Milevská soutěž pěveckých talentů Oběžná dráha se vrací

Jste zakladatelem pěvecké soutěže Oběžná dráha. Jak vlastně vznikla?
Nápad na založení pěvecké soutěže s tímto názvem přišel někdy kolem roku 2011. Dlouho jsem nad tím nepřemýšlel, přišlo to tak nějak spontánně. Určitě v tom hrálo roli i to, že jsem začal doma budovat hudební studio, a tudíž jsem měl prostor, kde tento projekt uskutečnit. Nebyla to však ještě soutěž, jak ji známe dnes, ale pěvecké kurzy. V počátku ke mně chodili do studia místní mladí zpěváci ze základních škol, většinou tedy holky, kterým jsem připravoval repertoár a ony jej v rámci těch kurzů na mikrofon s hudebním základem zpívaly. Pokud si dobře pamatuji, měl jsem ty kurzy třikrát týdně po skupinkách šesti až deseti dětí.
Jak to bylo dál?
Když jsem společně se zpěváky měl pocit, že nastal čas předvést veřejnosti, rodičům, kamarádům, známým to, co se naučili, uspořádal jsem začátkem roku 2012 v milevském kině Novoroční pěveckou show, na kterou jsem pro zpestření pozval i zpěvačky a herečky, Brigitu Cmuntovou s kapelou, Míšu Doubravovou, dnes Tomešovou, a zpěváka a herce Romana Tomeše. Vystoupení sklidilo úspěch a to mě motivovalo k tomu, abych připravil nějaké další pěvecké klání, ale to už v podobě soutěžní. Řekl jsem si, že už to nebudou pěvecké kurzy, ale soutěž. Chtěl jsem, aby zpěváci měli větší potřebu na sobě zapracovat a posouvat se dál. Nejsem pěvecký pedagog, ale myslím si, že po letech zkušeností v této oblasti moderního zpěvu vím nebo tuším, jak otevřít brány talentu.
Byl o soutěž mladých zpěváků zájem?
Prvního a druhého ročníku soutěže Oběžná dráha v letech 2012 a 2013 se zúčastnilo asi 16 zpěváků. Byli to právě účastníci předešlých pěveckých kurzů. V prvním ročníku tenkrát do poroty usedli a soutěž podpořili starosta města Milevska Zdeněk Herout, milevský děkan Jakub Berka a zpěvačka a herečka Olga Lounová. Oběžná dráha se setkala s pozitivním ohlasem a já se rozhodl, že se do následujících let pokusím zvát i zpěváky z jiných koutů a měst naší republiky. A to se povedlo. Začal jsem o vzniku Oběžné dráhy informovat základní i střední školy včetně základních uměleckých škol a konzervatoří. Věkový limit účastníků byl deset až dvacet let. Od současného 9. ročníku je ten věkový prostor rozšířen na 10 až 24 let.
Jaký má soutěž průběh?
Soutěž má od roku 2014 pravidelně 15 finalistů. Do soutěže postupují z castingu, který se koná vždy koncem března. Součástí přípravy na finále Oběžné dráhy je setkání zpěváků v mém hudebním studiu, kde vytváříme a ladíme soutěžní program do posledního detailu. Někteří zpěváci vystupují s doprovodnými hudebníky či tanečníky. Vše se řeší formou společné domluvy, tak, aby se na podium cítili, co nejlépe a mohli předvést opravdu kvalitní výkon a zároveň si to užili.
Na casting vám soutěžící posílají nahrávky?
Ano, taková jsou pravidla soutěže. Posílají videa se svým zpěvem. Doprovází se přitom na nějaký hudební nástroj nebo zpívají na hudební základy. Někdo posílá své video třeba z jiné soutěže nebo z vystoupení školního koncertu či obývacího pokoje. Občas dostávám i videa ve stylu Hvězdné pěchoty. Kdo sledoval Superstar, určitě ví, o co jde. Připomínám legendární první ročník s Anetou Langerovou a člověkem, co zpíval: Je tu stávka dýdžejů! Na casting pak pozvu tak kolem třiceti zpěváků, ze kterých se vybere 15 nejlepších. Všechny potřebné informace pro zájemce o soutěž jsou již na stránkách www.obeznadraha.cz
Celý rozhovor přinesou Jihočeské týdeníky, Jaromír Kašpar v něm prozrazuje, kdo bude letos v porotě a vzpomene na jména někdejších slavnýc porotců i mladých talentů, kteří se představili na milevském jevišti a dnes vystupují v televizi nebo mají hudební angažmá na známých scénách.
V přiložených článcích z předchozích ročníků můžete nakouknout.
Diskuse k článku