Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hospodský kvíz

  středa 29.1 19:00 - Písek, Country hospůdka U šesti strun

 • Lady Oskar

  středa 29.1 19:00 - Strakonice, MěKS

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Mikuláš s čertovskou cháskou se vydal po milevském kraji

MILEVSKO/SEPEKOV/KLISINEC - Milevským krajem prošel Mikuláš. A doprovázeli ho hrůzostrašní čerti i laskaví andělé. V Milevsku, kde mikulášskou pochůzku pořádalo Maškarní sdružení, je tradičně součástí i smrtka, která se naštěstí držela vzadu.

 

Mikuláš se svou družinou zavítal například k Hrochovým na Tyršově náměstí. Malá Julinka se držela taťky a na Mikuláše se nechtěla ani podívat. Nepomohlo ani ujištění anděla, že ji posype andělským prachem a to ji ochrání proti čertům. V knize hříchů stálo, že se Julinka nerada češe. Mikulášova parta projevila smysl pro humor, když holčičce doporučila, aby si vzala příklad z tatínka... Ten nepotřebuje ani hřeben. Teprve když celá výprava zmizela za vraty, holčička se osmělila a prohlédla si dárky, které od Mikuláše dostala. 

O kus dál v Havlíčkově ulici dostal Míša Kabíček taky hromadu dárků. Musel se ale vzdát jednou provždy dudlíků, ty si odnesl čert. A když už parta byla v ulici, zavítala i do řeznictví Josefa Koutníka. Tam bylo hodně veselo. "Proč jste si neodnesli Karla?," dostali čerti otázku. "Kdo by se s ním tahal," prohlásili čerti na adresu předsedy Maškarního sdružení Karla Procházky. Návštěvu v domácnostech si letos od Maškarního sdružení objednalo dvacet rodin. Víc už by se ani nestihlo. 

V Sepekově měli dokonce dvě mikulášské nadílky. Jednu pořádala na náměstí obec, druhou v Hotelu Pecka Spolek nadšenců Sepekov. Tam zavítaly rodiny s dětmi ze Sepekova, Božetic a Milevska. V době naší návštěvy tam teprve byli v očekávání Mikuláše. Děti ale vesele pod vedením čertice Petry Novotné soutěžily o ceny. 

Třetí fotografická zastávka je z Klisince. Tam se Mikuláš s čerty a anděly vydal po domech k jednotlivým sousedům. Například u Vošahlíkových ale Mikuláš mámil básničku z otce rodiny Libora marně... Celá družina měla před sebou ještě putování do sousedního Dobrošova a Hrazánek. 

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Milevské maškary 

  Reagovat

   

  Přece jen se povědomí o tradicích vytrácí. V Milevsku Mikuláše skutečně vedle anděla a čertů provázela i smrtka a poustevník. Proč, to se - jako u mnoha dalších národopisných jevů - neví. A protože účelem našeho sdružení je tradice udržovat a připomínat, smrtka s námi bude chodit i nadále. Mimochodem, my děti nestrašíme, naši čerti jsou docela laskaví a smrtka teprv! A kdo ví, třeba příště bude i ten poustevník... Důkazem toho může být např. dochované foto z roku 1939 ( na stránkách Milevských maškar)

  Vloženo 8.12.2019 16:55:20

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Když řekne čert"když budeš zlobit tak si tě vezmu"to ještě beru ale jestli to řekne ta smrtka tak to je hustý

  Vloženo 6.12.2019 22:48:08

 • Pepek Vyskoč 

  Reagovat

   

  Dobrý den , zde se píše o milevském kraji a v Mil.novinách jsem se dočetl, že na Milevský kraj byla podána žaloba. Nerozumím tomu, ale proč ty zakladatele Milevského kraje neodnese čert do pekla? Přeci nebudou občané města platit takové prostředky? 900tis. a zaplatit 1,7mil. korun.

  Vloženo 6.12.2019 18:26:19

  • pozorný čtenář 

   Reagovat

    

   To jste četl špatně, Pepku. Je to naopak, Milevský kraj podal žalobu na finanční správu. Je třeba pozorně číst, než člověk něco napíše do diskuse. Jinak vypadá jako negramot...

   Vloženo 7.12.2019 10:39:20

   • Pepek Vyskoč 

    Reagovat

     

    Jo,tákkk.On Milevský kraj podal žalobu. To není ojedinělé, že tito lidé stále podávají žaloby. No, to jóó. Těď tomu rozumím,kdo je negramot....Doufám,že to město zamázne ty soudy a pokuty.

    Vloženo 7.12.2019 12:14:29

    • Plácal 

     Reagovat

      

     Karle už zase píšeš?

     Vloženo 7.12.2019 21:34:12

 •  

  Reagovat

   

  V Sepekově na náměstí,to pořádal ČSŽ- ženy .. ... .......... jen aby bylo jasno. . .

  Vloženo 6.12.2019 17:34:06

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Co ta smrtka tam??já myslel že je Mikuláš a ne Halloween

  Vloženo 6.12.2019 15:02:36

  • Iva 

   Reagovat

    

   Mikuláš, anděl a čert. A co ta smrtka ?

   Vloženo 6.12.2019 17:08:44

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace