstvo vnitra vydat Vladimíru Stronerovi v roce 1993 lustrační osvědčení negativní a letos najednou pozitivní. Podle ředitele úřadu teprve v roce 2007 převzalo ministerstvo vnitra archiv vojenské kontrarozvědky, která Vladimíra Stronera během jeho vojenské služby měla zaevidovat jako agenta. Vladimír Stroner potvrdil, že se bude bránit soudně a má za to, že je povinností žalované strany předložit důkazy o jeho spolupráci s kontrarozvědkou, což on sám naprosto popírá.

Vladimír Stroner pracoval předtím na Krajském úřadu v Českých Budějovicích, kam ze Strakonic dojížděl. Na strakonickou radnici si ho přizvalo nynější vedení města, když propustilo dlouholetého tajemníka Jana Tůmu. V posledním roce ale začalo vedení města Strakonic kritizovat práci tajemníka, který se ohrazoval proti zásahům do výkonu státní správy. Tajemník byl vystěhován do jiné budovy a dostal zákaz zúčastňovat se zasedání rady města. Vedení města napřed požádalo ředitele krajského úřadu Kučeru o odvolání Vladimíra Stronera z pracovních důvodů, krajský úřad ale žádná pochybení neshledal. Pak se objevila kauza s lustračním osvědčením. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace