Letní úrazy znamenají i větší potřebu krve. Písecká nemocnice se předzásobila

„Chtěli jsme být dostatečně připraveni i na mimořádné situace během letních prázdnin. Zásoby naší krevní banky byly omezené, nechtěli jsme nic podcenit, proto jsme přistoupili k přímému telefonickému oslovení registrovaných dobrovolných dárců,“ potvrdila primářka hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Písek Marcela Kellnerová.
V letních měsících se zpravidla lidé více věnují volnočasovým aktivitám a s nimi roste i počet vícečetných zranění. Vedle toho se odběry krve dobrovolných dárců uskutečňují z provozních důvodů nemocnice jen jednou za 14 dní. A zároveň ubývá vhodných dárců krve, kteří odjíždí na dovolenou. Pokud navíc vyrazí za exotikou, jsou kvůli hrozbě přenosu některých nemocí omezeni i po svém návratu. Například po pobytu v oblastech s výskytem malárie nesmí lidé darovat krev dalších šest měsíců, a to za předpokladu, že po svém návratu nemají žádné zdravotní obtíže.
Hematologicko-transfuzní oddělení vydá ročně pro potřeby Nemocnice Písek kolem 2700 transfuzních přípravků. Krom toho se snaží vyhovět i jiným nemocnicím v jejich požadavcích na krevní plazmu a transfuzní přípravky s obsahem červených krvinek. Pro podporu dobrovolného dárcovství pravidelně zajišťuje informační kampaně, připravuje akce pro veřejnost a spolupracuje se středními školami. Například v červnu zorganizovalo Den pro veřejnost, během nějž mohli zájemci o dárcovství získat potřebné informace, prohlédnout si prostory oddělení, nechat si vyšetřit krevní skupinu a objednat se k odběru.
Dárcovská základna se zmenšuje
„Vážíme si každého dobrovolného dárce krve a jeho osobního podílu na záchraně lidských životů. A vítáme každého nového, zejména pravidelného, dárce,“ řekla primářka Marcela Kellnerová s tím, že se v posledních letech dárcovská základna zmenšuje.
Zájemci o darování krve mohou transfuzní oddělení oslovit telefonicky na čísle 382 772 429 a objednat se na odběr. Na webových stránkách písecké nemocnice jsou v sekci hematologicko-transfuzního oddělení zveřejněna pravidla pro dárcovství. „Samotný proces darování krve je pak jednoduchý. Registrovanému zájemci zkontrolujeme krevní obraz, tělesnou teplotu a krevní tlak. Po vyplnění dotazníku ho čeká rozhovor s lékařem a odběr krve, který trvá přibližně deset minut. Na oddělení má k dispozici nejrůznější nápoje k doplnění tekutin před odběrem i po něm. Zároveň zde získá potvrzení o darování krve, které lze využít pro daňové účely nebo k čerpání pracovního volna s náhradou mzdy na dobu odběru i následné zotavení,“ popsala Marcela Kellnerová.
Mluvčí Jihočeských nemocnic Kateřina Koželuhová uvedla, že pokud mají okresní nemocnice transfuzní stanici, snaží se zásobit potřebnou krví samy. V opačném případě, nebo pokud se jim aktuálně krve nedostává, mohou nakupovat krev a transfuzní přípravky, tedy červené krvinky, destičky, nebo plazmu od jakékoli transfuzní stanice v České republice. Nemocnice v Jihočeském kraji nejčastěji kontaktují českobudějovické transfuzní oddělení. Většinou se ale zdravotnická zařízení snaží udržovat takovou zásobu, aby byla dostatečně pokryta jejich aktuální potřeba a přitom nedocházelo k plýtvání.
Například českobudějovická nemocnice má na svých webových stránkách i sociálních sítích krevní barometr, kterým informuje dárce o tom, jakou krevní skupinu momentálně potřebuje nejvíce. Aktuálně shání prvodárce a dárce všech skupin, kromě AB+ a AB-. U těchto skupin má nemocnice dostatečné zásoby.
Transfuzní oddělení Nemocnice České Budějovice zásobuje transfuzními přípravky kromě českobudějovické nemocnice i krevní banky v Prachaticích, Českém Krumlově, Strakonicích a Táboře. V Táboře funguje pod nemocnicí odběrové centrum. Plnou krev, která je tam odebrána, kompletně zpracovává Nemocnice České Budějovice. Písecká a jindřichohradecká nemocnice provádí podobně jako krajská nemocnice jak odběry, tak výrobu erytrocytů a plazmy. Koncentráty destiček jako jediná v kraji vyrábí budějovická nemocnice.
Diskuse k článku