Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Lidská práva i změna klimatu. Středoškoláci budou na konferenci v Táboře hledat jejich řešení

TÁBOR – O prvním listopadovém víkendu Tábor přivítá na 150 studentů tuzemských i zahraničních středních a vysokých škol, aby spolu diskutovali o aktuálních evropských i světových problémech a našli jejich řešení. Studentská organizace Evropský parlament mládeže v ČR zde totiž od 1. do 3. listopadu pořádá svou 7. Regionální výběrovou konferenci. Kromě zajímavých debat, které povedou, budou středoškoláci mít v rámci zasedání možnost si prohloubit své znalosti o fungování evropských institucí a také si procvičit a zlepšit své jazykové schopnosti – komunikace během této akce totiž probíhá výhradně v angličtině.

 

„Tábor jsme si vybrali primárně z historických důvodů. Zastřešujícím tématem konference je globalizace a zachovávání národních identit v novém, propojeném světě. Toto téma bylo pro hostitelské město v minulosti velmi rezonujícím. Táboráci se velmi často setkávali s vnějším tlakem na přizpůsobení a změnu místního stylu života. Druhotným impulsem pro Tábor byla opět minulost – před 15 lety se zde již jedna konference Evropského parlamentu mládeže uskutečnila, takže jsme nemohli odolat přinést tento zážitek i nové generaci studentů," uvedli hlavní organizátoři zasedání David Čapek a Adam Palivec.

Konference se zúčastní celkem 70 českých středoškoláků, které doplní desítka zahraničních studentů. Účastníci budou rozděleni do skupin (komisí), ve kterých budou prodiskutovávat jednotlivá témata, zastřešená mottem zasedání „Emphasising individuality in a globalised world" („Zdůrazňování osobitosti v globalizovaném světě"). Mimo jiné se tak bude mluvit například o problému vysychání vodních zdrojů nebo zmírnění dopadu živočišné výroby na životní prostředí.

Každá skupina vede debatu o svém přiděleném tématu s cílem najít jeho zásadní problémy a představit jejich řešení v závěrečné rezoluci. Tu pak prezentuje ostatním komisím poslední den na Valném shromáždění, kde o rezolucích všech 80 účastníků společně diskutuje a hlasuje. Součástí konference je i bohatý doprovodný program. Ten zahrnuje například Eurovillage, tedy večer, během kterého mohou účastníci ochutnat pokrmy a nápoje z různých evropských zemí nebo panelovou debatu zabývající se ekologickou krizí a jejím dopadem na společnost.

Porota na konci konference vybere nejlepší účastníky. Ti pak budou mít možnost reprezentovat Českou republiku na zasedání v zahraničí.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace