Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hospodský kvíz

    středa 29.1 19:00 - Písek, Country hospůdka U šesti strun

  • Lady Oskar

    středa 29.1 19:00 - Strakonice, MěKS

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Lyžařské těšení. Na Lipně spustila děla, zaplétala se lana nové lanovky. Na Monínci už se jezdí

Lipno - sněhová děla běží naplno.  , Autor: Jiří Falout

Lipno - sněhová děla běží naplno.     Autor: Jiří Falout

LIPNO NAD VLTAVOU/MONÍNEC - Úderem desáté večer se v sobotu 30. listopadu poprvé v letošní sezoně spustila sněžná děla ve Skiareálu Lipno. Zasněžovala sjezdovky Jezerní, Spojovací, Dámská a lyžařské výukové hřiště Foxpark. Počasí zasněžování přeje. V areálu Monínec jsou vybaveni technologií, která umožňuje zasněžování i při teplotách nad nulou. Tam už se tedy na úseku sjezdovky lyžuje. Ve všední dny večer, o víkendech již celodenně.

Mimoto se na Lipně také v minulém týdnu zaplétala lana nové lanovky!

Deset lidí, dva dny. Tak vypadal ve Skiareálu Lipno záplet lana nové lanovky Lipenská, která je letošní největší investicí zimní sezóny. Parta zaplétačů přijela sice už v pondělí 25. listopadu, ve čtvrtek však začalo vlastní zaplétání.

„Lano se zaplétalo z celkem šesti pramenů o celkové váze téměř 4 tuny. Vlastní záplet je dlouhý 60 metrů. Používáme jedno z nejkvalitnějších lan od švýcarského výrobce Fatzer. Má plastový střed, který zabraňuje rozpínání lana," uvedl k technickým podrobnostem marketingový a obchodní ředitel Skiareálu Lipno Jiří Falout.

Zaplétání lana je velkou událostí při každé stavbě lanovky. I když to může vypadat na první pohled jako jednoduchá věc, opak je pravdou. V Evropě je jen 15 odborníků, kteří takto těžká a dlouhá lana umějí zaplétat. Po skončení prací není poznat, kde bylo lano zapleteno.

„Je to hlavně o zkušenosti, které si předáváme. Existuje technologický postup, který je daný, ale kromě něj musíte to lano dobře znát, musíte vědět, jak se vyrábí, jak se chová. Musíte také vědět, jak funguje taková lanovka," sdělil šéfmontér lanové dráhy Norbert Tippelt, jeden ze zaplétačů. Podotkl, že lano se zaplétá pouze na lanových drahách nebo na vlecích.

Nová lanovka Lipenská měří celkem 400 metrů a za hodinu dokáže přepravit až 1200 osob. Je dvousedačková. Jde o lanovku Doppelmayr Garaventa. Na vrchol se lyžaři dostanou za zhruba 3 minuty. „Lanovka propojí skiareál s částí obce Lipno nad Vltavou v místě, kde běžkaři nastupují do stop, a které v zimě obsluhuje pravidelná linka skibusu," uvedl k umístění lanovky Falout.

Lanovka bude obsluhovat novou sjezdovku Lipenská, která měří 800 metrů a také nový snowcross o délce 500 metrů. Nový snowcross doplní stávající koncept zábavného lyžování na svahu, který do letošní sezóny tvořily dvě skicrossové tratě propojené tunelem, měřený slalom a snowpark. Z celkových zhruba 13,5 km lipenských sjezdovek je nyní čtvrtina pojata právě s ohledem na zábavu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace