banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Talkshow s Miroslavem Donutilem

  pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

 • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

  pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Měla by se historická a festivalová část Slavností Zlaté stezky oddělit?

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl

PRACHATICE – Prachatická rada seniorů a poradní sbor zdravotně postižených pochválily letošní ročník Slavností Zlaté stezky. Ale také navrhly, aby se historická a festivalová část oddělily. To už nějakou dobu platí. Ale senioři a zdravotně postižení by chtěli, aby na Velkém náměstí vládla historie a koncerty se konaly jinde.

 

„Na poradním sboru a radě seniorů se hovořilo o tom, že na historickém Velkém náměstí máme zachovávat historii - tedy klasické slavnosti, jak je známe přes dvacet let se stánky - myšleno se solí, upomínkovými předměty nebo třeba s vínem, pálenkou a lidmi v krojích. Prostě trocha historie do současnosti," vysvětlila koordinátorka rady a sboru z městského úřadu Hana Rabenhauptová s tím, že historické časy by měl kopírovat i výběr hlavního hosta.

Festivalová část programu by podle seniorů a zdravotně postižených nemusela být nutně hlavním bodem programu. „Nejde o to, aby kapely nehrály, ale hrály jinde. Určitě ať hrají, ale Slavnosti by měly být slavností. Zaznělo i to, že by se dalo třeba dělat slavnosti jen jeden den. Nebo jednou za dva roky, a když už zveme partnerská města, tak ať vystupují na hlavním pódiu," vysvětlila stanovisko sboru a rady seniorů Hana Rabenhauptová.

Slavnosti už ale druhým rokem mají novou koncepci. „Každý z návštěvníků má možnost rozhodnout se dle toho, co se mu líbí a jaký program chce preferovat. Štěpánčin park je pro milovníky dechových souborů, hospicový park je věnován dětem, festivalová část se odehrává na Velkém náměstí a park Parkán je věnovaný právě historii. Co je zachováno, je historický průvod a zahájení samotných slavností a historická ceremonie na velkém pódiu," řekla vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice Jiřina Dolejšková.

Nápad seniorů se nezdá být zcela proveditelný. Navíc je otázkou, zda by o to byl zájem. „Myslím, že ve chvíli, kdy bychom s touto skutečností seznámili veřejnost, bychom se mohli dočkat velmi kritických názorů. Vždyť nás organizátorů slavností se lidé ptají, dá se říci, že ihned po skončení slavností, jaká hvězda na slavnostech pojede v kočáře v příštím roce, jaké kapely budou osloveny. A že by třeba mohl přijet ten a ten. Široká veřejnost se opravdu těší na hvězdy," dodala Jiřina Dolejšková.

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Dárek 

  Reagovat

   

  ANO. V současné době je to nepodařený hybrid, nemající hlavu ani patu. ...setrvačnost tu není na místě . Pan Podskalský se asi obrací v hrobě :-(

  Vloženo 21.8.2018 08:48:47

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace