Milevské muzeum zahájí sezonu výstavou o válečném letci. Jeho památku uctí průlet gripenů

Jan Jeřábek se narodil před sto lety
„V neděli 3. března otevřeme vernisáži první letošní výstavu. Bude o československém letci, který bojoval za druhé světové války v Británii. Na letošní rok připadá 100. výročí jeho narození. Milevský rodák Jan Jeřábek absolvoval vojenskou leteckou školu v Hradci Králové. V Anglii se stal členem 313. perutě jako československý pilot RAF. Osudným se mu stal let 15. července 1942. Nad Lamanšským průlivem ho sestřelil německý bombardér a československý letec Jan Jeřábek zahynul. Je pohřben na hřbitově ve francouzském městě Saint-Brieux. Obdržel dvě vyznamenání. Po válce dostal Československý válečný kříž 1936 od prezidenta Ludvíka Svobody, anglické mu udělili v srpnu 1942. Jan Jeřábek má na milevské radnici pamětní desku a je po něm pojmenována ulice,“ vyjmenoval ředitel muzea.
Vladimír Šindelář své vyprávění o letci Janu Jeřábkovi doplnil zajímavostí: „Když se letci jako občané protektorátu dostali do rukou fašistů, tak nepřežili. Proto si českoslovenští letci, když dostali úkol letět nad protektorátem, sundávali z letecké uniformy nášivky. Aby v případě sestřelení nebylo poznat, že jsou z protektorátu. Protektorát totiž nebyl s říší ve válečném stavu a jim hrozilo okamžité zastřelení. Od chvíle, kdy Winston Churchill prohlásil, že za každého popraveného zajatého Čecha popraví deset německých zajatců, měli zajatí Češi větší šanci přežít.“
Na výstavě budou k vidění portrétové fotografie Jana Jeřábka, třeba originál velké podobenky ve francouzské uniformě, která je ovšem focená v Londýně. Dále si návštěvníci budou moci prohlédnout vyznamenání a různé listiny z pozůstalosti pilota, kterou muzeum opatruje. Muzejníci vystaví také uniformy. Některé dostanou zapůjčené ze spřátelených muzeí, něco od klubů vojenské historie. Výstava potrvá celý březen a duben až do 12. května.
Letní výstava o železnici a turistice
„Hlavní sezonní výstavu nainstalujeme na konci května, ještě před Nocí muzeí. Tématem bude 130. výročí zahájení provozu na železniční trati Tábor – Ražice. K vidění budou modely od soukromých modelářů, železničářské uniformy a různé artefakty, třeba čepice nebo plácačky,“ uvedl Vladimír Šindelář. Možná se podaří postavit modelářský model železnice, kde bude dokonce jezdit vláček. Železničářskou výstavu doplní na začátku června výstava turistická. Ve spolupráci s milevským odborem ji otevřou u příležitosti 100. výročí založení Klubu českých turistů. Obě výstavy budou ke zhlédnutí do poloviny září.
Na konci září se mohou návštěvníci těšit na expozici k 130. výročí vzniku Sokola v Milevsku. V listopadu ji vystřídá tradiční vánoční výstava betlémů a vánočních ozdob. Betlémy muzeum cílevědomě shromažďuje. V současnosti mají kolekci 22 kusů. Na výstavě bude k vidění 30 až 35 betlémů.
Z kulturních akcí plánují v muzeu na týden před Velikonocemi tradiční velikonoční jarmark starých řemesel. V neděli 14. dubna se uskuteční v areálu muzea a na druhém klášterním nádvoří již 17. ročník jarmarku. K vidění budou řemesla téměř nebo úplně zaniklá, případně vstávající jako Fénix z popela: hrnčířský kruh, košíkáři, výroba z kůže a mnoho dalších. K prodeji budou například bylinky, výrobky z cínu nebo skleněné figurky.
Ve svátek 8. května uspořádý muzeum v bazilice koncert duchovní hudby. Přijede příbramský hudební soubor Chaire pod vedením Josefa Krčka a pěvecký sbor od sv. Jakuba také z Příbrami. Přichystají pro posluchače průřez duchovní hudbou od gotiky až po baroko. V sobotu 25. května se uskuteční 6. Muzejní noc. Je ve stádiu příprav. Určitě nebude chybět soutěž pro děti, oblíbené loutkové divadlo a malý koncert.
Diskuse k článku