Město Tábor přidělilo byty. E.ON odmítl připojit elektřinu - Jižní Čechy Teď!
6. 3. 2021 10:51

Město Tábor přidělilo byty. E.ON odmítl připojit elektřinu

TÁBOR – Na zvláštní situaci narazil před nedávnem táborský Bytes. Bytová komise města přidělila třem zájemcům nájemní byty, ale společnost E.ON jim odmítla připojit elektřinu. „E.ON je tady nejpřirozenějším partnerem, protože vlastní v Jihočeském kraji i distribuční síť. Dá se pochopit, že nechtějí připojit klienty, kteří někde figurují jako dlužníci, ale překvapilo nás sdělení, že elektřinu nepřipojí ani lidem, kteří mají schválenou insolvenci," říká energetik města Tábora Daniel Urbánek, který se společností E.ON komunikoval.

Město Tábor přidělilo byty. E.ON odmítl připojit elektřinu - Jižní Čechy Teď!

„Schválená insolvence je signál, že se někdo snaží svůj problém řešit a musí dodržovat přesně určené podmínky,“ připojuje názor jednatel Bytesu Ondřej Semerák. Koneckonců ani pro město není insolvence u zájemce o byt překážkou. „Bytová komise nepřiděluje byty žadatelům, kteří mají nevyrovnané závazky vůči městu Tábor. Toto je již avizováno ve zveřejněném záměru pronájmů v bytech nevzniká dluh. Bytes kontaktuje nájemce už při prvním prodlení a po třetím nezaplaceném nájmu dává město návrh na výpověď. bytů. Pokud mají insolvenci a vůči městu nemají pohledávky, je uzavření nájemní smlouvy možné,“ uvedla vedoucí odboru správy majetku města Dana Švecová. Město dnes velmi pečlivě sleduje, jestli

Proč?
Firma E.ON ale tvrdí, že její postupy nejsou v rozporu s Energetickým zákonem ani vyhláškami Energetického regulačního úřadu. „To si nemyslím, protože jinak by tyto nájemníky nepřipojili ani jiní dodavatelé,“ říká energetik Daniel Urbánek. Dodavatelů elektřiny je na trhu kolem dvou set. Nájemníkům, o kterých je řeč, také skutečně jiní dodavatelé elektřiny vyhověli.
Firma E.ON Energie vysvětluje svůj postoj takto: „Neuzavírat smlouvy o dodávkách energie se zákazníky v insolvenci je rozhodnutí naší společnosti, které vychází z dlouhodobé negativní zkušenosti. V minulosti jsme se zákazníkům v takové životní situaci snažili vycházet vstříc, ale v konečném důsledku se tento přístup často obrátil proti nám, a tím i proti našim ostatním zákazníkům. Na základě těchto dlouhodobých negativních zkušeností se naše společnost rozhodla využít své právo neuzavřít v těchto případech smlouvu na dodávku elektřiny nebo plynu, a předcházet tak možným pohledávkám, se kterými souvisí další náklady. Tímto rozhodnutím chráníme nejen oprávněné zájmy společnosti E.ON Energie, ale také našich ostatních zákazníků. Takto přistupujeme v rámci rovného přístupu ke všem zákazníkům v insolvenci, kteří s námi chtějí uzavřít smlouvu. Každopádně v České republice funguje otevřený trh s energiemi, takže dodavatele energií si člověk může vybrat podle vlastního uvážení a uzavřít smlouvu o dodávkách energií s jinou společností. Jiné je to z pohledu distributora – pokud člověk, a může být i v insolvenci, uzavře platnou smlouvu s dodavatelem energií (rozuměj: jiným dodavatelem, pozn. redakce), distribuční společnost ho samozřejmě připojí do sítě, aby energii mohl odebírat. V jižních Čechách je touto distribuční společností EG.D (dříve E.ON Distribuce), která je součástí skupiny E.ON.“

Riziko si nechte vy!
Nabízí se samozřejmě otázka, zda nebude přibývat ve 21. století bytů bez elektřiny. V roce 2019 uváděly statistiky v České republice téměř 800 000 lidí v exekuci. Po koronavirové krizi se může situace domácností spíš zhoršit. Zřejmě proto E.ON jako řešení navrhoval, aby si elektroměry nechal na sebe napsané Bytes a elektřinu nájemníkům přeúčtovával. Jinými slovy – aby to nebyl E.ON, kdo se bude vystavovat potenciálnímu riziku vzniku dluhů a nákladů na jejich řešení.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.