Má být v Budějovicích druhý hospic v kraji? Názory se liší - Jižní Čechy Teď!
11. 5. 2017 15:18

Má být v Budějovicích druhý hospic v kraji? Názory se liší

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krajští zastupitelé na dnešním zasedání debatovali nad odpovědí rady kraje na petici, která požaduje, aby se kraj a město České Budějovice přihlásily k výstavbě a provozování druhého kamenného hospice pro umírající pacienty v Jihočeském kraji. Jediný kamenný hospic v kraji se nachází v Prachaticích. Zastupitelé se rozcházeli v názorech na to, zda má další kamenný hospic smysl. Souhlasili ale ve většině 47 hlasů s odpovědí rady kraje petičnímu výboru, že další diskusi se kraj nebrání, paliativní péči podporuje, a je připraven vstoupit v jednání s potenciálním investorem a provozovatelem nad konkrétním projektem.




 

Za petenty, jichž se na petiční archy podepsalo do loňského 24. listopadu víc než devět tisíc, se na kraj a město České Budějovice obrátila předsedkyně petičního výboru pro vybudování hospice Marie Paukejová. Zájem podílet se na tomto projektu deklaruje i Český červený kříž. Postoj města Českých Budějovic naznačila Lucie Kozlová (ANO). Řekla, že s iniciátory výstavby hospice v krajském městě jednala už v době, kdy byla náměstkyní primátora. „Upozorňovali jsme, že je riskantní pouštět se do takového projektu za situace, kdy hospic v Prachaticích má volná lůžka a poskytuje služby na velmi vysoké úrovni. Další takové zařízení v Budějovicích nikdo neufinancuje,“ reagovala Lucie Kozlová. 

Pochybnosti vyslovil i Pavel Klíma (Pro jižní Čechy), který dlouhodobě spolupracuje s táborským Domácím hospicem Jordán v Táboře. „Je třeba si říct, že pokud vznikne kamenný hospic v Českých Budějovicích, tak hospic v Prachaticích skoro jistě zanikne. Navíc žádný kamenný hospic nepřináší to, co očekávají lidé, kteří se vyjadřují v prezentovaných výzkumech veřejného mínění. Ti dávají najevo, že chtějí zemřít doma, takže kraj by měl především vytvořit  strategii mobilní hospicové péče a podporovat mobilní hospice, aby to nezůstávalo na bedrech měst,“ pokračoval Pavel Klíma. Připomněl, že jakkoliv například město Tábor se k podpoře táborského mobilního hospice staví příkladně, není to dlouhodobě udržitelný stav. 

Hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) podotkla, že i v nemocnicích se zavádí paliativní péče, první z okresních nemocnic zřídila toto oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec. „Je třeba prosadit financování mobilních hospiců ze zdravotního pojištění,“ připomněla. S tím se ztotožnila i Radka Maxová (ANO). „Buďme obezřetní, protože financování je nejasné,“ naznačila se znalostí stavu přípravy legislativy. 

Do diskuse se zapojil také zastupitel Jan Bauer (ODS) z Prachatic: „Investiční peníze se ještě dají zajistit, ale následující provoz je pak problém. Proto další zařízení dobře zvažte.“ Jan Zahradník (ODS) upozornil na důležitou okolnost – že pro myšlenku na budování hospice je dlouhodobě rezervován pozemek ve vlastnictví státu vedle budějovické Arpidy. A že pokud kraj nezahrne takové zařízení do svých strategických záměrů, mohlo by se také stát, že bude pozemek prodán. 

Pro vybudování hospice v Budějovicích se vyslovil Petr Braný (KSČM): „Nemyslím, že by takové zařízení ohrožovalo prachatický hospic. I když je to smutné, ta potřeba tady je, ti lidé zatím umírají v nemocnicích.“ Hejtmanka Stráská mu přitakala, že do budoucna bude hospic bezpochyby i pro Budějovice téma. Připomněla ale také, proč první jihočeský hospic vznikl v Prachaticích: „V roce 2002 se zvažovaly Budějovice, Prachatice a Milevsko a prachatický projekt byl nejlépe připravený a propracovaný.“

Miroslav Joch (ČSSD) navrhl, že ničemu nebude vadit, když se druhý jihočeský hospic zahrne do krajské strategie. Jan Zahradník ještě připomněl, aby kraj vstoupil do jednání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových a udržel pro tuto budoucí potřebu zmíněný pozemek na sídlišti Vltava. 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.