Legendární Čestmír Kalaš oslavil osmdesátiny. Stal jsem se podnikatelem proti své vůli, říká - Jižní Čechy Teď!
18. 5. 2023 8:48

Legendární Čestmír Kalaš oslavil osmdesátiny. Stal jsem se podnikatelem proti své vůli, říká

TÁBOR - Praotec českého cyklokrosu Čestmír Kalaš se v pondělí 8. května dožil významného životního jubilea. Někdejší předseda táborského cyklistického klubu a zakladatel firmy Kalas Sportswear oslavil osmdesáté narozeniny. Čestmír Kalaš prožil padesátileté období, v němž působil jako předseda táborského cyklistického klubu. Čtvrt století zastával funkci předsedy komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky a dva roky trénoval reprezentaci. Čestmír Kalaš pořádal závody nejvyšší kategorie a třikrát byl v čele organizačního výboru mistrovství světa v cyklokrosu konaném v Táboře, konkrétně v letech 2001, 2010 a 2015. V únoru 2022 vstoupil Čestmír Kalaš do Síně slávy Českého svazu cyklistiky.

Legendární Čestmír Kalaš oslavil osmdesátiny. Stal jsem se podnikatelem proti své vůli, říká - Jižní Čechy Teď!

 

Na začátku 90. let rozjel Čestmír Kalaš podnikání, aby mohl platit náklady na provozování cyklistického klubu. V průběhu let se jeho firma na výrobu cyklistických dresů prosadila také v zahraničí. Dresy firmy nesoucí jeho jméno oblékají kromě české reprezentace také britští cyklisté i světové stáje. V Kalašově trikotu nastupuje v silniční stáji Alpecin-Fenix i hvězdný cyklista Mathieu van der Poel. V rozhovoru pro Týdeník Táborsko zavzpomínal Čestmír Kalaš na svůj bohatý život spjatý se světem cyklistiky.

Vztah ke sportu a k cyklistice jste si vytvářel už od dětství?
Nejprve jsem plaval v Českých Budějovicích a na kole jsem jezdil od mládí. Nadchla mě dramatičnost cyklistiky. V Budějovicích jsme měli výbornou partu. Postupně jsem prošel starším dorostem a moc rád vzpomínám na trenéra Jana Kobra. Byl to velice slavný závodník, jednou však vzdal Závod míru a tehdy z něj udělali zrádce dělnické třídy. Tenhle úžasný trenér nás dokázal totálně zblbnout! Trénovali jsme od rána do večera a využil jsem při tom i plavání, které mi bylo dobrou průpravou po fyzické stránce.
Jak jste se dostal do Tábora?
Přiženil jsem se v roce 1965 po vojně v Dukle Krumlov, kde jsem měl první výkonnostní třídu. Tehdy jsem ještě rok dojížděl do práce do Českých Budějovic, samozřejmě na kole. Dennodenně jsem díky tomu najezdil 120 kilometrů. Zpátky jsem se vydal do Tábora i přes Týn nad Vltavou, abych měl na trase nějaké kopečky. Na Táborsku působily tehdy dva kluby, a to Lokomotiva Tábor a Spartak Sezimovo Ústí. Rád vzpomínám na naši tréninkovou partu, kterou tvořili Antonín Florián, Jan Turek, Václav Samec, Josef Smažík a Jiří Sosnovec. Byli jsme nejlepší v kraji a vozili i medaile z mistrovství Československa. Tuhle první generaci jsem z ryze amatérských táborských podmínek přetáhl do Českých Budějovic, kde fungovala cyklistika na vyšší úrovni. Podobně jsem přivedl do Budějovic dva výborné cyklisty Josefa Novotného a Jaroslava Krejčího. Byl by hřích, aby byli v Táboře jen jako amatéři.
Táborský cyklistický klub jste vedl 50 let. Jak vzpomínáte na tuto dobu?
Na konci 60. let jsem působil v Táboře jako předseda klubu i trenér. Měli jsme v Táboře…

Celý rozhovor s Čestmírem Kalašem čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Táborsko.

Josef Janda
Josef Janda

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.