13. 12. 2016 6:15

Lidé bez domova můžou v Českých Budějovicích využít noclehárnu, azylový dům i denní centrum

Zobrazit galerii (2)
Lidé bez domova můžou v Českých Budějovicích využít noclehárnu, azylový dům i denní centrum
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Noclehárna pro lidi bez domova je v Českých Budějovicích součástí Domu svatého Pavla, stejně jako azylový dům a nízkoprahové denní centrum. Všechny tři sociální služby poskytuje městská charita. Kapacita noclehárny je 20 míst ve třech pokojích. Za noc zaplatí nocležník 50 korun, první nocleh je zdarma. „Cílem služby je poskytnout uživatelům přespání v čistém a vytopeném prostředí a tím podpořit zlepšení jejich aktuální životní situace,“ vysvětluje tisková mluvčí městské charity Gabriela Kombercová.

Při příjmu je nutný pohovor se sociální pracovnicí: „Jde o uzavření ústní dohody o využívání služby,“ říká Kombercová. Noclehárna otevírá v zimě v půl šesté a příjem trvá do půl osmé. Druhý den ráno je nutné noclehárnu opustit do osmi hodin. Pro přijetí je tolerováno 0,6 promile alkoholu. Noclehárna může také vyhlásit takzvaný krizový režim. Ten se vyhlašuje v případě, kdy po ukončení příjmu nocležníků (v půl osmé) klesne teplota venku pod mínus pět stupňů nebo se v noci očekává dramatické zhoršení počasí. Ubytování je pak pro všechny zdarma a alkoholová tolerance se zvyšuje na 1, 5 promile.

„Obsazenost noclehárny je v aktuálním období většinou kolem 60 až 70%. Někteří z mužů jsou stálí hosté, část se jich ale mění. Existuje také určité procento lidí bez domova, kteří služby noclehárny nevyužijí nikdy, ani v největších mrazech,“ vysvětluje Gabriela Kombercová.

Na možnost využití noclehárny upozorňují lidi bez domova terénní sociální pracovníci, kteří vyrážejí do ulic každý den a cíleně vyhledávají bezdomovce. Nabízejí jim pomoc při řešení jejich životní situace – při obstarávání dokladů, při jednání na úřadech, doprovod do nemocnice a další. Součástí terénní práce je také občasná potravinová podpora, sociální poradenství a poskytnutí nutného zdravotnického materiálu. Sociální pracovnice nosí s přicházející zimou v batozích také základní zimní oblečení, které lidem bez domova nabízejí.

Muži bez domova můžou využít také další služby, především azylový dům. Cílem je především podpora zaměstnání a vhodného ubytování. Za den se platí 100 nebo 120 korun podle patra. Ubytovaného čekají pravidelné pohovory se sociální pracovnicí, v případě potřeby i rozhovor s psychoterapeutem.

V Domě svatého Antonína funguje i nízkoprahové denní centrum. Na rozdíl od azylového domu a noclehárny je denní centrum otevřeno i pro ženy. Denní centrum otvírá ráno v osm a zavírá ve čtyři odpoledne. Klient v něm může pobýt maximálně dvě hodiny denně a poskytuje se zdarma. „Klienty zde můžou využít například kuchyňku, sociální zařízení nebo kulturní místnost s internetem. K dispozici je charitní šatník, potravinová výpomoc, možnost prodeje časopisu Nový prostor jako přivýdělek nebo psychoterapie a sociální poradenství,“ vyjmenovává Gabriela Kombercová.

Přípravy na Vánoce probíhají v Domě svatého Pavla především formou vánoční dílny pro klienty, vyrábějí se ozdoby a instaluje se výzdoba v denním centru. „Na 21. prosince odpoledne plánují zaměstnanci a dobrovolníci Domu sv. Pavla trochu předčasnou štědrovečerní večeři. Pro klienty bude připravený rybí řízek s bramborovým salátem a domácí rybí polévka, a pro každého se najde i drobný vánoční dárek,“ prozrazuje Gabriela Kombercová. Sváteční dny jsou pak individuální, plně v režii samotných klientů.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.