Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční pásmo 4

  neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  Vánoční pásmo pohádek.

 • Jindřichohradecký symfonický orchestr

  neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Mají být Stalin a Gottwald čestnými občany Českých Budějovic?

V neděli 5. března jsme si připomněli 64 let od smrti Josifa Vissarionoviče Džugašviliho – Stalina. Město České Budějovice považuje někdejšího sovětského diktátora, který má podle historiků přímo či nepřímo na svědomí životy více než dvaceti milionů lidí, za svého čestného občana. V seznamu 118 čestných občanů se nachází také jména komunistických prezidentů Klementa Gottwalda či Antonína Zápotockého. Předseda hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) Ivo Moravec proto hodlá rozproudit debatu o případném odnětí čestného občanství některým jeho držitelům. Na to dnes zareagoval i primátor města Jiří Svoboda (ANO).


Jak uvádí Encyklopedie Českých Budějovic, prvním doloženým nositelem čestného občanství Českých Budějovic se stal hudební skladatel Vojtěch Jírovec, jemuž bylo uděleno asi v roce 1807. Před rokem 1918 bylo čestným občanstvím vyznamenáno osmdesát osm osob, například podnikatelé Carl von Hardtmuth (1874) a Vojtěch Lanna (1879) či budějovičtí biskupové Martin Josef Říha (1899) a Josef Antonín Hůlka (1917). Po roce 1918 se čestnými občany staly osobnosti jako August Zátka (1922), Tomáš Garrigue Masaryk (1937) či Edvard Beneš (1937).

Po roce 1949 najdeme mezi čestnými občany už jen kosmonauty z někdejšího SSSR, od roku 1979 nebylo čestné občanství uděleno.

Ivo Moravec: Zaslouží si Stalin a Gottwald být českými občany Českých Budějovic?

„Čestné občanství bylo Stalinovi či Gottwaldovi uděleno jen kvůli jejich úřadu a době. To však automaticky není záruka čestného chování. Čest je v jejich případě jen pouhým štítem, na kterém vlastně nezáleží, a to je špatně. Opakovaně si kladu otázku, zda i v dnešní době si ještě zaslouží být čestnými občany Českých Budějovic," říká předseda HOPB, zastupitel Ivo Moravec.

Senátor Jiří Šesták (HOPB):

„Jednat v emocích přináší vždy riziko, že se zmýlíme a způsobíme mnohdy nezvratnou škodu. Proto je vždy lepší ponechat si nějaký čas k tomu, aby rozumný úsudek prověřil naše emoce. Ale jak dlouhý má ten čas být? Podle mého názoru maximálně tak dlouhý, abychom nezapomněli na pravdu a spravedlnost. Třeba na to, že Stalin, Gottwald a Zápotocký způsobili různou měrou zločiny či jsou za ně zodpovědní. A že jsou i přes historií prokázanou vinu stále čestnými občany Českých Budějovic. A že téměř třicet let svobodné možnosti zkoumat opodstatněnost tohoto faktu je dost dlouhá doba na to, abychom tuto absurditu bez emocí napravili. Dříve než lidi neznalé historie či lhostejné k lidskému utrpení napadne, že když Stalin či Gottwald mohou stále být čestnými občany velkého města, tak zřejmě nebyli tak velkými darebáky, ba zločinci," dodává Jiří Šesták.

Primátor Jiří Svoboda reaguje:

"V útlé knize s názvem Čestní občané města Českých Budějovic od autora Jiřího Chvojky se hned v úvodu píše.... Zasloužilí občané by měli být - a někdy také jsou - oceňováni. To je fakt, který platil, platí a doufejme, že bude platit i nadále. Měnila se pouze kritéria, podle nichž byli lidé hodnoceni, a způsoby jejich oceňování...

8. srpna 1865 jednalo o udělování občanství českobudějovické městské zastupitelstvo. První čestný měšťan, Vojtěch Jírovec, získal ocenění už dávno před příslušným zřízením, před rokem 1808. V průběhu dvacátých, třicátých a čtyřicátých let minulého století získalo toto vysoké ocenění ještě několik mužů, většinou církevních hodnostářů. Čestní občané našeho města představují velmi pestrou společnost, která počíná německými nacionalisty a končí sovětskými kosmonauty - Valentinou Těreškovovou - Nikolajevovou, které bylo uděleno v roce 1979. Od té doby se čestné občanství neuděluje. Město ale významné osobnosti pravidelně každoročně oceňuje, a to medailemi - Za zásluhy a Za statečnost. Seznam oceněných je zveřejněný na webových stránkách www.c-budejovice.cz.

Celkem mají České Budějovice 119 čestných občanů a v seznamu najdeme například jména Adalbert Lanna - významný podnikatel, Karl von Hartmuth - spolumajitel zdejší továrny, JUDr. August Zátka - vedoucí osobnost českobudějovických Čechů, Edvard Beneš - druhý československý prezident, Klement Gottwald - prezident ČSR a další. Historie se vygumovat nedá."


Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Generalmuz 

  Reagovat

   

  Přeji Dobrý den.Všichni čestní se nepovedli,jsem pro jejich vymazání.Ale protestovat proti opatření k omezení imperiální politiky Ruska je nevhodné a zavádějící...

  Vloženo 24.3.2017 16:46:02

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A co jako je na zvracení? Snaha je vyšoupnout nebo reakce primátora, že historie je historie?

  Vloženo 9.3.2017 07:52:26

 • Jan 

  Reagovat

   

  Je to na zvracení...

  Vloženo 9.3.2017 07:31:00

 • Volf Gang 

  Reagovat

   

  V době, kdy bude část české armády pod velením Bundeswheru stát na hranicích Ruska, je diskuse o zločinnosti Stalina nebo Gottwalda naprosto bezpředmětná.

  Vloženo 8.3.2017 17:52:05

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace