Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Houbařská poradna s Pavlem Špinarem

  Úterý 24.9 17:00 - Soběslav - Rožmberský dům

 • Lidské tělo: pohybový aparát

  Úterý 24.9 18:00 - Tábor - knihovna pro dospělé

  Anatomie pohybu - přednáška

Zobrazit všechny události
 

Mediální bída

Už dlouho si lámu hlavu, proč čtenářské diskuse na (zatím svobodném) internetu a sociálních sítích jsou tak odlišné od toho, co se valí z hlavních celorepublikových médií. Určitě hoax! – uměle tvořené propagandistické zprávy - budou zaníceně volat ti, kteří ze současného systému nějak profitují. A možná představují ty poslední zbytky čtenářů tiskovin, kterým náklad stále klesá, nebo těch, kteří se ještě dívají bez vzteku na televizní zprávy.

 

Brexit se našeho jihočeského regionu bezprostředně nedotýká, přesto nelze přehlédnout, jak o něm česká média referují. Když před termínem britského hlasování zesilovala mediální masáž, která nám líčila, jak v Británii převažují příznivci EU a líčila katastrofické scénáře, co Britům všechno hrozí, pokud se odtrhnou, sama jsem nevěřila, že by to v Británii mohlo dopadnout jinak. Na tom je patrné, jak jsem také pod vlivem toho, co se na mě valí v autě z rádia, doma z televize a ještě z celostátních novin a internetových zpravodajských kanálů.

Den pro brexitu měli náhodou v Táboře tiskovou konferenci komunisté, samozřejmě výsledek hlasování komentovali. Zeptala jsem se, jestli i v Británii byli voliči pod takovým mediálním tlakem a třeba nehlasovali někteří natruc. Poslanec Petr Braný mě ujistil, že podle jeho poznatků mediální scéna v Británii vyváženě reflektuje postoje obou názorových proudů. Tak proč ne u nás?

Od pátečního rána už zas poslouchám, jaká ekonomická krize teď Británii hrozí, jak brexit může vyvolat severoirský konflikt, který si vyžádal tisíce obětí, a jak už dva miliony Britů chtějí nové referendum (Český rozhlas), jak brexit stejně není pro britský parlament závazný a také příběh Brita, který je teď v šoku, protože netušil, že jeho hlas může způsobit odchod z EU (iDnes).

Marně hledám nějakou reportáž z opačného tábora, kde se výsledek hlasování právě bouřlivě slaví, rozhovory s těmito lidmi, co si od výsledku slibují a jak se hodlají poprat s případnými těžkostmi, které mohou přijít. To se asi nedočteme. Mohlo by to ještě někoho inspirovat a třeba by chtěl u nás sbírat podpisy za to, aby se zvážilo, jestli má ještě cenu zavádět euro. To se ale nejspíš nestane. Spíš nějaká kdovíkým financovaná neziskovka začne u nás sbírat podpisy za to, aby v Británii hlasovali ještě jednou a líp!

Komentáře odlišného druhu jsem našla až na webu Parlamentní listy, kde Benjamin Kuras píše, že Brusel je spolek loupežníků, bývalý politik ODS Petr Štěpánek komentuje, že Nova už ve vymývání mozků v případě brexitu předčila Českou televizi. Výkřiky, že nevzdělaný britský venkov prý zkazil budoucnost britské mládeži, jsou na Parlamentních listech považovány za hodné výsměchu.

Já si samozřejmě vůbec netroufám hodnotit, jestli Britové udělali dobře nebo špatně. Daleko víc mě trápí česká mediální bída.

Libuše Kolářová

Diskuse k článku - 48 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • čtenářka pisálkům 

  Reagovat

   

  Bože,dej jim k l i d ,aby přijímali věci,které nemohou změnit,
  o d v a h u, aby změnili věci,které změnit mohou,
  m o u d r o s t ,aby je uměli od sebe odlišit

  Vloženo 27.6.2016 17:09:17

 • pepíno 

  Reagovat

   

  Socialismus zničil východ Evropy a pod vedením Merkelové a dalších levicových šíbrů ve vedení EU ničí i západ. Sociální inženýrství a vláda pomatenců s lenochy jsou pro svět záhubou. Dnes spousta lidí nepracuje a žije z podpor, znám mladé důchodce kteří buď nepracovali nebo jen několik let, kteří pobírají důchod o 1500 korun vyšší než mám já po 45 letech práce a mnoha valorizacích. Pro takové a jim podobné lidi je socialismus a socialistická EU darem s nebes.

  Vloženo 27.6.2016 13:31:45

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Pepino, Merkelová není levicová politička, je jen teta, která zavinila záplavu migrantů.

   Vloženo 27.6.2016 22:06:12

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Zaujala mne věta" Dnes spousta lidí nepracuje a žije z podpor". Vždyť jste to tak chtěli, chtěli jste kapitalismus, tak ho máte s plnou parádou. V kapitalismu totiž velká skupina lidí nepracuje a parazituje buď na slabších, nebo se přisaje na penězovody, ale to byste měl vzhledem ke svému věku vědět, když tady plačete nad svým malým důchodem. Za socialismu pracoval každý, ale to už jste asi dávno zapomněl.

   Vloženo 28.6.2016 10:05:14

   • Michal Balínek 

    Reagovat

     

    Ten stesk po socialismu z vás přímo srší, kde jsme mohli být že? Já mám pocit, že tady pláčete spíše vy, odvážný anonymní čtenáři.

    Vloženo 28.6.2016 15:53:47

 • Jeho Veličenstvo 

  Reagovat

   

  Všem Britům se opět povoluje: Házet pytlíky od čaje na kompost, používat žárovky a jíst křivé okurky nebo malé banány.

  Vloženo 27.6.2016 10:41:47

 • F.Kostlán 

  Reagovat

   

  „Pět minut Židům, pět minut nacistům“.

  Tuto „novinařinu“ stoprocentně naplňuje politický bulvár Parlamentní listy, další weby z jeho skupiny a další prokremelské weby. Parlamentní listy dávají velký prostor rasistickým a xenofobním názorům, protože to podle vydavatele a redakce patří k vyváženosti. Demokratické hodnoty zde proto nehledejme.

  Vedle podivně pojaté vyváženosti porušují tato média i objektivitu. České prokremelsky orientované weby, mezi nimi především Parlamentní listy, využívají důmyslné metody manipulace, které odporují žurnalistickým pravidlům. Vyplývá to z analýzy, kterou provedli politologové z Masarykovy univerzity. Výzkumníci upozorňují na nebezpečnost těchto webů, které právě kvůli využívání manipulačních metod nelze považovat za zpravodajská média.

  Vloženo 27.6.2016 08:15:44

  • Antikostlán 

   Reagovat

    

   A to řekl kdo?
   Kostlán nebo TV ČT a ČR? Na PL se dočtu více názorů.
   Mohu si vybrat od Kurase počínaje, Pavlínou Filipovskou konče.
   Je jen na mě, zda věřím tomu či onomu.
   Ten kdo opravdu manipuluje jsou česká media.
   Proto si raději vyberu prokremelská media-PL, Sputnik, Nezávislá TV, Rukojmí, atd., kde jsou dány možnosti vyjádření názorů všech.
   Dříve CCCP, dnes USA, EU a jejich mediální lokajové to do nás pouštějí horem dolem.

   Vloženo 27.6.2016 09:07:55

   • Martina Nová 

    Reagovat

     

    Možná by vás mohlo zajímat, že obě jména, která jste si vybral potvrzují pouze to, že Parlamentní listy nevydají názor nikoho, kdo by nebyl odpůrce EU, Filipovská je známá svým komunistickým založením a pan Kuraš ačkoliv je na tom morálně o dost líp než výše zmíněná se nikdy netajil svým zcela jednoznačným proti EU postojem. Takže vyváženost tohoto média jste těmito jmény neukázal.

    Vloženo 27.6.2016 09:28:24

   • Michal 

    Reagovat

     

    Dlouho jsem se tak nezasmál: prokremelská media, kde jsou dány možnosti vyjádření názorů všech:) , vám tam vypadlo na konci komunistů ne

    Vloženo 27.6.2016 10:20:49

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Stačilo by napsat, že výsledek referenda v Británii je vysvědčením pro úřednickou elitu EU v Bruselu.

  Vloženo 26.6.2016 19:41:05

  • Brit 

   Reagovat

    

   Oni Britové byli od začátku poněkud v EU "potížisti" a měli řadu vyjímek a špecifík. Nemohli překousnout jejich klesající světový vliv. To ale neznamená, že elity to dělaly dobře. Ale zrovna oni měli váhu na to je usměrňovat. Teď si budou Němci a Francouzi dělat co budou chtít.

   Vloženo 26.6.2016 19:53:29

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace