Majitelé rodinné firmy nanoSPACE z Písku získali jihočeský titul EY Podnikatel roku 2021





„EY Podnikatel roku je celosvětová soutěž, kterou společnost EY pořádá teď už v šedesáti zemích světa. Vznikla v roce 1986 v USA a postupně se přidávaly další země. V České republice už ji pořádáme dvaadvacet let. Specifikem této soutěže je to, že o vítězích rozhodují předchozí národní vítězové spolu s nezávislou porotou,“ zmínila ředitelka soutěže EY Podnikatel roku Helena Sladkovská.
Každý národní vítěz potom reprezentuje svoji zemi na světovém finále, které se každoročně koná v červnu v Monte Carlu. „V jižních Čechách tento titul vyhlašujeme teprve potřetí, nyní se sešlo přibližně padesát nominací od široké veřejnosti. Jihočeský vítěz má určitě šanci v národním finále uspět, dokonce se to už stalo. Krajský vítěz roku 2014 Vlastislav Bříza, majitel holdingu KOH-I-NOOR, zvítězil i v celostátní soutěži. To byl veliký úspěch. A potažmo vlastně i Oliver Dlouhý, který je národním vítězem roku 2019. Sídlo firmy Kiwi.com má sice v Brně, ale pochází z Jindřichova Hradce. V Jihočeském kraji je tedy výborné podnikatelské podhoubí, budeme rádi, když se nám do soutěže budou i nadále hlásit,“ dodala ředitelka.
Jihočeský titul EY Podnikatel roku 2021 získal zakladatel písecké firmy nanoSPACE Jiří Kůs spolu se svou dcerou Lucií Konečnou, která je provozní ředitelkou. Slavnostního vyhlášení soutěže se bohužel nemohla zúčastnit. „Stejně jako já bude v šoku, až jí to zavolám. Je mi líto, že tu nemůže být, je to i její velká zásluha,“ zmínil hned po vyhlášení výsledků Jiří Kůs, který bude spolu se svou dcerou Jihočeský kraj reprezentovat na národním finále. To proběhne 1. března v pražském paláci Žofín.
„Na začátku a na konci vždycky říkám, že Česko je nano. I když jsme malá nanozemě, tak ve skutečnosti jsme šikovný národ. Jsme pokročilí v nových materiálových technologiích, což jsou nano technologie. My jsme s tím začali před devíti lety a jedna bývalá předsedkyně mezinárodní nanotechnologické asociace říkala, že nanotechnologové investují do něčeho, co nepřinese zisk ani za rok, ani za dva roky. Nám se to nakonec podařilo. Česko je nano, to je věta, kterou by si každý měl zapamatovat, protože to je budoucnost této země,“ dodal.
Firma nanoSPACE má sice sídlo v Domažlicích, výrobu a obchodní kancelář má ale v Technologickém centru v Písku. „Ze získání titulu jsem velmi překvapený. Je to vlastně taková satisfakce za devět let práce. Myslím si, že za naším úspěchem stojí to, že jsme v jednadvacátém století, které patří technologickým firmám. A jak už jsem zmínil, právě nanotechnologie do budoucnosti České republiky patří. Vnímám to jako signál proměny a nástupu nových technologických firem v současné průmyslové revoluci, která nastává,“ poznamenal Jiří Kůs s tím, že jeho firma od začátku vyvíjí nanotextilie, které používá v lůžkovinách pro alergiky. Postupem času své portfolio rozšířili, v loňském roce na trh uvedli takzvanou pomalou módu a zajímají se také o použití nanotechnologií v kosmetice. V době covidu samozřejmě nechybí ani výroba nano roušek nebo respirátorů.
Diskuse k článku