Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Maškarní bál

  sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

 • Hasičský ples

  sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

Letošní strategie Dopravního podniku v Českých Budějovicích: 46 nových vozů a jízdné pro děti i seniory zdarma

Ředitel DPMČB Slavoj Dolejš. , Autor: Lucie Váchová

Ředitel DPMČB Slavoj Dolejš.     Autor: Lucie Váchová

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Ve čtvrtek 5. dubna dopoledne představili zástupci Dopravního podniku města České Budějovice strategii pro letošní rok. „V současné době přepravíme 38,6 milionu cestujících ročně, najedeme 5,7 milionu kilometrů a zajímavé je, že stejný počet, tedy 5,7 milionu, je za rok prodaných jízdenek. Abonentů máme 53027,“ zmínil v úvodu ředitel společnosti Slavoj Dolejš. Denně do ulic města vyjede 2041 spojů.

 Dopravní podnik vydal 19528 abonentek bez slev, 6086 dětských, 9166 pro studenty středních škol, 8384 pro studenty vysokých škol, 5791 pro důchodce a 4018 kusů abonentek ostatních, například pro zaměstnance nebo maminky na mateřské. V letošním roce rozšíří vozový park o 46 nových vozů. „Už jsme vysoutěžili dodavatele a uzavřeli smlouvy, čekáme na dodání vozů, které budeme postupně zařazovat do provozu," poznamenal ředitel. Jde o 24 autobusů na CNG pohon, 11 elektrobusů a 11 trolejbusů. „Co se týká trolejbusů, jako jediní budeme mít osmnáctimetrové hloubkové trolejbusy, které jsou nejmodernější v Evropě. Mají sčítací rám, klimatizovaný salon pro cestující a mohou dojet až deset kilometrů mimo troleje," doplnil vedoucí útvaru strategie a řízení dopravy Radek Filip. A připomněl, že ve čtvrtek 12. dubna Dopravní podnik otevře CNG plnicí stanici. Nový vozový park dopravní podnik vyjde na 498,75 milionu, z toho 85 procent uhradí dotace z EU. V Českých Budějovicích budou po výměně jezdit pouze nízkopodlažní vozy, ty které podnik nebude ještě muset vyřadit, zůstanou v záloze a bude možné je využít v případě potřeby podniku nebo například při výlukách na železnici.

 Ředitel Slavoj Dolejš zmínil, že v současné době Dopravní podnik města České Budějovice obsluhuje 400 zastávek, z toho jich je 270 přímo ve městě. „Síť zastávek ve městě chceme také rozšířit, minimálně o sedm. Chtěli jsme také už v prvním pololetí letošního roku spustit platbu kartou přímo ve vozech, bohužel to ještě nepůjde, nejdříve až ve druhém pololetí," dodal. Rád by také městskou hromadnou dopravu v Českých Budějovicích ještě více zrychlil a zefektivnil. Páteřní linky by měly jezdit každých pět a deset minut, společnost také reaguje na aktuální požadavky cestujících. Úsporu času během cestování umožní řídící jednotky, kterými budou vybaveny jak křižovatky, tak vozy MHD. „Od toho si slibujeme velkou účinnost. Jednotka vyhodnotí stav na křižovatce, a pokud to půjde, umožní autobusům jet bez čekání na červenou," uvedl Radek Filip. Ve městě je 47 křižovatek, městská hromadná doprava jezdí přes 35 z nich. Dvacet křižovatek už řídící jednotku má, zbytek by měl být vybaven nejpozději v roce 2022. Řídícími jednotkami křižovatky vybaví město, do všech vozů je pořídí DPMČB.

 Další velkou změnou má být jízdné zdarma pro děti do patnácti let a seniory nad 65 let. „Jízdné zdarma pro tyto skupiny obyvatel jsem už navrhl do rady města, doufám, že je v nejbližší době schválíme tak, aby jízdné zdarma mohlo platit už od začátku nového školního roku, tedy od 1. září," řekl František Konečný, náměstek primátora pro dopravu. Uvedl, že městskou hromadnou dopravu využívá 6086 dětí, každé z nich za kupon ročně zaplatí 1250 korun. „Bude to tedy ztráta přibližně sedmi milionů korun ročně. Podobná částka to bude i u seniorů. Na tuto ztrátu přispějeme z městského rozpočtu, město si to může dovolit," dodal náměstek Konečný. Tiskový mluvčí Viktor Lavička připomněl, že pokud si dospělý člověk zakoupí za 3600 korun roční kupon a jede pravidelně každý pracovní den z práce a do práce, vyjde ho jedna cesta přibližně na 7,5 koruny. „Lidé už ale v dnešní době nehodnotí jen finance, myslí i trochu jinak. Jako pozitivní vnímají i úsporu času a méně stresu," dodal Radek Filip. Na závěr připomněl, že v roce 2019 MHD v Českých Budějovicích oslaví 110 let. „Městská hromadná dopravu už pro cestující není žádná socka, ale i mladí lidé ji berou jako běžný standard," zakončil František Konečný.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Město se činí, tleskám 

  Reagovat

   

  Kraj na to (jako obyčejně) kašle.

  Vloženo 6.4.2018 09:03:11

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace