Krizový štáb kraje jednal o invazi chalupářů, pendlerech i rychlotestech



Hejtmanka Ivana Stráská reagovala na stupňující se napětí na venkově, kde někteří lidé vyjadřují obavy z invaze chalupářů, hlavně z Prahy. Jednak namítají, že vykupují místní obchody ve velkém, ale obávají se i nákazy, která se v Praze vyskytuje zvýšenou měrou a chalupáři se nyní vydávali na vyjížďky na kolech, na vycházky, a to mnohdy i bez roušek. Chystají se zřejmě na venkově na dlouhodobý pobyt, mnozí si tam převedli i dosílání pošty.
„Starostové obcí, převáženě ze Šumavy, mi od včerejšího dne volají a upozorňují na to, že se po silnicích pohybují doslova kolony aut lidí, kteří se rozhodli strávit svou karanténu v Jihočeském kraji. A to na chalupách či jiných rekreačních zařízeních, která tu mají. Já musím v tuto chvíli rozhodnutí těchto lidí respektovat. Ale na druhou stranu je žádám, aby respektovali nařízení vlády, která byla ohledně možné nákazy koronavirem přijata a pohybem na veřejných prostranstvích neohrožovali obyvatele svých oblíbených lokalit na jihu Čech, kteří zde trvale žijí,“ apeluje hejtmanka.
Dále krizový štáb řešil počet lůžek na infekčních odděleních. „Jihočeský kraj má 67 míst na infekčním oddělení v Českých Budějovicích a Táboře. V případě, že by kapacita lůžek, která byla pro případy onemocnění koronavirem vyhrazena nestačila, jsme připraveni dalších 307 lůžek k tomuto účelu upravit. V záloze má kraj i variantu, že pro tento účel vyčlení celou jednu nemocnici. Vzhledem k tamnímu infekčnímu oddělení by se jednalo o nemocnici v Táboře,“ sdělila hejtmanka. A vyjádřila se i k informaci o využití rychlotestů z Číny na jihu Čech. „Ano, v současné době na jihu Čech testujeme lidi také pomocí rychlotestů z Číny,“ potvrdila hejtmanka Stráská. Do testování se zapojilo také pracoviště Akademie věd v Českých Budějovicích.
Kraj usiluje o to, aby speciální místa pro odběr vzorků testovaných na přítomnost koronaviru byla postupně v sedmi z osmi jihočeských nemocnic. Kromě té dačické.
Respirátory chybí
„Počet respirátorů v takovém množství, abychom je mohli distribuovat mezi všechny obyvatele v kraji, mít asi v dohledné době nebudeme. S vypětím sil je sháníme pro lidi, kteří stojí tzv. v první v linii – zdravotníci, řidiči vozů veřejné dopravy či prodavači. V souvislosti s tím bych chtěla poděkovat našim občanům, kteří se například pustili do šití roušek svépomocí. Tedy těch, které dle nařízení vlády stačí pro tu běžnou potřebu. Podle principu – já chráním tebe, ty chráníš mě. Což nám zejména pomáhá šetřit zdravotnické roušky potřebné pro lékaře v nemocnicích,“ uvedla Ivana Stráská.
Podle hejtmanky dojde na úplné uzavření hranic
Hejtmanka rovněž zareagovala na nové opatření vlády ve vztahu k pendlerům, podle něhož bude při přejezdu hranic potřeba speciální povolení. „Opatření se sice zvýšila, nicméně si myslím, že nás uzavření hranic nakonec stejně čeká. Respektive nás k tomu postup koronavirové nákazy nakonec donutí. Proto jsme již dnes Ministerstvu zahraničí po domluvě s dalšími hejtmany navrhli, aby byli pendlěři, kvůli jejich možné evidenci a přehledu o nich, zařazeni do aplikace DROZD,“ dodala Stráská.
Diskuse k článku