Na posvícení v Milevsku nechyběly Myslivecké slavnosti
















































Předseda okresního mysliveckého spolku Jan Matulka oficiálně Myslivecké slavnosti zahájil. Program prokládal svými písněmi hudebník Jaromír Kašpar. Ve stánku Okresního mysliveckého spolku Písek návštěvníci poznávali trofeje. „Máme tu daňčí, jelení, srnčí či kančí trofeje, zkrátka zvěře, která žije v našich lesích. Dále tady máme pracovní listy, které si děti mohou vyplnit. Jsou tu různé brožurky, omalovánky, pexesa. Pokud děti vyplní dobře pracovní listy, dostanou zaslouženou odměnu,“ prozradila členka okresního mysliveckého spolku Kateřina Zborníková.
Představili se trubači okresního mysliveckého spolku František Bláha, Jan Komárek, František Pavlíček a Adam Sova. Ti ukázali návštěvníkům, k čemu se používají lovecké hudební nástroje. Protože dříve nebyly mobilní telefony a ani vysílačky, tak se lovecké akce řídily loveckými signály, při kterých se vytrubovaly různé povely. Podle nich se lovci řídili. A na ukázky došlo i v milevské Bažantnici.
„Troubení k loveckým akcím zkrátka stále patří. Předvedeme průběh lovecké akce přesně tak, jak probíhá a jak se různé signály používají. Začneme hned ránem, kdy se sejdou střelci, po nástupu, když si vedoucí honu seřadí lovce, tak se troubí vítání, což je přivítání všech členů lovecké akce,“ poodkryl František Bláha. Po uvítací famfáře vedoucí honu přivítá účastníky, seznámí je s průběhem celého loveckého dne. V ten moment se i troubí začátek lovecké akce. Po úvodním zahájení se lovci rozjedou do revíru, obstoupí se leče a hon začíná.
„Pro střelce zazní signál, že mohou lovit a pro honce, že mohou začít hnát. Po ukončení leče se troubí konec leče. To znamená, že střelec neboli lovec si musí vybít zbraň kvůli bezpečnosti a lovci se stahují zpátky na určené místo. Po tomto signálu se účastníci sejdou na určeném místě. Lečí může být během dne několik. Podle toho, jak je revír velký a kolik je naplánováno lečí. Mezi těmi lečemi se troubí přestávka a ukončení přestávky. To kvůli tomu, že účastníkům pochopitelně může vyhládnout,“ popsal František Bláha.
Když skončí lovecká akce, tak se lovci sejdou a dělá se společný výřad a vyhodnocení loveckého dne. Posléze se troubí ukončení lovu. Po tomto signálu myslivecký hospodář seznámí účastníky, jak lovecký den proběhl a také se vyhodnotí úspěšnost lovu. Po ukončení se troubí poslední fanfára k poctě zvěře, ta má název halali. Jde o poslední signál během celého loveckého dne.
Po trubačské ukázce došlo ještě na komentovanou kynologickou ukázku loveckých psů. Tou provázela vrchní kynoložka Českomoravské myslivecké jednoty Kateřina Zborníková.
Diskuse k článku