pátek 6.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

• Bertolt Brecht Zadržitelný vzestup Artura Uie

pátek 6.12 19:00 - Bouda, České Budějovice

Politická komedie.

Mathieu van der Poel znovu kraloval. Češi až ve třetí desítce

Elitní závod mužů na Světovém poháru v cyklokrosu v Táboře vyhrál podle očekávání Nizozemec Mathieu van der Poel.

TÁBOR - Vrcholem Světového poháru v cyklokrosu v Táboře byl v sobotu odpoledne závod elitních mužů. Jednoznačný favorit Mathieu van der Poel z Nizozemska prokázal opět své kvality. Zdatně mu ovšem sekundoval Belgičan Eli Iserbyt, který s ním prohrál souboj až v cílové rovince. Třetí dojel se ztrátou 12 sekund Lars van der Haar. Nejlepší český cyklokrosař Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) usiloval o umístění v elitní desítce. Nakonec musel na tyto plány zapomenout, jelikož dojel až na 22. místě. Hned za ním skončil na 23. místě jeho oddílový kolega Jan Nesvadba se ztrátou šesti sekund.

Fanoušci cyklokrosu si přišli opravdu na své. Velký favorit a mistr světa Mathieu van der Poel startoval až ze třetí řady. Všichni tak sledovali jeho průběžný boj a postupné dobývání předních pozic. Do vedoucí skupiny se prodral poměrně brzy, nicméně bojovat musel nejen se svými krajany a hordou Belgičanů, ale také s technickými problémy. Neporazitelný Mathieu se ale vypořádal se všemi a se vším a po vítězství zavzpomínal také na svého nedávno zesnulého dědečka Raymonda Poulidora. Úspěšný Nizozemec v Táboře ještě nikdy neprohrál.

Čech Michael Boroš nemohl být s 22. místem spokojený. „Měl jsem hodně technických problémů a defekt. Kvůli tomu jsem se po startu odpojil od hlavní skupiny, proto závod nedopadl podle mých představ. Trať byla hodně uklouzaná, na druhou stranu ale pro všechny stejná, tudíž si nemohu stěžovat," zhodnotil závod Boroš, kterému domácí prostředí Tábora nijak nepomohlo.

Druhý jezdec ČEZ Cyklo Teamu Tábor Jan Nesvadba se hned v nájezdu do terénu přimotal do pádu. „Odjížděl jsem pak jako jeden z posledních. Potom jsem už jen bojoval a lidi mě hnali dopředu. Nakonec jsem s výsledkem docela spokojený. Terén mi seděl a závod byl pro diváky atraktivní," okomentoval závod Nesvadba.

Muži (47 startujících): 1. Mathieu van der Poel (Nizozemsko) 1:01:56, 2. Eli Iserbyt (Belgie) +0:00, 3. Lars van der Haar (Nizozemsko) +0:12, ... 22. Michael Boroš +4:06, 23. Jan Nesvadba +4:12, 30. Tomáš Paprstka +5:26, 40. Daniel Mayer -1 kolo.

Bohatou fotogalerii připravili Tomáš Danko a Josef Janda.