Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Další hlasování o národních parcích je tu. Dnes se rozhodne o podobě Šumavy

PRAHA/JIŽNÍ ČECHY - Dnes budou poslanci znovu rozhodovat o pravidlech pro národní parky včetně Šumavy. Půjde už o třetí hlasování o tomto zákoně. Nový zákon už sněmovnou jednou prošel, prezident Miloš Zeman ho však vetoval s tím, že málo respektuje speciální postavení Šumavy. Podle všech předpokladů poslanci dnes prezidentské veto přehlasují a zákon definitivně projde sněmovnou.

Novelu připravilo ministerstvo životního prostředí už v roce 2014 a vláda ji předložila k projednání sněmovně o rok později. K rozhodnutí dojde tedy po skoro třech letech od začátku příprav.

Novela zákona vzbudila velmi emotivní diskusi. V Senátu také vznikl pozměňovací návrh k zákonu, za kterým stál senátor Jaroslav Větrovský - podrobnosti zde a zde. Senátní návrh naopak vzbudil velkou nevoli u části vědců a odborníků - podrobněji zde. Sněmovna nakonec senátní návrh odmítla.

Dnes bude tedy hlasovat o původní podobě zákona, která stanovuje na více než polovině území národního parku chráněný nerušený průběh přírodních dějů. Je to světově obvyklý standard a odpovídá mezinárodně uznávaným kritériím pro národní parky. Novela přináší také tzv. klidová území. Zatím je vstup zakázán na celém území prvních zón (s výjimkou značených turistických cest), po přijetí novely bude omezen pouze tam, kde by lidé prokazatelně ohrozili vzácnou přírodu. Poslanci přidali do vládní novely také úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území  národního parku.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace