Lidé od Temelína čekali nové pracovní příležitosti. Se zrušením tendru na dostavbu elektrárny přišel zvrat

Začátkem dubna ředitel ČEZu Daniel Beneš řekl, že si nedokáže představit, že firma postaví dva bloky jaderné elektrárny bez státní podpory. Uvedl, že zastaví tendr na dostavbu, jestliže nedostane od státu garance návratnosti investice.Vláda vyjádřila zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk.10. dubna ČEZ tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín zrušil.
V otevřeném dopise vládě poslaném 25. března starostové obcí v takzvané havarijní zóně píšou o tom, že v návaznosti na tento projekt města a obce v okolí elektrárny Temelín upravily rozvojové plány. Dostavbu Temelína zohledňují při přípravě projektů v oblasti školství, zdravotnictví, zajištění bezpečnosti, sociálních služeb a dalších. Starostové říkají, že na tuto energetickou investici se vážou pracovní místa, dopravní obchvaty nebo výstavba průmyslových i obytných zón.
Starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek tvrdí, že je to pořád jenom zrušení tendru a nic to nevypovídá o další strategii vlády. „Pro nás je klíčová otázka, zda vůbec bude příprava v nějaké formě pokračovat. To chceme slyšet od vlády, proto jsme zaslali otevřený dopis. Nemůžeme pořád žít v mezidobí, nás to stojí mnoho finančních prostředků. Zcela zásadně to ovlivňuje strategie města, od školek, škol, přes městskou policii po výstavbu.“
Obce na odpověď od vlády čekají, předpokládají, že by měla přijít každým dnem. Chtějí jednat s ředitelem jaderné elektrárny a chtějí slyšet, co zrušení tendru konkrétně znamená z hlediska rámcových smluv, které byly v regionu uzavřené. Jedná se o smlouvu s Jihočeským krajem, v jejímž rámci jsou uzavřené další smlouvy s jednotlivými obcemi uvnitř havarijní zóny.
„Z vyjádření politiků i představitelů ČEZu vyplývá, že tato rámcová smlouva bude zrušena, jsou tam uvedené jasné důvody, které mohou vést k odstoupení. A mezi těmito důvody je i zrušení přípravy na dostavbu elektrárny. Uvidíme, musíme dál zjišťovat,“ vysvětlil Milan Šnorek.
Pokud dojde ke zrušení smlouvy, začnou obce vyjednávat o jiné formě podpory. „Pořád žijeme v havarijní zóně stávající jaderné elektrárny, takže i když dojde ke zrušení téhle rámcové smlouvy, která je nazvaná jako smlouva o dobré spolupráci, tak stejně by měla dobrá spolupráce trvat. A ze strany ČEZu by měly nějaké konkrétní prostředky plynout. Nazval bych to jako havarijní připravenost,“ uvedll Milan Šnorek.
V minulých letech se snažili prosadit zákonné řešení situace. To se zatím nepodařilo. Podle Milana Šnorka je ale třeba usilovat o to, aby se ČEZ k zodpovědnosti přihlásil.
Starosta Temelína Petr Macháček mluví o rozčarování. Podle něj je shromážděná dokumentace, stavba je připravená. „Je to tady tak dalece rozjeté, podle mě se to musí během roku, dvou vrátit. A když ne dostavba dvou bloků, tak aspoň jednoho. Pro nás to znamená dost citelný zásah do plánování, počítali jsme s parcelami pro výstavbu rodinných domů pro potenciální pracovníky, s rozšířením školy, školky.“
Podle temelínského starosty jsou překvapení také obyvatelé, kteří doufali v nárůst pracovních příležitostí a další rozvoj obce.
„Pět let se tu nemluvilo o ničem jiném, byla jen otázka času, kdy se řekne datum, kdy se stavba zahájí. A teď najednou zvrat,“ dodal Petr Macháček.
Diskuse k článku