Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Michail Bulgakov - Mistr a Markéta

  středa 19.2 19:30 - Městské divadlo, o.p.s., Český Krumlov

  Divadelní představení.

 • Jak se dělá tanečník

  středa 19.2 10:00 - Milevsko, KD

  Baby balet Praha.

Zobrazit všechny události
 

Lidé v Táboře chtěli slyšet zkušenosti s tepelným čerpadlem

TÁBOR – V domě 2675 v Náchodské ulici se v polovině listopadu konal den otevřených dveří s prohlídkou instalovaného tepelného čerpadla. Zájemce o tuto technologii pozvala firma Acond, která tu tepelné čerpadlo v srpnu instalovala. Od té doby se tepelným čerpadlem ohřívala teplá voda, na začátku října se začalo přitápět a nyní už se topí naplno.

 

„Rostoucí ceny dálkového tepla v Táboře nás zneklidňovaly. Proto jsem oslovila sousedy, jestli nechtějí uvažovat o nějaké alternativě. Kromě dvou neutrálních názorů byli všichni pro. Sehnala jsem si informace z domů v okolí, kde instalovali tepelná čerpadla a ty jsem zprostředkovala obyvatelům našeho domu. Oslovili jsme firmu Acond a ta už pak zajistila všechno ostatní," říká předsedkyně sdružení vlastníků bytových jednotek Jaroslava Pospíšilová.

„Pro tento čtyřpatrový dům s 26 byty jsme použili tepelné čerpadlo vzduch – voda o výkonu 35 kilowatů. Umístěno je v bývalé kočárkárně," popisuje obchodní zástupce a technik pro panelové domy firmy Acond Vladimír Vildt. Pokud jde o paneláky, firma Acond dosud instalovala 97 tepelných čerpadel do 50 panelových domů po celé České republice. I v Táboře jich je v provozu několik a právě to inspirovalo obyvatele domu 2675.

Protože o provozu tepelných čerpadel stále přežívají některé předsudky, pozvala firma Acond zájemce na prohlídku zařízení a na setkání s obyvateli domu. „Lidé mívají obavy z hluku. Tady se mohli přesvědčit, že tepelné čerpadlo je tiché. Paní, která bydlí přímo nad ním, neslyší vůbec nic. Bez souhlasu hygieniků, kteří sledují právě toto kritérium, by instalace ani nebyla možná," říká Vladimír Vildt.

Návštěvníci dne otevřených dveří chtěli vidět, jak tepelné čerpadlo vypadá, zajímaly je úspory na teple a od obyvatel domu chtěli slyšet jejich zkušenosti. „Gigajoul dokážeme tepelným čerpadlem dodat za 253 až 280 korun. Cena zařízení je kolem 1,3 milionu, návratnost této investice představuje pět až šest let. Životnost zařízení je 15 až 20 let, takže veškeré další roky po splacení vstupní investice už lidé jen šetří," popisuje Vladimír Vildt.

„Zatím nemám od sousedů jediný záporný signál. Dokonce máme teď v bytech víc teplo než dřív, protože čerpadlo musí cirkulovat, takže se ani na noc topení nevypíná. V našem bytě jsme mívali 21 až 22 stupňů, teď máme 23 až 24 stupňů," říká předsedkyně SVJ Jaroslava Pospíšilová. Vladimír Vildt podotýká, že přitopit se dá až na 25 stupňů. K úspoře dochází také při ohřevu teplé vody. Ta se běžně v domech s dálkovým teplem ohřívá na teplotu přes 60 stupňů a pro používání ji lidé ředí studenou vodou. Tepelné čerpadlo ohřívá vodu na 50 až 53 stupňů, což je pro užívání dostatečné a nevznikají ztráty vyšším ohřevem vody, která se pak ředí. Tím, že voda cirkuluje, teče z kohoutku okamžitě teplá.

