Lužnice – v zapomnění povodí i vodáků?

Vzpomínky od Lužnice
Karel Zíka nechápe, proč se nyní staví intenzivně protipovodňové zábrany. Jako v Plané nad Lužnicí nebo v táborských Čelkovicích. Jde podle něj jen o kšeft, protože zábrany nejsou celistvé a průniku vody nezabrání. Místo toho by prý stačilo prohloubit a vyčistit koryto řeky na původní úroveň a voda by rychleji odtékala. Tím by se do značné míry zabránilo povodňovým škodám. „Jako kluk si pamatuji, že pod Soukeníkem k Benešově vile jezdil nějaký člověk na velké pramici a vybíral nánosy a písek šoufkem. Samozřejmě to již není možné, ale dnešní technika, třeba loď se sacím bagrem, by si s tím určitě poradila lépe,“ míní Zíka a připomíná, že například v korytě řeky pod soukenickým jezem se mohlo v jeho dětství a mládí normálně plavat a dnes tam projdete pěšky. „Místo původních půlmetrových nánosů je jich teď metr až metr a půl. Vše se zhoršilo po povodních 2002, kdy Lužnice vypláchla veselské pískovny a hlínu z okolních polí,“ vidí příčinu celoživotní obdivovatel řeky. „Při povodních jsem viděl tři odnesené chaty na jednom místě v sobě. Byla to sice extrémní situace, ale pořád myslím, že než dělat nějaká opatření na břehu, vyplatilo by se raději důkladně vyčistit koryto,“ je názor Karla Zíky a ptá se, co po celou dobu dělá Povodí Vltavy? Karel Zíka nechápe, proč povodňové škody na nemovitostech platí pojišťovny, aniž by vymáhaly jejich refundaci od správce řeky, tedy Povodí Vltavy. Prý by to byla asi jediná možnost, jak tuto organizaci přimět koryto Lužnice vyčistit a řádně se o něj starat.
Z Lužnice na Vltavu
Zanesené koryto Lužnice je problémem také pro vodáky, kterých bývaly na řece v sezoně stovky. Dnes projede sem tam někdo. Kánoe a rafty neohrožují jen místy čnící kameny, ale také nánosy písku. Vzhledem k tomu, i pomalu tekoucí vodě zvané olej, vodáci raději jezdí za lepší vodou jinam. To potvrzuje vyznavač vodáctví, někdejší senátor a starosta Chýnova Pavel Eybert, který Lužnici sjel nesčíslněkrát. „Před čtrnácti dny jsem se vrátil z Vltavy a je to tam jak na Václaváku. Podle mne se 90 procent vodáků poté, co udělali v Českém Krumlově čističku a zanikl provoz v papírnách ve Větřní, přestěhovalo z Lužnice právě na Vltavu. Příčinou je určitě i lepší péče Povodí Vltavy o koryto této řeky. A je to i podstatně lepším servisem, od půjčoven lodí, vybavení a množství různých občerstvení. Někdy už to ale s tradičním duchem vodáctví nemá co dělat. Za celou dobu na Vltavě jsem potkal večer u ohně jen jednou chlapíka, který hrál na kytaru a zpíval. Na Lužnici se opravdu zapomíná, a to včetně úpravy břehových porostů. Ale je to rok od roku jiné podle stavu vody. Někdy si řeka pomůže částečně sama. Když je ale vody méně, jste na kamenech, písku nebo bahně. To vodáky odrazuje,“ říká Pavel Eybert.
Mluvčí Povodí Vltavy: Lužnice na rozdíl od Vltavy není významná vodní cesta
Jak vidí situaci na Lužnici správce vodního toku Povodí Vltavy? Na otázky odpověděl tiskový mluvčí Hugo Roldán.
Narůstá kritika lidí od vody na stav Lužnice, zejména zaneseného koryta. Počítáte v brzké době s bagrováním nánosů a úpravou koryta jako na Vltavě?
V prvé řadě je potřeba upozornit na fakt, že řeka Lužnice je vyhlášena jako přírodní památka, je evropsky významnou lokalitou a ptačí oblastí v rámci soustavy NATURA 2000. To přináší řadu omezení, pokud jde o úpravy takovýchto chráněných lokalit. Úprava koryta Lužnice tedy plánovaná není. Řeka Lužnice je splavná a je využívaná především vodáckou veřejností. Vltava je na rozdíl od Lužnice v kategorií sledovaných dopravně významných vodních cest. To však neznamená, že se o řeku Lužnici řádně nestaráme. V letošním roce plánujeme provést odstranění sedimentů z koryta vodního toku Lužnice ve třech lokalitách – Soběslav, Novořecké splavy Holičky u Třeboně a u panelového brodu u Dušíků rovněž v Holičkách. Připravujeme také odstranění nánosů z koryta Lužnice nad Veselím nad Lužnicí.
Kdy naposledy povodí čistilo koryto Lužnice a v jakých úsecích?
Odstraňování sedimentů z koryta Lužnice je prováděno průběžně dle aktuální potřeby. Například v roce 2014 se čistil jez v Suchdole nad Lužnicí, v letech 2014 – 2015 Majdalena – Chlum u Třeboně až k pevnému jezu Pilař, v roce 2015 u jezu v Dráchově a laguny Holičky u Staré Hlíny, laguny u Novořeckých splavů, v roce 2017 nadjezí jezu Steinocher u Čerazi. V roce 2018 pak pod jezem v Soběslavi a jez v obci Lužnice, loni pod jezem u Veselých v Táboře.
Kolik by stálo vyčištění celé Lužnice?
To se těžko odhaduje. Náklady na odstraňování nánosů z koryt vodních toků závisí na množství vytěženého materiálu, na přepravních vzdálenostech a na místu trvalého uložení dle platné legislativy.
Stížnosti jsou i na zarostlé břehové partie, počítáte s nápravou?
Údržbu břehového porostu na Lužnici provádíme každoročně v mimovegetačním období, a to buď prostřednictvím externího dodavatele nebo vlastními pracovníky. Údržbu porostů provádíme na základě místních šetření našich pracovníků, ale i na základě upozornění či podnětů veřejnosti, případně vlastníků pozemků sousedících s korytem vodního toku, a to jak v ucelených úsecích, tak v jednotlivých případech. Rozsah zásahu je vždy řádně projednán a stanoven příslušným orgánem ochrany přírody a krajiny. Ovšem s ohledem na délku vodního toku je pochopitelné, že není možné mít veškeré břehové porosty neustále v dokonale udržovaném stavu.
Náš čtenář má za to, že by se víc vyplatilo vybagrovat koryto, než vynakládat prostředky na protipovodňová opatření na březích. Dále tvrdí, že povodňové škody na majetku v povodí Lužnice by sice měly hradit pojišťovny, ale posléze je vymáhat na Povodí Vltavy, které k Lužnici nepřistupuje s péčí řádného hospodáře. Jaký je váš názor?
V prvé řadě je třeba zdůraznit, že protipovodňová opatření byla v jednotlivých částech zastavěných území obcí a měst vybudována z důvodu ochrany majetku i životů občanů před velkou vodou, přičemž o výstavbě protipovodňového opatření a o stupni ochrany proti velké vodě rozhoduje dotčené město nebo obec, nikoli správce vodního toku. Prohloubení koryta toku Lužnice by v těchto územích nemělo vliv na průběh povodně. Úroveň hladiny vody je dána pevnou přelivnou hranou jednotlivých jezů na Lužnici. A znovu opakuji, že správu významného vodního toku Lužnice provádí státní podnik Povodí Vltavy zcela v souladu s právními předpisy, tedy zákonem o vodách a zákonem o ochraně přírody a krajiny.
Diskuse k článku