Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Lidovci první prozradili kandidáta na hejtmana: Pavel Talíř, starosta Kaplice

Kandidát KDU-ČSL na příštího jihočeského hejtmana Pavel Talíř.  , Autor: Libuše Kolářová

Kandidát KDU-ČSL na příštího jihočeského hejtmana Pavel Talíř.     Autor: Libuše Kolářová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Na budějovickém Biskupském gymnáziu se v sobotu uskutečnila nominační konference krajské organizace KDU-ČSL. Dnes lidovci představili lídra pro krajské volby 2016 a první desítku kandidátů. Chtěli by příští rok získat víc než čtyři mandáty. Na post lídra byli dva kandidáti - starostka Třeboně Terezie Jenisová a starosta Kaplice Pavel Talíř. Ten nominační volbu vyhrál, Terezie Jenisová bude kandidovat jako číslo 2.

 

Pavel Talíř není v blízkém vztahu s náměstkem budějovického primátora Jaromírem Talířem, který je mimochodem na krajské kandidátce devítkou. Jsou sice příbuzní, ale jen velmi vzdáleně. Pavel Talíř působí v komunální politice druhé funkční období, předtím byl třináct let předsedou Zemědělského družstva Netřebice. 

Pavel Talíř uvedl, že prioritami k řešení jsou v kraji doprava, sociální služby a životní prostředí. Připustil, že tím se ale program KDU-ČSL nebude odlišovat od všech ostatních. Samozřejmě dostával na dnešní tiskové konferenci i otázky, jak naléhavě vnímá migrační krizi. Řekl, že řešení je především věcí státu, ale je jasné, že Jihočeský kraj je v první nárazové vlně a kraj by o tom měl komunikovat se starosty obcí zejména v pohraničí a být jim nápomocen. Lidovci ale odmítají strašení něčím, s čím se Česká republika zatím nepotýká. Přítomný místopředseda sněmovny Jan Bartošek podotkl, že hlavně v Budějovicích je zřetelný "Konvičkův syndrom", tedy snaha vyvolat u lidí strach. Patrné to podle něj bylo i na nedávné besedě veřejnosti s europoslancem Tomášem Zdechovským. Beseda byla nejvíc vyhrocená právě v krajském městě. 

Na otázku, čím by se chtěl Pavel Talíř odlišovat od současného hejtmana Jiřího Zimoly, reagoval lídr, který je i krajským zastupitelem, poněkud vyhýbavě. "Máme s hejtmanem docela dobré vztahy, snad k některým věcem bych přistupoval trochu jinak," řekl, ale konkrétnější být nechtěl. Lidovci si nemohou být jistí, jestli právě se sociálními demokraty nebudou podnikat budoucí koaliční námluvy. Trnem v oku jim je současná přítomnost KSČM ve vedení kraje. Spolupráce s KSČM je pro ně nepřijatelná. 

Zatímco lídr Pavel Talíř je členem KDU-ČSL už od 90. let, právnička Terezie Jenisová vstoupila do této strany až loni, kdy byla vyzvána, aby kandidovala na třeboňskou radnici. V Jihočeském kraji má KDU-ČSL kolem 1500 členů, její voličská základna se ale v posledních letech změnila. Stranu volí zhruba třetina tradičních věřících voličů a další jsou podle Jana Bartoška sympatizanti, kterým jsou blízké tradiční konzervativní hodnoty stojící na odpovědnosti za své jednání. Důkazem je podle něj úspěch v Praze. Členská základna je v kraji poměrně rovnoměrně rozložená, výjimku představuje okres Tábor, kde KDU-ČSL nejvíc utrpěla rozštěpením s TOP 09. 

Zaznělo, že lidovci chtějí v příštích krajských volbách víc mandátů, jednají ještě o spolupráci s hnutím Starostů. Pokud k dohodě dojde, jsou připraveni jim přenechat některá přední místa na kandidátce. Zatím tedy první desítka pro krajské volby vypadá takto:

1. Pavel Talíř, starosta Kaplice, 2. Terezie Jenisová, starostka Třeboně, 3. Zdeněk Dvořák, ředitel Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích, 4. Jan Bartošek, Dačice, poslanec sněmovny, 5. Josef Hermann, místostarosta Českého Krumlova, 6. Ludmila Svatková, místostarostka Sezimova Ústí, 7. Stanislav Hlava, radní Vimperka a ředitel městských lesů, 8. Petr Hladík, ředitel Diakonie ČCE Blanka a písecký zastupitel, 9. Jaromír Talíř, náměstek budějovického primátora, 10. Vladimír Hanáček ze Strakonic, asistent ministra Mariana Jurečky. 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  • Kapličák 

    Reagovat

     

    ...ještě tam není a dáli Bůh a voliči ani nebude....:-)

    Vloženo 29.1.2016 13:28:04

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace