Lázně Třeboň nabízejí nové pracoviště, další jídelnu pro klienty a jako perličku záhadnou sochu










Jídelna disponuje kapacitou 78 míst a pergola 24 místy k sezení. Určena bude klientům samoplátcovských pobytů, kterým je nabízena strava formou bufetu. Naopak lázeňští hosté od zdravotních pojišťoven mají servírovanou stravu. Samoplátců jezdí do třeboňských lázní kolem 30 procent.
Moderní stavbu jídelny, kterou zhotovila soběslavská firma Spilka a Říha, lemuje biotop. Dominantou zákoutí se stala socha symbolizující ženskou postavu, která byla v prostorách atria objevena v průběhu stavby. Díky péči restaurátora Ondřeje Šimka z Jindřichova Hradce nyní zdobí prostor u biotopu, v němž plavou i ryby. „Teď budeme pátrat po tom, kdo je autorem nalezeného sochařského díla,“ zmínila PR manažerka lázní Helena Nekolová. Pravděpodobně bylo do atria instalováno při otevření lázeňského komplexu Aurora, který se otevíral v listopadu 1975.
Nová pátá jídelna navázala na rozšíření ubytovací kapacity Lázeňského domu Aurora, kdy byla v červenci loňského roku otevřená přístavba pavilonu B. Tím se navýšila ubytovací kapacita o 104 lůžek. Nová jídelna je osazena moderní gastro technologií, která zvyšuje kulturu stravování a přispívá k maximální čerstvosti jídel. Instalovány jsou zde například bufetové stoly na saláty zeleninu, sýry a uzeniny, které jsou chlazeny i shora. Úplnou novinkou je indukční výdejní pult. S novou jídelnou bylo potřeba doplnit i zázemí režimové kuchyně, kde je nově konvektomat s vlastní digestoří a sada přípravných stolů, které splňují nejpřísnější hygienická kritéria. „Stavba i vybavení si vyžádaly investici přes 40 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Nejen v nové jídelně budeme rádi za nové kolegyně a kolegy do provozního úseku našich lázní,“ zmínil Vilém Kahoun, jednatel Slatinných lázní Třeboň. Podotkl, že dílo se povedlo a klienti to určitě ocení. „Vy jste ten motor, který usiluje o rozvoj lázní,“ ocenil starosta Třeboně Jan Váňa (ODS), který je také jednatelem městské lázeňské společnosti.
Nové pracoviště ambulantní lymfologie i pro veřejnost
„Slíbili jsme, že budeme rozvíjet i zdravotnickou část a to plníme,“ zmínil jednatel Vilém Kahoun. Klienti Slatinných lázní Třeboň, ale i veřejnost mají nově příležitost využít nové lymfologické pracoviště, které strategicky doplnilo služby slatinných lázní nejen při léčbě pohybového aparátu. Ambulantní lymfologie vznikla stavební úpravou části konferenčních prostor Lázeňského domu Aurora.
Proškolený personál má k dispozici moderní techniku pro přístrojové ošetření lymfatického systému a možné je i manuální ošetření.
„Stavební úpravy a vybavení ambulance lymfologie přesáhly v nákladech částku dva miliony korun bez DPH,“ informoval Vilém Kahoun. Primář Lázeňského domu Aurora Karel Bajer doplnil: „Chronická onemocnění pohybového aparátu či pooperační stavy často provází otoky končetin. Kromě zmíněných obtíží naše nová lymfologická ambulance nabízí i úlevu pro lidi po onkologické léčbě, kdy průběhem léčby jako takové i navazujících chirurgických zákroků také trpí lymfatický systém lidského organismu a otoky jsou jejich častým důsledkem.“ Primář Bajer dodal, že je třeba diverzifikovat podnikatelská rizika nejen soustředěním na pacienty zdravotních pojišťoven i samoplátce, ale je potřeba tu být také pro město. „Lymfologie tu široko daleko nebyla a my ji teď nabízíme,“ dodal. Jde o zdravotnické úkony, rozdílné od kosmetických lymfomasáží.
Oba jednatelé – Jan Váňa a Vilém Kahoun, další informace a plány lázní zmiňují ve videorozhovoru.
Diskuse k článku