„Dům, kam se osazuje tepelné čerpadlo, by měl být zateplený, s vyměněnými okny, protože tepelné čerpadlo je nízkoteplotní zdroj. Vše se připojuje na stávající otopnou soustavu, takže radiátory se nevyměňují. To je docela častá otázka," poznamenal ještě zástupce firmy Acond.

„Lidí na den otevřených dveří přijelo dost a měli fundované otázky. Jeden pán dorazil až z Loun," dodala Jaroslava Pospíšilová. Obyvatelé táborského domu 2675 se o své dosavadní zkušenosti podělili rádi. „Všechno funguje a s Acondem je na všem velice slušná domluva," uzavřela předsedkyně SVJ. A hladký průběh celého povolovacího procesu na úřadech včetně bezproblémového odpojení od dálkového tepla chválil i zástupce firmy Acond. Od vydání stavebního povolení začátkem letošního roku uběhlo do zprovoznění tepelného čerpadla osm měsíců.

Diskuse k článku - 17 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Také máme tepelná čerpadla od Acondu a musím říct, že jsme s nimi opravdu spokojeni.. Komunikuji s nimi celkem často a jsou vždy ochotní cokoliv řešit..

  Vloženo 6.1.2020 19:40:32

 • Olda 

  Reagovat

   

  Máme toto TČ od roku 2015 a jsme s ním plně spokojeni. Vytápíme byty a ohříváme vodu. K některým pochybám níže přispívajících mohu jen dodat: Návratnost (alespoň v našem panelovém domě) je spočítána (ovlivňuje ji kvalita zateplení, cena elektřiny, počasí v jednotlivých letech atd.) cca na 7 let a to bez dotace. Cena tepla se v letech 2016 a 2017 pohybovala kolem 270Kč/GJ a při započtení odpisů a servisu cca 440Kč/GJ. Není tedy pravda, jak píše jeden z Anonymních čtenářů, že je to 600Kč/GJ. Je tedy vždy lepší než z CZT. I po zdražení elektřiny se bude kompletní cena pohybovat pod 500Kč/GJ a vždy se tedy bude vyplácet o čemž si můžete přečíst ve všech odborných (ne komerčních) článcích. Kdo nevěří, může se zeptat kteréhokoliv obyvatele domu, který se tímto TČ vytápí.

  Vloženo 30.11.2018 08:52:56

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Já bych se navýšení cen elektřiny moc nebál. Daleko větší problém je podle mě to, že tarif pro tepelná čerpadla než už až tak výhodný, jak býval. Problematická je taky návratnost celé investice. Ale pokud chce někdo zdroj, který není závislý na jiném subjektu /teplárna/ a ekologické vytápění, tak proč ne ?

  Vloženo 30.11.2018 07:22:15

 •  

  Reagovat

   

  Pokud vás tak tíží budoucí cena elektriky tak si pořiďte plynové tepelné čerpadlo :) Ovšem je hlučnější a proto se umisťuje zpravidla na střechy.
  V teplárnách topí uhlím a blíží se zpřísnění cen emisí taky bych tak nejásal takže ta cena je v obou případech nejasná.
  Když se tak moc bojíte blackoutu tak vězte že i ta teplárna bez elektriky dlouho nepojede a na takový případ jsou v kotelně třeba akumulační zásobníky.
  Já osobně bych si k TČ pořídil i dohřev TUV, 50° je sice dost, ale ta efektivita se mi moc nelíbí.
  Jo a ta návratnost je předpokládám včetně dotace?

  Vloženo 29.11.2018 21:52:34

 • Anonymous 

  Reagovat

   

  V našem domě v Táboře máme kotel instalovaný a funguje dobře. Teplo je i teplá voda teče. V každém případě šetříme, protože neplatime ztráty tepla, které jsou viditelné, když napadne sníh, který nad potrubím vedeným z centrální teplárny, roztaje. A pokud jde o zvýšení cen elektřiny? Myslíte si, že se to neprojeví i v cenach, které si účtuje centrální teplárna ??

  Vloženo 29.11.2018 19:52:09

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace