Anketa: Jste pro znovuzavedení vojenské služby?
O zavedení povinné vojenské služby, která byla u nás v roce 2004 zrušena, podle prezidenta Pavla řeč není. Premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová věří, že do armády posily nalákají na finanční příspěvky a lepší podmínky. Náčelník generálního štábu Karel Řehka ale aktuálně vyzývá politiky, aby začali o povinné nebo dobrovolné vojně diskutovat. Podle něj zvýšení stabilizačního příspěvku v příštích deseti letech chybějících 14 tisíc vojáků nezajistí.
V říjnu v Táboře Karel Řehka uvedl, že má profesionální armáda 24 500 vojáků a cílem je do roku 2030 počet 30 000. Aktivních záloh je momentálně 4500 a cílem je 10 000. Jihočeským týdeníkům Karel Řehka tehdy odpověděl na otázku, jestli armáda usiluje o to, aby politická reprezentace znovu zavedla nějakou formu povinného vojenského výcviku. „Ne, takový požadavek nemáme. Já si osobně myslím, že teď na to není čas, protože to vyžaduje nějakou společenskou shodu a ta tady podle mne není. Ale studujeme různé zahraniční modely, jak se to řeší jinde, abychom měli dostatek záloh. To nemusí vždycky znamenat povinnou vojnu. Ty modely jsou různé. Jsou to všelijaké kombinace dobrovolné vojny, výběrové nebo různé formy výcviku. Začali jsme se středoškoláky. Letní tábory jsou takový pokus přiblížit armádu mladé generaci. Samozřejmě, když budeme mít nějaké nápady, tak je budeme diskutovat napřed uzavřeně, protože to je strašně zpolitizované téma a je kolem toho podle mne zbytečná hysterie. V této fázi se nikdo nechystá zavést povinnou vojnu,“ ujistil Karel Řehka.
Dnešní Právo v titulním článku uvádí, že povinnou vojnu zavedly pro mladé lidi Švédsko či Litva, a že Polsko a Německo tento krok zvažují.
Co si o tom myslíte? Otevřeli jsme anketu na této stránce. Otázka je stejná jako v srpnu 2024 a umožní i srovnání výsledků. Hlasovat lze do konce února.
Diskuse k článku