Milevská firma Acond měla nejlepší exponát veletrhu

V Milevsku bylo tepelné čerpadlo loni v zimě instalováno do prvního panelového domu na Píseckém předměstí. „Novou generaci velkých tepelných čerpadel Acond máme v provozu i v bytových domech v Českých Budějovicích, Vlašimi a v hotelu na Orlíku. Před předáním je instalace v Blatné. Stavební povolení právě vyřizujeme v Praze, Jindřichově Hradci a v Loučovicích na Lipensku. Rozjednaných máme dalších patnáct panelových domů,“ říká ředitel společnosti Jiří Hanus.
Lidé na možnost úspor slyší. „Například u bytového domu se 40 byty a spotřebou 900 gigajoulů za rok, při ceně tepla z centrálního zásobování 650 korun za gigajoul a ceně tepla z tepelného čerpadla 300 korun za gigajoul, se i při zvyšování cen tepla i elektřiny o 8 procent ročně ušetří za 20 let provozu 14,5 milionu korun. I po odečtení vstupní investice 1,8 milionu jde o fantastickou úsporu a zhodnocení prostředků,“ objasňuje Jiří Hanus, proč je po tepelných čerpadlech takový hlad. Zákazníci si ale dokáží obstarat informace a dobře si vybírají. Zatímco některé známé zahraniční značky pocítily letos pokles prodeje, firma Acond zaznamenává v tomto roce v prodejích rekordy. Podle dostupných informací patří tepelná čerpadla Acond mezi tři nejprodávanější značky v České republice a jejich podíl na domácím trhu stále roste.
Není ale přitom žádným tajemstvím, že v některých městech naráží tento způsob vytápění na tuhý odpor proti odpojení od centrálního zásobování teplem. V některých aglomeracích se obce snaží vytvářet generely vytápění, kterými určují, jaké vytápění je přípustné v určitých lokalitách. Chrání tak rentabilitu vlastních tepláren, ovšem odběretelé se proti tomu bouří. „Dovolím si to přirovnat k situaci, kdy město bude obyvatelům určovat, kde si musí kupovat drahé rohlíky a zakazovat prodej cenově výhodnějších. Vlastně je to ještě mnohem horší, protože za rohlíky nikdo neutratí tolik jako za energie. Myslím ale, že je to chyba. Podle našich zkušeností to zákazníky opravdu hodně naštve, stejně se odpojí a topí pak mnohem levněji. Rozzlobení zákazníci nejsou žádnou výhrou ani pro téměř monopolní teplárny,“ komentuje tento rozruch na trhu s teplem Jiří Hanus.
Firma Acond rozšiřuje výrobu. Staví v Milevsku novou dvoupodlažní halu o celkové ploše 2000 metrů čtverečních. Předána má být koncem roku. „Do dokončení nové výrobní haly jsme limitováni velikostí prostor. Přesto jsme během podzimu nabrali několik nových zaměstnanců. Začali jsme také poskytovat praxi učňům v oboru instalatér. S dalším personálním posílením počítáme během jara a léta 2014,“ uzavírá Jiří Hanus.
Diskuse k článku