Město Tábor doporučuje jen jednu soukromou školu ze tří

Pro vznik Montessori základních škol totiž nezvedli ruku starosta Jiří Fišer a radní Petr Havránek z Tábora 2020, kteří Scio škole hlas dali. Jiří Fišer říká, že Montessori projekty jim nepřipadaly úplně ekonomicky a personálně zabezpečené. „Scio škola počítá s 50 dětmi, projekt byl ve všech směrech precizní, má zajištěné prostory, kantory, reference dalších Scio škol v republice,“ vysvětluje starosta Fišer. Naproti tomu projekt jedné z Montessori školek, která by se ráda stala základní školou, stál na příslibu investora, že koupí a zrekonstruuje budovu v centru města. Druhá mateřská škola Montessori zas podle starosty uvažovala o prostorovém uspořádání, které radním nebylo jasné. „Nedali jsme svůj hlas z opatrnosti, protože kdyby ty školy pak měly problémy, dopadlo by to na město,“ dodal starosta.
Místostarostka Michaela Petrová (Jinak!), která za oblast školství v Táboře zodpovídá, si myslí, že by všechny alternativní projekty měly dostat šanci, aby rodiče měli možnost výběru. Upozornila, že ani kladným stanoviskem města nic není jisté, ministerstvo školství soukromé školy spíš nepovoluje. A kraj jim taky zrovna nefandí.
Město Tábor loni dalo souhlas ke vzniku waldorfské školy a ta přesto na ministerstvu se zařazením do sítě škol neuspěla. Radní z ČSSD a ANO jsou proti vzniku jakýchkoliv soukromých škol v Táboře s odůvodněním, že by jen ubíraly žáky městským školám. Ty mají momentálně téměř 1300 volných míst.
V zítřejším Táborsku si můžete přečíst rozhovor s místostarostkou Petrovou o celkové situaci táborského školství, nově zavedených obvodech pro přijímání dětí do školek, i o tom, co bude ve školách nového včetně personálních změn.
Diskuse k článku