banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Bomberos

  Úterý 16.7 16:00 - Tábor, Rajský dvůr

  Hasičská groteska.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Majitel Schwarzenberskou oboru uzavřel

MILEVSKO - Pro obec v okolí Schwarzenberské obory nabral spor o přístupnosti či nepřístupnosti oplocené obory šokující obrat. Ačkoli se obce měly do 20. července vyjádřit k návrhu majitele obory zrušit přelízky do obory, která má být ze zákona podle ministerstva zemědělství přístupná, náhle se na vratech objevila zákazová cedule a podle svědků zmizely i přelízky. Panství Orlík, které oboru spravuje, využilo momentální nákazovou situaci s africkým morem prasat a oboru uzavřelo.

 

Žádost projektanta Martina Kreuzera o vyjádření k žádosti o zrušení přístupů do obory, kam lidé jinak běžně mohou chodit na houby nebo borůvky, přinutila většinu zastupitelstev v okolních obcích svolat mimořádné zasedání. Obce s faktickým uzavřením obory vydaly nesouhlasná stanoviska. 

Teď si tedy majitel obory pomohl jinak. "S námi nejednali a žádné nařízení o zamezení přístupu do Schwarzenberské obory jsem nepodepisovala, ale dá se dovodit z mimořádného opatření, které v souvislosti s africkým morem prasat vydalo ústředí Státní veterinární správy," řekla dnes ráno Eva Cipínová, ředitelka odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích, která momentálně během dovolené zastupuje ředitele Františka Koubu. Zmínila, že kolegové měli neoficiální signály, že se Panství Orlík k tomuto kroku chystá. 

Situace s africkým morem prasat je v Jihočeském kraji klidná, vyskytl se na Zlínsku a přenos zůstává zatím záhadou, protože nejbližší ohnisko nemoci prasat je 400 kilometrů vzdálené. Nemoc není přenosná na člověka, je ale infekční pro divoká i domácí prasata. Mimořádné opatření Státní veterinární správy je podle Evy Cipínové odůvodněné na všech místech, kde se divoká prasata zdržují a má tam přístup veřejnost, která může infekci přenést neúmyslně třeba na obuvi, ale i záměrně, například pohozením infikované potravy. 

Tomu ovšem nelze odstraněním přelízek tak jako tak zabránit, infikovanou potravu lze vhodit do obory jistě i přes plot. 

Znepřístupnění Schwarzenberské obory tedy podle dostupných informací odpovídá současnému mimořádnému opatření Státní veterinární správy. Vydání opatření ale správa také oficiálně po čase ukončuje, jakmile se situace zklidní. Pak by se měl tedy logicky navrátit původní stav, kdy přístup pro veřejnost, rybářský revír na potoce uvnitř obory nebo turistické trasy přes oboru, byly součástí jejího původního povolení. 

Celý vývoj kauzy je v předchozích souvisejících zprávách. Následný vývoj budeme samozřejmě sledovat také. 

 

Diskuse k článku - 19 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Eva 

  Reagovat

   

  Nikdo přece nefandí tomu aby se lidi chovali v oboře vandalsky nebo rušili zvěř, ale napřed sliby a pak postupné vytlačování veřejnosti z lesa to je opravdu sprostota. Les není soukromá zahrada jak tu někdo píše. Češi jsou na zpanštělé chování citliví, to si měl uvědomit hlavně starý pán, když tu chtěl do politiky. My se jemu přizpůsobovat určitě nebudem. Může tu zas někdo spustit jako flašinet, že komunisti byli ještě horší a my jsme to trpěli. Ale proto přišel rok 89, že už jsme to trpět nechtěli. Novou generaci zbohatlíků, která už nectí vůbec nic, ani české zákony, tak o tu nestojíme v žádném případě. Doufám, že je postupně uvidíme bručet.

  Vloženo 22.7.2017 06:38:39

  • Mojmír 

   Reagovat

    

   Vážená Evo, máte naprostou pravdu, když vidíte problém v postupném! a strategickém vytlačování veřejnosti z lesa. To je zákeřné.
   Já jsem volil K. Schwanzenberga za prezidenta, protože on nás může demokracii učit. Přesto, že je to původem šlechtic. A přesto, že mám jeho loveckou zálibu jako na dlani, a jsem proti. Ale tou trpí i polovina poslanecké směnovny, a daleko bezohledněji. Ale opravdu bych chtěl slyšet osobní názor K. Schwanzenberga, na tento konkrétní problém. Asi by to měli naši zastupitelé více zpolitizovat a zeptat se přímo jeho. Ale veřejně, přes celostátní sdělovací prostředky.
   Kam se ale ubíráme, když naše soudnictví není schopné poslat bručet Rátha za prokázanou korupci, to také nevím jakou by to ještě chtělo revoluci.

   Vloženo 22.7.2017 12:58:29

 • prd 

  Reagovat

   

  ta zminěna obora zabírá několik promile,jeste jednou promile lesnich porostu okr. pisek v lese pracuju,do lesa se jezdim rekreovat protoze mam les rád,proto ten zoufalej pravopis lesni delnici byly odjakziv ochlastove , kriminalnici,blbove
  aha no rok vod roku v lesích potkávam cim dál mín lidi posledni roky kvuli such uz skoro nikoho jasne nic tam neroste a klístecí zabijáci sou porad agresivnejsí tak co by tam taky kdo delal dyz v pocitaci je, a hipermarketu je, celej svet
  ale do ty promile co zaplotil te kníže KS kterymu les uz 10 let nepatří a přijede 2x do roka na navštěvu tak tam prostě vsichni chceme i dyby sme si tam meli zlamat nohy a pokousat nas liska
  lesu zdar

  Vloženo 21.7.2017 18:12:53

  • Mojmír od lesa 

   Reagovat

    

   jen stly se nepodcenujete? sem dve rok v devadesatých let ech pracoval v lesu jako lesní dělnik to za stareho knížete. Co sy važil poctivý práce a lese. a tenkrat sem v lesu poznal tolk poctivíh a správnýh lidi. bylo to na kostelecku a nikdy na ty opravdový chlapy nezapomenu. to teď v lesee tak špatno lidď. No les je ot boha pro všechny, taky tam polezu proc nepjestuje ten mladej švenczenbrk radši vlky
   prde lesu zdar

   Vloženo 21.7.2017 18:48:02

 • Mojmír z lesa 

  Reagovat

   

  Uváděná obora je soukromé území, které slouží k jedinému účelu: k intenzivnímu chovu a velice snadnému odstřelu černé zvěře. Za peníze. Je to byznyz s nejnižšími dávnými pudy člověka. Zastřelit zvíře.
  Termín "panství" Orlík je zde výstižný. Nejde zde ale o nějaké problémy s minulostí komunismu. Naše planeta je prostorem všech živých bytostí.
  Asi jsme prostě slabí kraj. Napišme starému "Pánovi", kterého jsem volil za prezidenta. Ať se k tomu vyjádří.

  Vloženo 20.7.2017 21:19:25

 • hanus 

  Reagovat

   

  Komunisti mě tady hanobí za můj názor. Holt, oni když zakazují, dělají to v zájmu lidu, pokrytci.

  Vloženo 20.7.2017 17:58:10

  • jan 

   Reagovat

    

   Jak tak čtu vaše názory, tak si tu dobu před rokem 89 vybavuji. Politici tehdy taky znali jen svá práva ale ne povinnosti. Měli "své" doktory, lázeňské domy, restaurace, školící střediska, obory pro lov zvěře atd.. Tam mohli jen "vyvolí" a prověření. Jak se jim někteří dnešní politici už zase přibližují. Proč takové buranské chování podporujete ?

   Vloženo 20.7.2017 19:32:17

   • hanus 

    Reagovat

     

    Jane, mílíte se. Komunisté totiž pokrytecky tvrdili, že vše je všech, ale va skutečnosti mnohé bylo pouze jejich, ostatním nepřístupné. Dnes se jedná o skutečné soukromé vlastnictví. Tehdy lidé měli komunisty kritizovat ale držely pysk, z obyvy, že přes něj od komunistů dostanou. Dnes je svoboda slova tak protestují, ovšem neprávem. Nikdo by nebyl rád kdyby mu každý lezl do zahrady. Že se dnešní politici svým chováním přibližují předlistopadovým soudruhům nepřekvapuje neboť většina pochází z jejich řad, jen převlékli saka.

    Vloženo 21.7.2017 12:50:50

    • jan 

     Reagovat

      

     Mýlíte se. Vstup do soukromé ohraničené zahrady je protiprávní jednání, vstup do lesa je povolen zákonem o lesích a majitel je povinen to strpět. To, že si lidé vysvětlují demokracii tak, že můžou všechno, dokonce porušovat zákony, to je fatální omyl. Těch zákazů, příkazů a omezení je dnes daleko více než před léty. Jen EU chrlí každý rok tolik omezení, že už to ani nestačíme sledovat.

     Vloženo 21.7.2017 19:45:29

 • Josef 

  Reagovat

   

  Myslel bych, že platí nějaký zákony a k něčemu se majitel obory v rozhodnutí zavázal. To nejde "vyrovnávat" nějakými obecnými floskulemi o zájmech vlastníků. Který jsou uzákoněný někde v Rakousku. Tady je v Česku. Nebo ať táhne, odkud přišel.

  Vloženo 20.7.2017 12:23:49

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace